Magnez to niezwykle ważny dla ludzkiego organizmu pierwiastek. Jego deficyt może wywołać wiele problemów zdrowotnych. Czym objawia się niedobór magnezu? Jak uzupełniać braki tego pierwiastka w organizmie?
Magnez – informacje ogólne
O tym, jak istotny jest magnez, świadczy choćby fakt, że pierwiastek ten bierze udział w ponad trzystu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Jego ważną rolą jest m.in. usprawnianie pracy mózgu i ogromny wpływ na koncentrację, uwagę i pamięć. Magnez reguluje też działanie układu pokarmowego, nerek i tarczycy oraz zapobiega występowaniu cukrzycy, nadciśnienia, depresji, bezsenności, astmy, stanów zapalnych, arytmii i zawałów serca. Pierwiastek bywa również pomocny w leczeniu urazów i minimalizowaniu dolegliwości menstruacyjnych. Dodatkowo wspiera pracę układu immunologicznego i poprawia odporność organizmu. Niedobór magnezu może zatem spowodować sporo nieprawidłowości i znacząco wpłynąć na funkcjonowanie człowieka.
Niedobór magnezu – przyczyny i objawy
Za niedobór magnezu odpowiedzialnych bywa wiele czynników. Jednym z nich jest nieodpowiednia dieta, w której brakuje tego cennego składnika. Ponadto częste picie dużych ilości kawy lub alkoholu wypłukuje pierwiastek z organizmu i doprowadza do jego deficytu. Również niektóre leki, zwłaszcza o działaniu moczopędnym, mogą odpowiadać za niedobór magnezu. Do przyczyn występowania problemu zalicza się także nadmierny stres, antykoncepcję hormonalną i częste biegunki. Bez względu na powód, brak pierwiastka skutkuje uporczywymi dolegliwościami. Pacjenci najczęściej skarżą się na zawroty i ból głowy, skurcze mięśni, problemy z pamięcią oraz ogólne rozbicie, brak sił i rozdrażnienie. Niedobór magnezu u wielu osób powoduje również wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Najbardziej narażone na tego typu objawy są osoby aktywne fizycznie (również zawodowo), uczniowie i studenci, kobiety w czasie ciąży lub przekwitania, a także ludzie poddający się restrykcyjnym dietom lub często odczuwający stres.
Co robić w przypadku niedoborów magnezu?
Stwierdzony niedobór magnezu zawsze wymaga szybkiego uzupełnienia. Pierwiastek najlepiej dostarczyć poprzez produkty spożywcze – przede wszystkim surowe warzywa i owoce, szpinak, natkę pietruszki, orzechy, kaszę gryczaną, gorzką czekoladę, kakao, ryby, ryż, mleko, płatki owsiane, ciemne pieczywo i jaja. Należy też pić dużą ilość wody mineralnej. Na niedobór magnezu można zastosować również specjalne preparaty. O polecenie odpowiedniego suplementu diety najlepiej poprosić lekarza. Dodatkowo warto zadbać o ruch, sen, wypoczynek i unikanie stresu.