Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Czym jest mikroskop konfokalny i jak działa?

24 czerwca 2022 mikroskop konfokalny


Jeśli chodzi o mikroskopy, to poszczególne ich rodzaje potrafią znacznie się od siebie różnić. Wciąż jednak łączy je jedno – umożliwiają one obserwacje szczegółów budowy różnego rodzaju obiektów, także tych niewidocznych gołym okiem.

Czym jest mikroskopia konfokalna?

W dużym skrócie można powiedzieć, że mikroskopia konfokalna jest odmianą mikroskopii świetlnej. Charakteryzuje się ona powiększoną rozdzielczością oraz kontrastem. Dzięki temu można uzyskać naprawdę wysoką jakość obrazów, a także ich rekonstrukcję w trzech wymiarach.

Jeśli chodzi o działanie mikroskopii konfokalnej, to jest ona wyjątkowo prosta. Otóż, polega ona na usunięciu znajdującego się przy wejściu do detektora światła. Wpada ono do obiektywu spoza płaszczyzny ogniskowania. Dzięki temu można zniwelować wszystkie odblaski, które z niego nie pochodzą. Aby było to możliwe, należy użyć dodatkowej przesłony, którą umieszcza się przed wejściem do detektora.

Warto podkreślić, że mikroskop konfokalny znajduje zastosowanie w technice, a także naukach biologicznych.

Mikroskop konfokalny i jego początki

Jeśli chodzi o podstawy mikroskopii konfokalnej, to zostały one opracowane w roku 1961. Zwykła mikroskopia wyróżnia się tym, że źródło światła oświetla próbkę w całości. Obiektyw natomiast zbiera wszystkie sygnały świetlne, które mogą doprowadzić do zmniejszenia kontrastu. Zniwelowanie tego efektu jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej przesłony, która posiada mały otwór. Dzięki niej można powiększyć jakość i kontrast uzyskanego obrazu.

Mikroskop konfokalny i jego typy

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie używa się głównie trzech rodzajów mikroskopów konfokalnych. Pierwszy z nich to skanujący laserowy mikroskop konfokalny, który umożliwia uzyskanie obrazu najlepszej jakości. Niestety, charakteryzuje się on długim czasem obrazowania. Drugi typ mikroskopu konfokalnego to mikroskop z wirującym dyskiem, który umożliwia szybkie zbieranie obrazów. Dzięki temu można z nich montować sekwencje filmowe, niemniej jednak uzyskane obrazy posiadają różnego rodzaju ograniczenia, a także nieco gorszą jakość. Warto także wspomnieć o mikroskopach PAM.

ZASTOSOWANIE MIKROSKOPII KONFOKALNEJ

Warto wiedzieć, że współcześnie mikroskopy konfokalne mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki nim można badać zarówno obiekty o sporych rozmiarach, jak i niewielkie organizmy, niewidoczne gołym okiem, takie jak chromosomy czy też bakterie. Jeśli chodzi o mikroskop konfokalny, to bardzo często wykorzystuje się go w badaniach histologicznych, histochemicznych, cytogenetycznych, a także cytologicznych.

Warto wspomnieć o najczęściej wykorzystywanej metodzie stosowanej w mikroskopii konfokalnej. Mowa tutaj o immunochemicznym barwienieu materiału wykorzystując znakowane fluochromami przeciwciała. Metoda ta wykorzystywana jest przy badaniu składników ścian komórkowych, a także struktury białek. Warto wspomnieć o tym, że bardzo wysoka jakość i rozdzielczość obrazu umożliwia zastosowanie mikroskopii konfokalnej do określenia lokalizacji danych DNA w materiale genetycznym.

Niewiele osób byłoby w stanie wyobrazić sobie współczesną naukę bez mikroskopów. Umożliwiają one dokładne badanie tego, co normalnie pozostawałoby poza zasięgiem człowieka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mikroskop konfokalny jest wysoce zaawansowanych technicznie urządzeniem, które otwiera przed człowiekiem zupełnie nowe możliwości. Dlatego z pewnością warto się nim zainteresować nieco głębiej, poznając jego zasadę działania oraz możliwości.

mity na temat psychoterapii

Redakcja drmedicus.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

mikroskop konfokalny
Jaką maszynkę do golenia wybrać

Jesteś zainteresowany reklamą?