drmedicus.pl

drmedicus – zdrowie, dieta, lifestyle, uroda

czy mleko jest zdrowe
Lifestyle

Czy mleko jest zdrowe? Wartości odżywcze mleka krowiego

Coraz więcej osób jest na diecie wegańskiej. Takie osoby wykluczają ze swojego menu wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego, a więc nie tylko mięso i wędliny, ale również mleko, jogurty, sery, jajka. Dlaczego to robią? Czy rzeczywiście mleko i jego przetwory źle wpływają na zdrowie człowieka?

Alternatywy mleka krowiego

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele produktów alternatywnych dla krowiego mleka. Nie chodzi tutaj tylko o mleko kozie i jego przetwory. Dla wielu osób smak koziego mleka jest nie do zaakceptowania. Można jednak znaleźć napoje, które konsystencją i smakiem przypominają zwyczajne mleko, a jednak zostały wyprodukowane bez udziału produktów odzwierzęcych. Mowa tutaj na przykład o tak zwanym mleku ryżowym, owsianym, kokosowym, migdałowym. Takie napoje mogą zostać wykorzystane do przygotowania owsianki, budyniu i innych tradycyjnych mlecznych deserów. Dzięki temu można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, przygotować dobrze znany deser mleczny, a równocześnie nie wykorzystywać zwierząt do swoich celów. W Internecie znajduje się wiele przepisów na wegańskie dania z udziałem napojów przypominających mleko. Influencerzy prześcigają się w pomysłach, jak wspaniale można wykorzystać właśnie te napoje.

Zaspokojenie zapotrzebowania na wapń

Odpowiedź na pytanie czy mleko jest zdrowe jest bardzo trudna. Eksperci nie mają jasnego stanowiska, ponieważ ich zdania różnią się od siebie. Są nawet eksperci, którzy napisali książki na temat szkodliwości mleka i przetworów mlecznych w codziennej diecie. Faktem jest, że u kobiet picie mleka może przyczyniać się do nowotworów narządów kobiecych. Nabiał jest też odpowiedzialny za stany zapalne w organizmie, problemy z górnymi drogami oddechowymi. Trzeba jednak pamiętać o korzyściach płynących ze spożywania mleka i jego przetworów. Przede wszystkim w ten sposób człowiek uzupełnia swoje zapotrzebowanie na białko, trudno zrobić to w inny sposób. Mleko i jego przetwory są bogate w wapń, a ten pierwiastek jest potrzebny nie tylko ludziom młodym i dzieciom, ale także dorosłym i ludziom starszym. Wapnia na pewno nie może zabraknąć w codziennej diecie. Wydaje się więc, że na przykład jogurty i sery są bardzo potrzebne w diecie każdego człowieka. Weganie jednak mają odmienne zdanie na ten temat. Większość dietetyków nie zaleca odstawienia mleka bez wyraźnych wskazań medycznych, czyli na przykład alergii na laktozę. Jednak z drugiej strony dieta wegańska uznawana jest za w pełni bezpieczną, o ile jest dobrze zbilansowana.