Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Leki na cholesterol – dieta czy tabletki?

16 kwietnia 2021 leki na cholesterol


Wielu Polaków w czasie rutynowego badania krwi dowiaduje się o tym, że mają zbyt wysoki poziom cholesterolu. Lekarze rodzinni szybko proponują tabletki, aby wyniki się poprawiły. Czy jest to właściwy sposób leczenia? Czy można najpierw spróbować odpowiedniej diety, aby cholesterol zmniejszył się?

Czy można poprawić wynik cholesterolu odpowiednią dietą?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu szkodzi zdrowiu. Jeszcze do niedawna wydawało się to jasne i oczywiste dla wszystkich. A jednak pojawiły się odmienne głosy. Niektórzy eksperci twierdzą, że wysoki poziom cholesterolu nie ma nic wspólnego z miażdżycą i innymi chorobami XXI wieku. Pojawia się zatem pytanie, czy warto obniżać poziom cholesterolu poprzez branie tabletek przepisanych przez lekarza? Jaki poziom cholesterolu jest uznawany za niepokojący? Każde laboratorium ma swoje widełki. Lekarz oceniając wyniki pacjenta z pewnością spojrzy nie tylko na wynik cholesterolu, ale również na trójglicerydy, glukozę i morfologię. Postawienie właściwej diagnozy jest kluczem do wdrożenia właściwego leczenia. Wielu pacjentów odmawia brania pigułek i przekonuje, że są w stanie zbić cholesterol odpowiednią dietą. Jaka powinna być to dieta? Na pewno pozbawiona mięsa i składników odzwierzęcych. Weganie mają bardzo niski poziom cholesterolu. Nie jest to jednak dieta odpowiednia dla każdego człowieka i warto mieć tego świadomość.

Czy należy brać leki na wysoki cholesterol?

Leki na cholesterol dostępne są w każdej aptece. Lekarze rodzinni przepisują je codziennie. Bardzo często takie lekarstwa przepisywane są także przez kardiologów. Kardiolodzy to specjaliści od leczenia chorób serca. Do kardiologa najczęściej zwracają się ludzie po zawale. Zazwyczaj zawał to prawdziwy wstrząs i sygnał do zmiany nawyków życiowych. Każdy pacjent powinien mieć swojego zaufanego lekarza. Odstawianie leków na własną rękę może bardzo źle się skończyć. Dlatego też jeżeli lekarz zalecił lekarstwa na wysoki poziom cholesterolu, to należy je zażywać i absolutnie nie odstawiać ani nie zmieniać dawki na własną rękę. Szczególnie osoby młode powinny zrobić wszystko, aby uniknąć konieczności brania lekarstw, często nie jest jeszcze za późno, żeby wdrożyć właściwą dietę, a także postawić na aktywność fizyczną. Takie działania to najlepsza profilaktyka jeśli chodzi o poziom cholesterolu i choroby serca. Wybór pomiędzy dietą a tabletkami tylko pozornie jest prosty. Czasami nie ma już wyboru i trzeba skorzystać z metod farmakologicznych. Nie trzeba jednak załamywać się, ponieważ dostępne w dzisiejszych czasach leki są bezpieczne dla człowieka.

alergia

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ból zęba w ciąży
Problemy z erekcją i libido
Akcesoria do karmienia piersią

Jesteś zainteresowany reklamą?