Podczas komponowania codziennej diety każdy stara się przede wszystkim jeść zdrowo. Z tego też powodu dieta składa się w dużej części z owoców, warzyw i produktów ekologicznych. Wyklucz się z niej produkty o niekorzystnym działaniu na organizm. Jest to wszystko bardzo ważne, lecz niestety zbyt często zapomina się o tym, że dieta powinna składać się również z odpowiedniej ilości wody. Woda a zdrowie – dlaczego warto pić odpowiednią ilość wody?
Na co wpływa odpowiednia ilość wody?
Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że woda to życie i trzeba ją pić codziennie. Nie każdy jednak konkretnie wie, na co wpływa odpowiednia ilość dostarczanej do organizmu wody. Jakie płyną z tego zalety?
Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, że picie wody powoduje nawodnienie organizmu. Dobry poziom wody poprawia witalność, daje energie, a także zwiększa koncentrację, czy też zmniejsza poziom codziennego stresu.
To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz tego woda to także doskonały sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Wpływa to na poprawę wyglądu skóry, paznokci, czy też włosów. Dzięki temu, że woda posiada działanie oczyszczające, znacznie zmniejsza również procesy starzenia się organizmu.
Nie każdy o tym wie, lecz regularne picie wody w odpowiedniej ilości wpływa na zmniejszenie wagi ciała. Niedobór wody może powodować opuchliznę i jej gromadzenie w ciele. Nawodnienie poprawia gospodarkę wodną organizmu, dzięki czemu traci się jej niepotrzebnie gromadzone zasoby.
Czym grozi niedobór wody w organizmie?
Jak oczywiście można się domyślić, nieodpowiednia ilość pitej codziennie wody ma bardzo negatywne przełożenie na organizm. Jakie są zatem skutki zbyt małej ilości wody w ciele? Na co się to może przełożyć?
Podstawowym objawem zbyt małej ilości wody w organizmie, jest uczucie suchości w ustach, a także obecności piasku pod powiekami. Jest to sygnał, że czym prędzej powinno się napić wody. Zaniechanie tego bardzo szybko doprowadzi do pojawienia się migreny, która będzie zyskiwała na sile wraz ze spadającym poziomem nawodnienia organizmu. Pojawi się wtedy silne zmęczenie, ból mięśni oraz stawów. Dołączy do tego silne rozdrażnienie, a także problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i kojarzeniem faktów. Dalsze zaniechanie dostarczenia wody do ciała spowoduje duże problemy ze skupieniem uwagi, zawroty głowy, a także silne kołatanie serca. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do omdlenia.
Jak zatem widać, skutki niedoboru wody w organizmie mogą być naprawdę bardzo niekorzystne dla zdrowia. Warto więc każdego dnia pamiętać o tym, aby pić jej odpowiednią ilość.