Domowe, naturalne sposoby na żylaki

domowe sposoby na żylaki

Według statystyk problem żylaków może dotyczyć nawet 50 % kobiet i niemal 30% mężczyzn. Najczęściej mówi się o nich w kontekście problemów estetycznych. Nie jest to jednak najważniejsza kwestia, ponieważ żylaki świadczą o chorobie, która może wywołać stany zapalne i ciężkie powikłania.

Skąd się biorą żylaki?

Żylaki pojawiają się, gdy żyły stają się powiększone i zdeformowane. Najczęściej na początku pojawiają się drobne, czerwone lub fioletowe „pajączki”, które z czasem stają się wypukłe. Można je zauważyć na łydkach, udach, pod kolanami. Są oznaką, że krew krąży nieprawidłowo. Zamiast wracać do serca, krew zostaje w żyłach, gromadzi się, poszerzając je.

Żylakom najczęściej towarzyszą objawy, wywołujące dyskomfort, tj. ból, obrzęki, świąd w okolicach żylaków, mrowienie oraz kurcze łydek – zwłaszcza w nocy, pulsowanie, uczucie ciężkich nóg, suchość skóry.

Przyczyny pojawienia się żylaków

Główną przyczyną są niestety czynniki, na które nie mamy wpływu – genetyczne. Jest to defekt tkanki łącznej, która buduje żyły, jest ona mniej elastyczna niż powinna być.

Innymi czynnikami jest noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga lub otyłość, urazy nóg, ciąża (zwiększa się objętość krwi, a żyły są uciskane przez macicę), stanie kilka godzin dziennie lub siedzący tryb życia, dźwiganie oraz podnoszenie ciężarów. Każdy z tych czynników może spowodować przyspieszenie pojawienia się żylaków – wraz z wiekiem, ryzyko zarówno u kobiet jak i u mężczyzn wzrasta.

Metody na pozbycie się żylaków

  1. Aktywność fizyczna – podstawa profilaktyki

Umiarkowana, codzienna aktywność fizyczna może poprawić kondycję naszego ciała na wielu płaszczyznach. Od wzmocnienia odporności, przez opóźnienie starzenia organizmu, po zapobieganie powstawaniu żylaków. Ruch stanowi fundament profilaktyki.

Jeżeli masz siedzącą pracę staraj się minimum co godzinę „wyprostować kości”, spaceruj, wejdź po schodach, wspinaj się na palce. Poza pracą, staraj się uprawiać jakiś sport. Najlepiej postawić na bieganie, rower, basen lub jogę.

  1. Wzbogać dietę w potas i flawonoidy

Odpowiednia dieta również może przyczynić się do wielu pozytywnych zmian w organizmie. Żylaki wymagają ukierunkowania diety na wzbogacanie jej w potas. Włącz do swojego menu więcej pomidorów, przekąską niech będą migdały i pistacje, a do obiadu serwuj ziemniaki. Źródłem potasu są również warzywa liściaste oraz niektóre ryby. Potas zmniejsza zatrzymywanie w organizmie wody.

Flawonoidy natomiast przyczynią się do poprawy krążenia krwi, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się krwi w żyłach. Obniżają ciśnienie i rozluźniają naczynia krwionośne. Zjadaj minimum pół kilograma warzyw i owoców dziennie.

  1. Ubieraj się luźno

Obcisłe ubrania to największy wróg żylaków. Uciskanie ubrań może przyczynić się do ograniczenia przepływu krwi. Kiedy ubranie jest luźne, odczuwalne może być również lepsze krążenie. Bezwzględnie należy unikać również wysokich obcasów.

Jedyna odzież uciskowa, która może pomóc w profilaktyce żylaków, to pończochy uciskowe dostępne w aptekach. Wspomagają one prawidłowy przepływ krwi w kierunku serca.

  1. Masuj

Masaże równych części ciała są dobrym sposobem na poprawę ukrwienia. W przypadku żylaków jest podobnie. Należy jednak pamiętać, aby masaż zmienionych przez żylaki obszarów był delikatny. Do tego celu najlepiej użyć olejków albo balsamu nawilżającego. Pod palcami musi być poślizg, aby masaż był efektywny.

Złym pomysłem będzie naciskanie żył. Ich tkanki są delikatne, więc należy unikać jakiegokolwiek ucisku, aby nie doprowadzić do uszkodzenia.

  1. Zioła uszczelnią naczynia krwionośne

Świetnie sprawdzą się w postaci okładów. Można postawić na jeden rodzaj ziół lub tworzyć mieszanki, które są najskuteczniejsze. Liść oczaru, wyciąg z kasztanowca, kwiat nagietka czy koszyczek arniki mogą zadziałać uszczelniająco na naczynia krwionośne, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można je nabyć również w postaci suplementów.

Jeżeli zdecydujesz się na kurację doustną, chcesz pić ziołowe napary, pamiętaj, ze zioła wchodzą w reakcję z niektórymi lekami. W takim przypadku skonsultuj swój wybór ze specjalistą.

Swędzenie, obrzęki nóg i częste kurcze mięśni występujące równolegle z żylakami powinny wywołać niepokój. Takie zmiany wymagają konsultacji i podjęcia odpowiednich działań, w celu zapobiegania chorobom i ich poważnym konsekwencjom. Często nieduże żylaki stanowią wyłącznie defekt kosmetyczny i wystarczą domowe sposoby na zmniejszenie ich lub wyeliminowanie bólu.

Żylaki są jednym z najczęstszych sygnałów, który jest bagatelizowany. Musi pojawić się szereg innych objawów, które wywołują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, aby osoba zmagająca się z żylakami, zareagowała. Wiedza, świadomość i profilaktyka mogą uchronić Cię przed wieloma chorobami i schorzeniami. Doceń swoje zdrowie z magazynem „Dr Medicus” i naucz się, jak dbać o nie kompleksowo. Chroń siebie i bliskich.