Jakie zagrożenie niesie ze sobą nadmierne oglądanie telewizji?

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie świat bez telewizji. Jest ona źródłem nie tylko informacji, ale również rozrywki. Każdy z nas ma bowiem swoje ulubione programy, które pozwalają nie tylko na lepsze poznawanie świata, ale również na relaks. Dla jednych będą to zawody sportowe, dla innych seriale. Zawsze jednak telewizja ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, który objawia się w postaci zmian w organizmie.

Telewizja – nawyk, który powoli zabija

Pierwszym problemem, który wiąże się z nadmiernym oglądaniem telewizji, jest pogorszenie jakości widzenia. Chodzi tu przede wszystkim o ostrość. Im więcej patrzymy w ekran, tym mniej ostro widzimy. To jednak nie wszystko. Nadmierne oglądanie telewizji powoduje także łzawienie oczu.

Innym powodem, dla którego oglądanie telewizji jest szkodliwe, jest siedząca pozycja, którą przyjmujemy. W obecnych czasach wielu z nas pracuje za biurkiem i dojeżdża do pracy samochodem – siedzenie zawsze jest niezdrowe dla naszego kręgosłupa, a także innych organów. Zarówno jednak praca, jak i jazda samochodem, wymagają skupienia, a więc myślenia, co wymaga od nas aktywności umysłowej. Z kolei oglądanie telewizji to całkowity relaks, również dla mózgu.

Telewizja a choroby

Siedzenie przed telewizorem wiąże się nierzadko z podjadaniem. Niektórzy nie potrafią bowiem wyobrazić sobie ulubionego serialu bez chipsów lub innych słonych przekąsek. Taki nawyk prowadzi do różnego rodzaju chorób, wśród których można wymienić chociażby:

  • cukrzycę,

  • schorzenia mięśnia sercowego,

  • miażdżycę,

  • nadciśnienie tętnicze.

Brak ruchu, a mówiąc bardziej precyzyjnie, bezruch mięśni, ma niemały wpływ na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka. Chodzi tu przede wszystkim o spowolnienie przemiany materii, co prowadzi do problemów z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Poprzez brak aktywności fizycznej, zwiększa się bowiem zawartość tłuszczu w organizmie, a więc powstaje nadwaga. Ponadto dochodzi do odkładania się złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych, czyli do miażdżycy. Choroba ta jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia. Zator miażdżycowy bywa bowiem jedną z najczęstszych przyczyn śmierci Polaków.

Telewizja a kondycja psychiczna

Telewizja wywołuje również niekorzystne zmiany w ludzkiej psychice, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Emitowane programy prezentują świat nierzeczywisty. Dzieci, które oglądają często telewizję, mają problemy z nawiązywaniem relacji rówieśniczych, gorzej się uczą, są mniej kreatywne, mają także kłopoty z zasypianiem. Można to również odnieść do dorosłych. Dla wielu osób bowiem kreatywność jest cechą niezbędną w wykonywaniu codziennej pracy.

Czy musimy rezygnować z telewizji?

Z całą pewnością bardzo trudno jest wyeliminować telewizję z naszego życia. Mimo wszystko możemy zmniejszyć jej negatywny wpływ na zdrowie. Otóż jeżeli na przykład mamy swój ulubiony serial, możemy pomyśleć o orbitreku. Ten uniwersalny przyrząd gimnastyczny pozwoli nam zadbać o swoją formę. Możemy bowiem ćwiczyć oglądając telewizję. Pamiętajmy również, że jest wiele ćwiczeń, do których niepotrzebny jest żaden sprzęt sportowy – na przykład przysiady.

Ponadto nawet zwykły spacer po mieszkaniu jest aktywnością, która pozwala na rozruszanie mięśni. Niezależnie od tego warto pomyśleć również o zmianie swoich nawyków, przede wszystkim o narzuceniu sobie limitów w oglądaniu telewizji. Większość emitowanych audycji i tak ma niewielką wartość.

Oglądanie kilku programów informacyjnych jednego dnia to zwyczajnie strata czasu. Warto więc pomyśleć o spędzaniu wolnych chwil na spacerze lub na rozmowie z bliskimi. Kontakty z innymi osobami wpływają bowiem bardzo korzystnie na nasze samopoczucie.

Dla wielu z nas telewizja jest ważnym elementem codziennego życia. Nie pozwólmy jednak, by rządziła ona naszym czasem. W jaki sposób możemy poradzić sobie z tym nawykiem? Dlaczego jest on tak bardzo dla nas szkodliwy? O tym wszystkim dowiesz się z magazynu „Dr Medicus„. Nie czekaj, zakup prenumeratę już dziś!