Zdrowy detoks: jak oczyścić organizm?

Każdego dnia spożywamy wiele produktów przetworzonych, które zawierają w sobie duże ilości chemicznych składników. Łatwo się domyślić, że ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Chcąc zachować dobrą kondycję organizmu powinniśmy od czasu do czasu przeprowadzić detoks. Jak to zrobić i od czego zacząć? Poniżej garść przydatnych informacji.

Kilka słów o toksynach

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wpływ substancji chemicznych, które spożywamy wraz z jedzeniem, nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Mało tego, toksyny wdychamy również z powietrzem, w którym unoszą się cząsteczki szkodliwych gazów, pyłów itp. Choćbyśmy zatem starali się jak najmocniej unikać toksyn, nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyeliminować. Organizm każdego z nas posiada co prawda zdolność do samoczynnego oczyszczania się z przyjętych wcześniej substancji, jednakże to za mało, aby cieszyć się pełnią zdrowia. Stąd też bardzo dobrym pomysłem jest przeprowadzenie detoksykacji, najlepiej kilka razy w ciągu roku.

Rodzaje detoksu

Detoks możemy przeprowadzić na różne sposoby, wiele zależy tutaj od naszych potrzeb i możliwości. Dobrym sposobem jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw o niskim indeksie glikemicznym. W takim przypadku powinniśmy jednak zrezygnować z picia kawy, herbaty i alkoholu, a także z palenia papierosów. Skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu jest także ruch. Podczas aktywności fizycznej tętno znacznie przyspiesza, co z kolei pobudza układ krążenia do intensywnej pracy.

Niezwykle popularny jest również detoks ziołowy. Napary z takich ziół jak mniszek lekarski, skrzyp polny czy łopian większy działają moczopędnie i oczyszczająco. Pamiętajmy jednak, że detoksykacja za pomocą ziół to proces długotrwały. Niezwykle istotne jest również prawidłowe dobranie ziół. Otóż nie mogą one działać w sposób wykluczający się nawzajem. Warto zatem dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnych roślin.

Z kolei dla osób, które nie posiadają odpowiedniej ilości czasu, przewidziane zostały środki detoksykacyjne w postaci suplementów diety. Można je kupić w aptekach, ale pamiętajmy, by najpierw zapytać farmaceutę, który środek będzie dla nas najlepszy.

Jak długo należy przeprowadzać detoks?

Na wstępie warto uświadomić sobie, że detoksykacja to proces niezwykle złożony. Jego elementy to nie tylko dieta, ale również ćwiczenia fizyczne. Niemniej jednak możemy założyć, że detoks powinien trwać pełne dwa tygodnie. Co ważne, już po kilku dniach każdy z nas powinien odczuwać poprawę samopoczucia. I właśnie o to chodzi w detoksykacji.

Nikt z nas nie może całkowicie wyeliminować toksyn ze swojego życia. Otaczają nas one zewsząd, są obecne nawet w powietrzu. Istnieją jednak sposoby na oczyszczenie organizmu z tych niepożądanych substancji. W jaki sposób przygotować się do detoksykacji dowiesz się z najnowszego numeru magazynu „Dr Medicus”. Nigdy nie jest za późno by zadbać o swoje zdrowie, nawet gdy do tej pory nie przykładałeś wagi do oczyszczenia swojego organizmu.