Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wygląda leczenie kurzajki?

12 kwietnia 2021 kurzajka leczenie


Kurzajki to potoczna nazwa brodawek, które pojawiają się na skórze u wielu osób. Leczenie kurzajek jest często długotrwałe, a w niektórych przypadkach nie przynosi rezultatu.

Dlaczego na skórze pojawiają się kurzajki?

Za powstanie brodawek na skórze jest odpowiedzialny wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Zmiany te są zaraźliwe, dlatego wystarczy zwykły uścisk dłoni lub dotknięcie przedmiotu, którego wcześniej dotykała osoba, która jest nosicielem, aby samemu się zarazić. Oprócz tego niektóre rodzaje wirusa brodawczaka ludzkiego przenoszą się drogą płciową. Do zarażenia kurzajką najczęściej dochodzi w miejscach takich jak np. szatnie, baseny czy salony kosmetyczne. Osoby posiadające niską odporność są bardziej narażone na zarażenie się tym wirusem.

Jak wygląda kurzajka?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów brodawek, do których należą:
1. Kurzajki zwykłe- wyglądają jak grudki, a ich powierzchnia jest nierówna. Mogą występować pojedynczo lub grupkami, a ich kolor może być szarawy lub w odcieniu skóry. Kurzajki pojawiają się praktycznie w każdym miejscu, jednak najczęściej możemy je zaobserwować na dłoniach.
2. Kurzajki płaskie- ich występowanie częściej się spotyka u osób młodych. Ten rodzaj kurzajek objawia się jako kilkumilimetrowe brodawki, które najczęściej pojawiają się na rękach oraz twarzy.
3. Kurzajki przejściowe- przypominają z wyglądu kurzajki zwykłe i tak samo, jak kurzajki płaskie mogą zginąć samoistnie.
4. Kurzajki mozaikowe i głębokie na stopach- brodawki mozaikowe tworzą na skórze liczne grupy. Tego typu zmiany mają tendencję do nawracania. Brodawki głębokie mogą mieć kolor brunatny i najczęściej pojawiają się pod stopami, powodując ból podczas chodzenia. Ten rodzaj kurzajek przypomina kształtem kalafior i można pomylić je z odciskami. Brodawki głębokie w wielu przypadkach giną samoistnie.

Kurzajka leczenie – metody

Leczenie kurzajek może trwać nawet kilka miesięcy i polega ono na zniszczeniu brodawki. Obecnie wyróżniamy kilka metod, którymi lekarz może usunąć kurzajki, do metod tych zaliczamy:
– zamrażanie- polega na zamrożeniu brodawki ciekłym azotem. Po około tygodniu od zabiegu martwa tkanka złuszcza się, jednak potrzeba jest zazwyczaj kilka wizyt, by całkowicie pozbyć się brodawek.
– laser- metoda ta pozwala na odpadnięcie brodawki poprzez jej spalenie laserem, w tym przypadku mogą pozostać blizny, a sam zabieg jest bolesny.
– kwas salicylowy- warto go stosować razem z metodą zamrażania. Kwas salicylowy stopniowo usuwa brodawki ze skóry, a jego stosowanie jest identyczne jak przy użyciu peelingu.

Jak możemy zauważyć, leczenie kurzajek nie jest proste, a wielu przypadkach brodawki mają tendencję do powracania, dlatego, jeśli zauważymy pierwszą zmianę na skórze, należy udać się do lekarza.

mity na temat psychoterapii

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ból zęba w ciąży
Problemy z erekcją i libido
Akcesoria do karmienia piersią

Jesteś zainteresowany reklamą?