Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Śmiertelne choroby z lekkimi symptomami

21 września 2020

Mówi się, że „paluszek i główka to szkolna wymówka” – jednak co jeśli boląca głowa czy brzuch oznaczają coś zdecydowanie poważniejszego? Bardzo dużo śmiertelnych chorób rozpoczynają niezwykle niepozorne symptomy. Przygotowaliśmy dla Was listę tych najgroźniejszych!

Śmiertelne choroby

WŚCIEKLIZNA – od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych symptomów mija od 10 dni do 2 lat. Najczęściej pojawia się zaraz po ugryzieniu przez chore zwierzę, dlatego w takich przypadkach wizyty kontrole u lekarza są koniecznością! Objawowe zakażenia wścieklizną kończą się śmiercią. Początkowo choroba zaczyna się od gorączki czy bólu głowy, dopiero później dochodzi do tego nerwowość, trudności z połykaniem śliny prowadzące do ślinotoku, skurcze czy napady drgawek.

PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC często bywa wykrywana przypadkiem w trakcie wykonywania spirometrii, gdy pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy, że może być chory. Początkowo przebiega bezobjawowo, a następnie pojawia się przewlekły kaszel. Cierpi na niego bardzo wielu palaczy, ale ignorują ten objaw i palą dalej. Uważają, ze to nieodłączny skutek palenia papierosów. Niestety, gdy człowiek już zachoruje – oznacza to, że jest już za późno.

Drugą grupą poważnie podwyższonego ryzyka są osoby pracujące w zapylonych miejscach, powinny być one pod stałą opieką lekarską i regularnie wykonywać badania. Ze względu na zwężenie dróg oddechowych choroba ta prowadzi do niewydolności oddechowej – co skutkuje śmiercią. Z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc można żyć przez lata i istnieje możliwość, że nie przez długi czas w ogóle się nie ujawni. Niestety, prawda wygląda tak, że jest ona czwartą najczęściej występującą chorobą wywołującą śmierć na świecie

Infekcje i nowotwory

AIDS rozpoczynają objawy typowe dla różnych infekcji – bóle mięśni i stawów, zapalenie gardła, powiększenie węzłów chłonnych lub gorączka. Występują one, choć nie zawsze, pomiędzy 3 a 6 tygodniem od zakażenia wirusem HIV. Osłabienie układu odpornościowego wpływa na większą możliwość zarażania się innymi chorobami i cięższego ich przeżywania. W wielu przypadkach prowadzi to do śmierci.

NOWOTWORY rozpoczynają się zazwyczaj od objawów typowych dla grypy – bóle głowy, mięśni, zmęczenie czy podwyższona gorączka. Towarzyszy temu złe samopoczucie, które najrzadziej kojarzone jest z poważnymi chorobami, a częściej z sytuacjami losowymi w naszym życiu. Ważne jednak jest to, że nigdy nie należy go lekceważyć, bo często może być to sygnał mówiący o ciężkim schorzeniu. Niestety drogi leczenia nowotworów, zwłaszcza tych złośliwych są długie i męczące.

GRUŹLICA początkowo objawia się gorączką, bladością i szybszym męczeniem się. W kolejnych etapach rozwoju, w przypadku gruźlicy płucnej (najpopularniejsza odmiana) występują bóle w klatce piersiowej, krwioplucie oraz przewlekły kaszel.

Warto nie lekceważyć niektórych objawów i nie traktować każdej choroby jako przeziębienie czy grypę. Czasem rezygnując z wizyty u lekarza możemy ominąć jedyny moment kiedy można sobie jeszcze jakoś pomóc. Dbajmy o zdrowie i regularne badania, bo później może być tylko za późno…

mity na temat psychoterapii

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wyleczyć się z depresji samemu
mity na temat psychoterapii
alergia

Jesteś zainteresowany reklamą?