Astygmatyzm to bardzo powszechna wada wzroku. Lekarze szacują, że w naszym społeczeństwie aż 40% osób w różnym wieku może mieć tę wadę. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w Twojej rodzinie lub w gronie Twoich znajomych bez trudu znajdziesz osobę z astygmatyzmem. Jeżeli masz wątpliwości co do jakości Twojego spojrzenia, z tego artykułu dowiesz się, jak widzi astygmatyk i jakie sygnały ostrzegawcze powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty.
Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na zniekształceniu rogówki oka, czyli jego przedniej zewnętrznej warstwy. U osób zdrowych rogówka ma symetryczny okrągły kształt, podobny do globusa lub piłki. Rogówka astygmatyka jest lekko spłaszczona, przez co bardziej przypomina jajko lub piłkę do rugby. Spłaszczenie rogówki skutkuje nieprawidłowym rozproszeniem światła wpadającego do oka. W efekcie astygmatyk widzi świat jako nieostry, a kontury obserwowanych przez niego przedmiotów są zniekształcone. Astygmatyzmowi często towarzyszy krótkowzroczność lub nadwzroczność.
Jak widzi astygmatyk?
Astygmatyzm może występować w różnych stopniach zaawansowania. W łagodnym przebiegu tej wady widziany obraz jest zamglony i nieostry. Zaawansowana postać astygmatyzmu o wiele bardziej utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie. Otoczenie jest niewyraźne, a kontury widzianych przedmiotów odbiegają od rzeczywistości i widziane są jako zniekształcone. Na przykład kwadratowy arkusz kolorowego brystolu dla astygmatyka będzie przypominać równoległobok. Osoby z astygmatyzmem mają również problemy z postrzeganiem przestrzeni i w nieprawidłowy sposób widzą otaczające ich płaszczyzny.
Jak rozpoznać astygmatyzm?
Jedynym sposobem na bezbłędne rozpoznanie astygmatyzmu jest wizyta u okulisty. Lekarz, korzystając z dostępnych w gabinecie narzędzi, dokładnie zmierzy wielkość wady wzroku. Jeżeli jednak umówionej wizyty zostało jeszcze sporo czasu, a Ty podejrzewasz, że z Twoim widzeniem dzieje się coś niepokojącego, poniżej znajdziesz listę objawów, które towarzyszą astygmatyzmowi. Jeżeli rozpoznajesz u siebie większość objawów, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
W ostatnim czasie doskwiera mi:
- zniekształcone widzenie obrazu,
- pogorszone widzenie w słabym oświetleniu,
- ból oczu,
- mrużenie oczu,
- ból głowy,
- wrażliwość na światło reflektorów samochodowych.
Astygmatyzm często pojawia się z pokolenia na pokolenie. Jeżeli masz tę wadę i od pewnego czasu widzisz, że Twoje dziecko siada zbyt blisko telewizora, przykłada zabawki blisko twarzy lub często trze oczy, wybierz się z nim do okulisty dziecięcego.
Na czym polega leczenie astygmatyzmu?
Astygmatyzm nie jest chorobą, dlatego nie stosuje się leczenia inwazyjnego. Jest to wada wzroku, którą można skorygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Do leczenia astygmatyzmu przeznaczone są soczewki cylindryczne, które korygują indywidualne różnice w kształcie rogówki. Jeżeli nie chcesz nosić okularów, wybierz soczewki Acuvue. W naszej ofercie znajdziesz zarówno soczewki korygujące nadwzroczność, jak i astygmatyzm, które zapewnią Ci doskonałe widzenie i wygodę przez cały dzień.