Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Paznokcie a zdrowie – czy po stanie paznokci można ocenić stan zdrowia?

14 kwietnia 2021 paznokcie a zdrowie


Wiele osób wie, że patrząc na paznokcie, można wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia danej osoby. Obserwując paznokcie, można sporo wywnioskować na temat tego, w jakim stanie jest aktualnie organizm oraz co zrobić, by stan ten poprawić. Paznokcie a zdrowie – jakie pomiędzy nimi są zależności?

Łamliwość oraz białe plamki

Łamliwe, kruche paznokcie mogą być dowodem na niedobory makro i mikroelementów oraz witamin. Najczęściej winny jest niedobór składników, które są budulcami składowymi paznokci. Mogą one oznaczać niedobór cynku, wapnia oraz biotyny, witaminy A i E. Białe plamki, które czasami pojawiają się na paznokciach, są też określane jako ich kwitnienie. Niestety ta romantyczna nazwa ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, bo w praktyce oznacza ona jedynie, że należy wprowadzić suplementację diety.

Żółte paznokcie

Zażółcenie nie musi być powodem do niepokoju. Pojawia się ono u osób, które mają dietę bogatą w karoten, u palaczy oraz u osób, które często malują paznokcie kolorowym lakierem bez użycia bazy. Zdarza się jednak, że żółte przebarwienia świadczą o grzybicy paznokcia. Jeśli więc nie ma innych prawdopodobnych powodów pojawienia się zmiany, należy sprawdzić, czy nie jest to grzyb.

Fioletowy lub błękitno siny kolor

Fioletowy odcień paznokci może wskazywać na problemy z metabolizmem miedzi, choroby serca i płuc. W związku z tym bardzo wszelkie przebarwienia tego typu powinno się przedyskutować z lekarzem. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, gdy sinieć zaczynają także czubki palców. Większość szpitali wymaga, by osoby zgłaszające się na planowane zabiegi i operacje nie miały pomalowanych paznokci. Dzięki temu można szybciej określić, czy nie doszło do problemów z układem krążenia.

Białe linie

W niektórych przypadkach na paznokciach pojawiają się równoległe białe linie. Mają one kształt zbliżony do półkola i co ważne – nie zmieniają swojego położenia mimo wzrostu paznokcia. Ich pojawienie się oznacza niski poziom albumin w osoczu krwi. Najczęściej przypadłość ta dotyka osoby podczas chemioterapii. Te nieestetyczne paski znikają, gdy poziom albumin się podniesie.

Bruzdy

Na paznokciach mogą też pojawiać się bruzdy. Te poprzeczne świadczą o nieprawidłowym wycinaniu skórek, zbyt ciasnym obuwiu lub o przebytych urazach mechanicznych. Ich skutkiem są nierówności w płytce, która wraz ze wzrostem nabiera ponownie normalnego kształtu. Poważniejszym problemem są bruzdy podłużne. One świadczą o kłopotach z gospodarką hormonalną. Jednak ich pojawianie się u osób starszych jest już uznawane za coś normalnego.

alergia

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ból zęba w ciąży
Problemy z erekcją i libido
Akcesoria do karmienia piersią

Jesteś zainteresowany reklamą?