drmedicus.pl

drmedicus – zdrowie, dieta, lifestyle, uroda

bez laktozy
Lifestyle

Dla kogo przeznaczone są produkty bez laktozy

Wiele osób na świecie jest uczulonych na laktozę, czyli jeden z głównych składników mleka. Osoby z nietolerancją laktozy powinny unikać produktów zawierających ten składnik, ze względu na przykre dolegliwości, które występują po spożyciu zawierającego laktozę. Osoby uczulone na ten składnik mogą skarżyć się m.in. na biegunki, wymioty oraz silne bóle brzucha. Na szczęście osoby uczulone na laktozę mogą sięgnąć po produkty bez laktozy, które obecnie są standardem w każdym, większym sklepie. Dla kogo przeznaczone są produkty bez laktozy? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Na czym polega nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy wynika z niedoboru laktazy w organizmie. Jest to enzym trawienny, który rozkłada laktozę na glukozę i galaktozę. Niedobór laktazy może być wtórny lub wrodzony.

Wrodzona nietolerancja laktozy zdarza się niezwykle rzadko i polega na całkowitym niewytwarzaniu laktazy. Trwa ona przez całe życie, w związku z czym osoby, które cierpią na wrodzoną nietolerancję laktozy powinny unikać produktów zawierających laktozę do końca swojego życia. Znacznie częstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest wtórny niedobór laktazy, który polega na zmniejszeniu ilości laktazy w organizmie. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są zazwyczaj uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych.

Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy należą: biegunka, mdłości, wzdęcia i bóle brzucha.

Dla kogo przeznaczone są produkty bez laktozy?

Produkty mleczne są bardzo ważnym składnikiem diety każdego człowieka. Zawierają one bowiem witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. W związku z tym osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, a jednocześnie chcą spożywać produkty mleczne, powinny sięgać po produkty pozbawione laktozy.
Praktycznie wszystkie kategorie produktów mlecznych występują w wersjach bez laktozy, dlatego osoby cierpiące na nietolerancję laktozy nie muszą z niczego rezygnować, decydując się na wybór produktów bez laktozy. Wybierz produkt dla siebie na https://organic24.pl/category/produkty-dietetyczne-produkty-bez-laktozy.

Czy produkty bez laktozy są zdrowsze?

Produkty bez laktozy są doskonałą alternatywą dla osób, które cierpią na nietolerancję laktozy. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu produkty nie są zdrowsze i bardziej wartościowe, niż klasyczne produkty mleczne bogate w ten składnik. W związku z tym osoby, które nie borykają się z problemem nietolerancji laktozy, raczej nie powinny sięgać po produkty bez laktozy. Produkty bez laktozy nie są jednak czymś, czego należałoby się obawiać.