Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Skuteczna walka z otyłością

15 października 2020


Otyłość jest już nazywana chorobą cywilizacyjną. Niektóre nacje, na przykład Amerykanie, to społeczeństwa bardzo otyłe, chorujące też na inne schorzenia łączące się z nadmiernymi kilogramami. Problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale też młodzieży i dzieci. Walka z otyłością nie jest łatwa. Warto jednak ją podjąć, dla zdrowia i komfortu życia. Poniżej rozwijamy temat i podpowiadamy, jak zgubić na stałe zbędne kilogramy.

Skuteczna walka z otyłością na kilku frontach
Aby zgubić nadprogramowe kilogramy trzeba się naprawdę natrudzić. Warto uświadomić sobie, że to zadanie, które będzie realizowane przez wiele miesięcy. Niestety chudnięcie na szybko zwykle nie prowadzi do tego, że kilogramy znikają na stałe. Może pojawić się efekt jojo, który jest bardzo niebezpieczny i obciążający dla organizmu. Od czego zatem zacząć tę skomplikowaną batalię? Dobrym pierwszym krokiem jest konsultacja z dietetykiem, a także psychodietetykiem. Pierwszy specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniej diety, która będzie miała zredukowaną liczbę kalorii. Dzięki temu realne stanie się ich gubienie. Posiłki będą zróżnicowane, zbilansowane pod względem wartości odżywczych. To niezwykle ważne, aby podczas chudnięcia nie brakło organizmowi paliwa do normalnego funkcjonowania. Psychodietetyk zajmie się czynnikami psychologicznymi, złymi nawykami, schematami, w których pacjent tkwi, spożywając zbyt kaloryczne posiłki. Zespół specjalistów będzie wspierał w utrzymaniu motywacji do odchudzania się, która z pewnością będzie chwiejna. To zupełnie normalne zjawisko. Na początku, gdy utrata kilogramów jest stosunkowo szybka ze względu na to, że traci się nadmiar wody, odchudzać się jest łatwo. Potem, gdy organizm przyzwyczai się do zmniejszonej kaloryczności, może pojawić się zastój. To trudny moment, podczas którego wiele osób traci wiarę i powraca do złych nawyków żywieniowych.

Konsultacje z lekarzem
Otyłości nie należy traktować tylko i wyłącznie jako problemu związanego z mało atrakcyjnym wyglądem własnego ciała. To też bardzo duże obciążenie dla organizmu, które łączy się z gorszym funkcjonowaniem zdrowotnym. Dlatego też z własną otyłością należy się rozprawić. Dla wielu osób niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, który wspiera leczenie nadwagi i otyłości. Warto wiedzieć o tym, że czasami leczenie otyłości wymaga bardzo drastycznych kroków. Może to być nawet operacja zmniejszania żołądka, która w pewnych sytuacjach jest ostatnim ratunkiem. Aby otrzymać kwalifikację do takiego zabiegu, który jest refundowany przez NFZ, należy odbyć wizytę u lekarza. Obesitolog to specjalista, które pomoże w zdiagnozowaniu przyczyn nadwagi i otyłości, a także da odpowiedź na pytanie oto, czy w przypadku konkretnego pacjenta będzie potrzebna interwencja chirurgiczna. Jednym słowem leczenie otyłości to nie są przelewki. Czasami nie wystarczy tylko dieta i zwiększenie aktywności ruchowej. Sytuacja każdego pacjenta jest indywidualna, a zbędne kilogramy gromadzą się nie tylko z powodu złego stylu życia. Warto o tym wiedzieć, aby przestać piętnować ludzi otyłych.

alergia

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ból zęba w ciąży
Problemy z erekcją i libido
Akcesoria do karmienia piersią

Jesteś zainteresowany reklamą?