drmedicus.pl

drmedicus – zdrowie, dieta, lifestyle, uroda

rak jelita grubego
Lifestyle

Rak jelita grubego – objawy, leczenie, rokowania

Rak jelita grubego bardzo często rozwija się w organizmie, nie dając żadnych objawów, dlatego jest uważany za jeden z najbardziej podstępnych odmian nowotworów.

Rak jelita grubego – podstawowe informacje

Jak wspomniane zostało wcześniej, nowotwór ten może rozwijać się w jelicie grubym nie dając żadnych objawów. Na ten rodzaj raka częściej chorują mężczyźni. Największa dotąd liczba zachorowań przypada po ukończeniu 60. r życia i ma ona związek z produktami, które dostarczamy do organizmu.

Jakie są przyczyny nowotworu jelita grubego?

Do najważniejszych czynników, które mogą prowadzić do zachorowań, zaliczamy:
– wiek
– palenie papierosów
– dziedziczenie
– zapalenie jelita grubego
– spożywanie zbyt dużej ilości mięsa
– spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów
– otyłość

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Większa ilość przypadków tego rodzaju nowotworu, bo, aż ok.70% rozwija się w odbytnicy, jednak może rozwijać się w każdym odcinku jelita grubego. Rak ten może dawać następujące objawy:
– ołówkowe stolce
– nudności
– biegunki
– bóle brzucha oraz zatrzymanie gazów
– problemy z oddawaniem stolca
– utrata masy ciała
– brak apetytu
– krew w stolcu

Badania pozwalające na rozpoznanie nowotworu jelita grubego

Postawienie diagnozy jest poprzedzone wieloma badaniami, do których należy zaliczyć:
– wlew kontrastowy – polega na wypełnieniu jelita grubego płynnym kontrastem oraz powietrzem, aby zrobić zdjęcia radiologiczne
– kolonoskopia – metoda ta jest powszechnie znana i zalecana wszystkim osobom, które ukończyły 50. rok życia. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbytnicę do jelita endoskopu, dzięki któremu lekarz może dokładnie obejrzeć całe jelito. Podczas tego badania można również pobrać wycinek, aby przeprowadzić badanie histopatologiczne. Odmianą tego badania jest kolonoskopia wirtualna, która polega wprowadzeniu przez odbyt powietrza, które umożliwi uzyskanie obrazu trójwymiarowego
– badanie krwi utajonej w stolcu – pozwala określić czy w stolcu nie ma krwi niewidocznej gołym okiem
– badanie per rectum – jest jednym z badań podstawowych jednak niezbyt miłym dla pacjenta z uwagi na fakt, że lekarz wkłada do odbytnicy palec, aby zbadać stan jelita grubego.

Na czym polega leczenie nowotworu jelita grubego?

Leczenie tego nowotworu jest zależne przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj w takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie operacji lub w przypadku małej zmiany wykonanie laparoskopii.

Rak jelita grubego jest bardzo podstępny, dlatego, jeśli zauważymy u siebie objawy mogące sugerować na rozwijanie się nowotworu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.