Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wady i zalety korzystania z kreatyny

18 października 2020


Kreatyna jest jednym z suplementów diety, który przeznaczony jest do stosowania przez sportowców. Jak każdy produkt, ma ona zarówno swoje wady i zalety. Warto dowiedzieć się, czym jest kreatyna, a także, w jaki sposób działa. Dzięki temu będziemy mieć możliwość ustalenia dla siebie właściwego dawkowania, które przyniesie nam szereg korzyści.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest popularnym suplementem diety, z którego chętnie korzystają sportowcy. Stosowana jest ona przede wszystkim w celu szybkiego zwiększenia przyrostu masy mięśniowej, a także poprawa wydolności. Oprócz tego kreatyna powoduje również, że organizm człowieka posiada większą odporność na zmęczenie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas wykonywania intensywnych treningów na siłowni. Kreatyna to substancja, która występuje w organizmie człowieka w sposób naturalny. Jednak jej stężenie jest zbyt małe dla osób aktywnie uprawiających sport, dlatego przyjmują ją oni w formie syntetycznej.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna ma bardzo korzystne właściwości dla wielu osób, a zwłaszcza tych, które uprawiają intensywne treningi fizyczne. W składzie kreatyny można znaleźć liczne składniki aktywne o pozytywnym działaniu. Wśród nich można przede wszystkim wymienić takie aminokwasy jak arginina, glicyna oraz metionina. Kreatynę można znaleźć w sprzedaży w bardzo zróżnicowanej formie. Może to być zarówno proszek, jak i tabletki czy też kapsułki.

Zalety stosowania kreatyny

Stosowanie kreatyny przez sportowców z całą pewnością ma szereg zalet. Przede wszystkim wpływa ona na szybki przyrost masy mięśniowej, na czym szczególnie zależy osobom uprawiającym aktywność fizyczną. W ciągu dwunastu tygodni treningu masa mięśniowa może zostać zwiększona nawet o dwa kilogramy, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dodatkowo kreatyna powoduje przyrost siły, a także wzrost wytrzymałości nawet o piętnaście procent. Również regeneracja po treningu jest przyspieszona, co jest idealnym rozwiązaniem podczas intensywnego uprawiania sportu.

Dawkowanie kreatyny

Polecane dawkowanie kreatyny najczęściej wynosi trzy dziesiąte grama/kilogram masy ciała/dzień. Jest to od piętnastu do trzydziestu gramów monohydratu kreatyny na dobę. Kreatynę warto spożywać w podzielonych porcjach w ciągu każdego dnia. Mogą to być zarówno trzy, jak i cztery porcje. Jest to zależne od indywidualnych preferencji osoby spożywającej tego rodzaju preparaty. Dlatego warto to określić w sposób indywidualny.

Wady stosowania kreatyny

Z całą pewnością można stwierdzić, że kreatyna wady i zalety są bardzo zróżnicowane. U niektórych osób substancja ta może powodować bardzo niekorzystne efekty. Wśród nich wymienia się przede wszystkim problemy z układem pokarmowym oraz odwodnienie, ale także skurcze mięśni. Dodatkowo może wystąpić zwiększona podatność na nadwyrężenia mięśni, co nie jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku regularnego uprawiania sportu. Dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę i w przypadku pojawienia się niekorzystnych objawów zrezygnować z suplementacji.

alergia

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ból zęba w ciąży
Problemy z erekcją i libido
Akcesoria do karmienia piersią

Jesteś zainteresowany reklamą?