Skóra to największy z ludzkich organów. Jej rolą jest utrzymanie równowagi pomiędzy organizmem człowieka a wpływami otaczającego środowiska. Zadanie to spełnia dzięki odpowiedniej warstwowej budowie, w której możemy wyróżnić naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Wszelkie pojawiające się nieodpowiednie zmiany na skórze mogą świadczyć o zaburzeniu jej czynności albo mogą być markerem toczącej się choroby w organizmie. Zmiany te dzielą się na pierwotne i wtórne.
Zmiany pierwotne
Zmiany pierwotne to takie, które pojawiają się jako pierwsze na uprzednio niezmienionej skórze, będąc pierwszą oznaką choroby. Wśród nich wyróżnia się plamę, bąbel pokrzywkowy, grudkę, guzek, guz, pęcherzyk, pęcherz oraz krostę. W przypadku niektórych chorób dominuje jeden rodzaj wykwitów, lecz najczęściej jednocześnie pojawia się kilka z nich. Plama to leżąca w poziomie skóry zmiana, wyróżniająca się nietypowym zabarwieniem. Do tego grona należą wszelkie znamiona, piegi czy rumienie. Bąbel pokrzywkowy to nic innego, jak wystający ponad powierzchnię skóry wykwit. Jest typowy dla różnych rodzajów pokrzywek, jak i zmian po oparzeniu pokrzywą. Podobnie ponad powierzchnię skóry wystaje grudka, charakterystyczna dla łuszczycy czy liszaja płaskiego. Guz i guzek to zmiany mogące dotykać głębszych warstw skóry niż sam naskórek. Mogą one ulegać rozpadowi i pozostawiać blizny. Pęcherzyk oraz pęcherz to wykwity, których cechą charakterystyczną jest obecność wypełniającego je płynu. Jeżeli jest to płyn o charakterze ropnym, mamy do czynienia z krostą.
Zmiany wtórne
Wykwity wtórne to zmiany na skórze, powstające w wyniku ewolucji wykwitów pierwotnych. Świadczą o rozwoju, jak i też o ustępowaniu danego schorzenia. Zaliczamy tutaj łuskę, nadżerkę, owrzodzenie, przeczos, pęknięcie, rozpadlinę oraz strup. Łuska powstaje w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka i pojawia się w łuszczycy. Nadżerka to nic innego jak ubytek naskórka w wyniku jego uszkodzenia. Inaczej jest z owrzodzeniem, które jest ubytkiem głębszych warstw skóry, ustępującym z pozostawieniem blizny. Wykwit ten może powstawać ze zmian pierwotnych albo pod wpływem czynników chemicznych czy fizycznych. Przeczos z kolei jest rodzajem nadżerki, który powstaje w wyniku drapania podrażnionej skóry przez obecność świerzbowca ludzkiego czy wszy. Pęknięcie i rozpadlina to linijne ubytki, dotykające skóry właściwej. Z tych dwóch, to rozpadlina może zanikać z pozostawieniem blizny. Strup powstaje wskutek zasychania dowolnego rodzaju płynu na powierzchni skóry. Powstaje m.in. na podłożu nadżerek i owrzodzeń.