drmedicus.pl

drmedicus – zdrowie, dieta, lifestyle, uroda

Lifestyle

Czym jest alergia na czekoladę?

W obecnych czasach bardzo wiele osób zmaga się z różnego rodzaju alergiami. Wśród nich można przede wszystkim wymienić alergię na czekoladę. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat, a także poznać, jakie mogą być jej pierwsze objawy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego należy unikać w swojej codziennej diecie.

Czym jest alergia na czekoladę?

Alergia na czekoladę jest jednym z rodzajów popularnej alergii pokarmowej. Układ immunologiczny człowieka uczulonego w nieprawidłowy sposób reaguje na spożywane produkty, które w swoim składzie zawierają taką substancję jak czekolada. Tego rodzaju uczulenie najczęściej pojawia się u dzieci oraz młodzieży, jednak może również występować u osób dorosłych. Alergia na czekoladę zdarza się w ostatnich latach stosunkowo często, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej. Podczas niej mogą wystąpić bardzo specyficzne objawy, na które należy zwrócić uwagę.

Co powoduje alergię na czekoladę?

Alergię na czekoladę mogą powodować różne składniki, które znajdują się w jej składzie. Wśród nich można wymienić na przykład kakao, ale także białka, węglowodany czy nawet kofeinę. Oprócz tego podczas produkcji czekolady wykorzystywane są również inne składniki, takie jak jaja, mleko, orzechy, rodzynki. W jej składzie można również znaleźć konserwanty oraz inne dodatkowe substancje, które mogą powodować u wielu osób negatywne objawy. Dlatego warto zwracać uwagę na skład kupowanych przez siebie produktów.

Objawy uczulenia na czekoladę

Uczulenie na czekoladę może powodować szereg niekorzystnych objawów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić zmiany skórne, takie jak wysypka, zmiany ropne lub uciążliwy świąd. Oprócz tego mogą również pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wśród nich można wyróżnić zgagę, nudności, bóle brzucha, a także wymioty. Podczas alergii na czekoladę mogą wystąpić także zaburzenia ze strony układu oddechowego, czyli astma, kaszel oraz uczucie duszności.

Uczulenie na czekoladę u dziecka

Uczulenie na czekoladę bardzo często pojawia się u dzieci, dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę. Tego rodzaju przypadłość może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Wśród nich można wymienić czynniki genetyczne, ale także czynniki biologiczno-zdrowotne oraz środowiskowe. Na pojawienie się alergii u dziecka może mieć również wpływ niewłaściwe karmienie dziecka, dlatego warto stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, która jest pełna witamin i innych składników odżywczych.

Czekolada dla alergika

Często zdarza się tak, że w określonych przypadkach osoba, która jest uczulona na czekoladę może ją spożywać. Kluczowy tutaj jest skład tego produktu, ponieważ dana osoba może być uczulona na różne składniki, które znajdują się w czekoladzie. Dlatego warto wybierać produkty, które w swoim składzie nie będą zawierały alergenów. Dzięki temu będzie można bez problemów spożywać czekoladę, jeśli nie będzie się miało alergii na wybrany, konkretny produkt. Będzie to najlepsze rozwiązanie spośród wszystkich możliwych.