Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Nie zapomnij o odwiedzeniu ginekologa po zakończonym połogu!

21 stycznia 2022 połóg

Każda kobieta, która jest po porodzie, powinna wykonać pakiet podstawowych badan sprawdzających, czy wszystko z jej stanem zdrowia jest w porządku. Zdarza się, że takie badania ratują życie. Dotyczą głównie stanu rany po rozcięciu lub pęknięciu krocza, a także tego, czy w organizmie nie toczy się groźny stan zapalny lub infekcja intymna.

Ile trwa połóg i kiedy udać się do ginekologa?

Pacjentki, zwłaszcza pierworódki zwykle pytają ,,ile trwa połóg i kiedy powinnam udać się do ginekologa?”. Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa po porodzie powinna odbyć się po zakończeniu połogu. Zwykle trwa to ok. 6 do 8 tygodni. Nie ma tutaj znaczenia to, czy poród odbył się w sposób naturalny, czy było to cesarskie cięcie. Rana po „cesarce” zostaje w tym czasie już zagojona, a szwy po nacięciu lub pęknięciu krocza, do którego doszło w trakcie porodu naturalnego już rozpuściły się lub zostały zdjęte.

Prywatnie u ginekologa we Wrocławiu, czy wizyta u położnej środowiskowej?

Jeśli prowadzeniem ciąży zajmował się prywatnie ginekolog we Wrocławiu to do niego należy się udać. Do położnej warto udać się po ogólną ocenę stanu krocza lub rany. Warto przed wizytą położnej nie podmywać się ani nie usuwać podpaski. Dzięki temu, możliwa będzie realna ocena krwawienia poporodowego.

Wizyta – ginekolog Wrocław po porodzie

Po odbyciu tych czynności, kolejnym naszym adresem powinien być ginekolog Wrocław prywatnie lub w ramach opieki poporodowej dla kobiet ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wizytę tę należy odbyć koniecznie – nawet wtedy, kiedy kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, którego celem będzie ustalenie, czy w obrębie dróg rodnych nie rozwija się infekcja oraz czy nie doszło do niedających żadnych objawów uszkodzeń okołoporodowych. Obejrzy bliznę w kontekście powstania bliznowca. Badanie powinno być poszerzone o sprawdzenie stanu piersi, aby sprawdzić, czy nie ma tam żadnych zgrubień. Kontrola może zostać poszerzona o morfologię krwi, a także o analizę moczu. W moczu nie powinien znajdować się cukier, urobilinogen oraz cukier i białko. Jeśli badania krwi będą nieprawidłowe, wdrażane jest konieczne leczeni (najczęściej pojawia się po porodzie anemia oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy).

Cytologia po porodzie

Pół roku po porodzie należy wykonać cytologię. Jeśli pół roku po porodzie pojawia się już miesiączka, na cytologię należy zgłosić się na tydzień po zakończeniu okresu. Należy także pobrać materiał do cytologii na co najmniej 1 dzień po współżyciu oraz na ok. 3 dni po zakończeniu używania globulek dopochwowych.

Artykuł sponsorowany

alergia

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

mity na temat psychoterapii
alergia
psychiatra

Jesteś zainteresowany reklamą?