Zanieczyszczenia w kosmetykach – uważaj na nie!

Każdego dnia korzystamy z szeregu rozmaitych kosmetyków. Mają one za zadanie nie tylko zapewnić nam poczucie świeżości, ale również poprawić naszą urodę. Wszystkie kosmetyki zawierają jednak wiele substancji chemicznych. Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu problemowi. Czy jest się czego obawiać?

Regulacje prawne dotyczące kosmetyków

Problematyka związana ze składem chemicznym kosmetyków została podjęta w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. Warto do niego zajrzeć, ponieważ zawarte tam informacje, pomogą nam w łatwy sposób uświadomić sobie jak wiele nadużyć istnieje na rynku kosmetyków. Piękno, które tak często jest podkreślane w reklamach różnego typu produktów, wydaje się absolutnie ostatnią z kwestii, na jakie producenci faktycznie zwracają uwagę.

Akt prawny, o którym mówimy zabrania m.in. tworzenia kosmetyków w oparciu o:

 1. substancje pochodzące z ciała ludzkiego,

 2. substancje rakotwórcze,

 3. substancje mutagenne,

 4. substancje działające szkodliwie na rozrodczość,

 5. substancje promieniotwórcze,

 6. narkotyki,

 7. liczne alkaloidy,

 8. antybiotyki,

 9. wiele naturalnych wyciągów roślinnych.

Czytając tę listę musimy pamiętać o dwóch, kluczowych sprawach. Po pierwsze: zestawienie to ma charakter bardzo ogólny i można je interpretować w różnorodny sposób. Z doświadczenia wiemy, jak sprawni w naginaniu zapisów ustawowych są wszelkiej maści prawnicy i marketingowcy. Dlatego nawet takie określenie zasad produkcji kosmetyków, nie powstrzymuje producentów od licznych nadużyć. W każdym z wymienionych przypadków można bowiem wyróżnić szereg substancji, które mogą być stosowane w przemyśle kosmetycznym.

Druga kwestia to sens punktów zamieszczonych na tej liście. Jak widzimy, konieczne staje się zabronienie producentom dodawania do kosmetyków substancji pochodzących z ludzkiego ciała, narkotyków czy materiałów radioaktywnych. Czy w pogoni za zyskiem zabrnęliśmy już naprawdę aż tak daleko? Czy człowiek jest w stanie produkować kosmetyki dla innych ludzi z substancji wywołujących mutacje?!

Co konkretnie nam szkodzi

Jak już wcześniej wspomniano, w składzie wielu kosmetyków znajdują się substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Poniżej prezentujemy listę najczęściej spotykanych składników, których powinniśmy unikać.

 1. Azbest – Niemożliwe? A jednak, w 2017 roku głośno było o azbeście w kosmetykach dla dzieci. Został on odkryty przez przypadek przez amerykańską rodzinę, która zakupiła zestaw do makijażu dla swojej sześcioletniej córki. Azbest jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Wywołuje on bowiem choroby układu oddechowego, a także nowotwory. Co ważne, kosmetyki, w których został on wykryty, oferowane były nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie, w tym w Polsce.

 1. Rtęć – ma ona działanie silnie trujące, a ponadto uszkadza układ nerwowy i poszczególne organy. Zatrucie nią może zakończyć się poważną chorobą, a nawet śmiercią. Stężenie rtęci w kosmetykach jest niewielkie, jednakże metal ten akumuluje się w organizmie. Można ją znaleźć w kremach wybielających skórę.

 1. Ołów – to metal ciężki, który można znaleźć w szminkach. Podobnie jak rtęć, odkłada się on w organizmie człowieka uszkadzając przy tym wiele organów. Stanowi on bardzo poważne zagrożenie dla kobiet, które planują macierzyństwo w przyszłości. Należy o tym pamiętać, ponieważ znaczna część nałożonej na usta szminki jest zjadana w ciągu dnia.

Podstawowym zadaniem kosmetyków jest uczynienie naszego życia lepszym i piękniejszym. Niestety, ich producenci nierzadko bardziej cenią sobie własny zysk niż nasze zdrowie. Więcej o sztuczkach firm kosmetycznych przeczytasz w najnowszym numerze magazynu „Dr Medicus„. Nie czekaj, wykup prenumeratę już dziś, aby wiedzieć co i w jaki sposób może zaszkodzić Twojemu organizmowi!