drmedicus.pl

drmedicus – zdrowie, dieta, lifestyle, uroda

kawa a zdrowie
Lifestyle

Kawa a zdrowie – co warto wiedzieć na ten temat?

Jeśliby chcieć wybrać jeden, najpopularniejszy na świecie napój, to kawa byłaby tu wymieniana najczęściej. Pita jest ona każdego dnia przez miliony osób, które chcą obudzić się i zyskać nad ranem odpowiedni stopień koncentracji. Jak się jednak okazuje, kawa jest także obiektem wielu mitów na temat jej negatywnego wpływu na zdrowie. Kawa a zdrowie – jak to wygląda w praktyce?

Pozytywne skutki picia kawy

Od czego warto zacząć wymienianie pozytywnych aspektów codziennego picia kawy? Rzecz jasna każdy w tym miejscu wskaże jej działanie pobudzające oraz zwiększające koncentracje. Jest to niezaprzeczalny fakt, ponieważ właśnie w tym celu tak wiele osób po nią sięga każdego ranka.
Nie każdy jednak wie o tym, że kawa ma również inne bardzo ciekawe zalety. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim zauważyć trzeba, że regularne picie kawy powoduje zmniejszenie ryzyka występowania wielu naprawdę bardzo poważnych chorób. Wśród tych dolegliwości, którym kawa przeciwdziała, wymienić trzeba przede wszystkim marskość wątroby, cukrzycę typu drugiego, a także liczne nowotwory oraz choroby serca.
Innego typu bardzo ważną zaletą picia kawy jest to, że znacznie pobudza ona metabolizm, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia wagi i ułatwia odchudzanie. Oprócz tego kawa posiada silne działanie przeciwbólowe. Z tego też powodu o wiele lepszym pomysłem na poranną migrenę jest wypicie filiżanki kawy niż sięganie po często bardzo szkodliwe dla układu trawiennego środki farmakologiczne.
Na koniec warto zauważyć, że kawa ma także niezwykłe właściwości kosmetyczne. Wykonywany ze zmielonej kawy peeling posiada silne właściwości odżywiające i odmładzające skórę. Często stosuje się go na skórę twarzy.

Czy kawa ma jakieś wady?

Warto się jednak zastanowić nad tym czy kawa posiada jakieś negatywne działanie na organizm? Czy są jakieś jej strony, na które powinno się uważać, sięgając codziennie po filiżankę z kawą?
Oczywiście najważniejszym zagrożeniem w tym wypadku jest to, że kawa, a konkretnie mówiąc zawarta w niej kofeina, jest substancją silnie uzależniającą. Z tego też powodu działanie kawy będzie stopniowo spadało, a organizm będzie potrzebował jej więcej. Z czasem dojdzie do sytuacji, gdy nie będzie można zacząć dnia bez wypicia choćby jednej filiżanki.
Kolejnym wartym uwagi zagrożeniem jest to, że kawa w zauważalny sposób odwadnia. Oczywiście nie w takim stopniu, aby mogła zagrozić życiu, lecz mimo wszystko warto mieć to na uwadze, gdy sięga się po kolejną kawę w ciągu dnia. Lepiej pijąc ją uzupełniać mimo wszystko płyny i pić wodę.