Bezwzględny zabójca Polaków – rak jelita grubego

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że z upływem lat rak będzie zbierać coraz większe żniwo. Do roku 2025 ilość rocznych zachorowań świecie ma wzrosnąć nawet do 20 milionów. Niewątpliwie mamy do czynienia z plagą chorób nowotworowych, które coraz częściej dotykają osoby w bardzo młodym wieku.

Pomimo rzekomego postępu medycyny, rak jest dziś jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Wyjątkowo groźny jest rak jelita grubego, który w początkowym stadium nie daje żadnych objawów i często jest wykrywany zbyt późno. W Polsce co roku przybywa 16 tysięcy chorych, z czego aż 10 tysięcy umiera. Co sprawia, że umieralność na raka jelita grubego jest tak wysoka?

 

Rak jelita – przyczyny

Ryzyko zachorowania na raka jelita rośnie wraz z wiekiem. W grupie ryzyka są głównie ludzie w wieku między 50 a 65 rokiem życia, jednak w ostatnich latach granica ta zaczyna obejmować coraz młodsze osoby. Lekarze wymieniają predyspozycje genetyczne jako ważny, ale nie główny powód zachorowalności – zwiększają one szansę zachorowania jedynie o 15-20%. Ryzyko wystąpienia raka jelita jest większe również u osób z chorobą Leśniewskiego – Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelit. Prawie całą resztę, czyli około 80% wszystkich czynników stanowią niezdrowy tryb życia i czynniki środowiskowe. Oto najważniejsze z nich.

 

Niezdrowa dieta

Wśród głównych przyczyn zachorowalności na raka jelita grubego jest dieta bogata w czerwone mięso a uboga w błonnik i świeże warzywa. Smażone i grillowane potrawy oraz dieta bogata w tłuszcz zwierzęcy zwiększają ryzyko zachorowania. Olbrzymim spożywczym trucicielem są głównie fast-foody i żywność wysoko przetworzona.

 

Nadmierne spożycie cukru

Cukier to pożywienie dla komórek nowotworowych (przyspiesza ich dalszy rozwój). Związek nadmiernego spożywania cukru z zapadalnością na choroby nowotworowe został bardzo dokładnie zbadany. Potrawy o wysokim indeksie glikemicznym zwiększają zagrożenie zachorowania na raka nie tylko jelit, ale także żołądka, trzustki, jajników i tarczycy. Samo odstawienie cukru nie zabije komórek nowotworowych, ale może gwałtownie spowolnić ich rozrost.

 

Otyłość

Podwyższone ryzyko zachorowania zauważono głównie u osób otyłych. Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem masy ciała. U osób z BMI powyżej 30, szansa na zachorowanie jest nawet dwukrotnie wyższa niż u osób z BMI < 23. Najprawdopodobniej wiąże się to z insulinoopornością, która często towarzyszy otyłości.

 

Palenie papierosów

Osoby, które przez większość życia paliły papierosy, mają o 50% więcej szans na zachorowanie na raka jelita grubego niż niepalący. Liczne badania wykazały, że papierosy podwajają ryzyko wystąpienia polipów w jelicie grubym. Są to łagodne guzki nowotworowe, które z czasem mogą przeobrazić się w nowotwory złośliwe. Dlatego rzucenie palenia jest ważnym krokiem, który pomoże uniknąć choroby.

 

Picie alkoholu

Alkohol ma działanie rakotwórcze. Zwiększa on ryzyko zachorowalności poprzez uszkadzanie zdrowych komórek, które obumierają i mutują. Inną przyczyną jest wydzielanie w organizmie metabolitów etanolu, uważanych za substancje rakotwórcze. Ponadto, szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu połączone z paleniem papierosów. Alkohol bowiem ułatwia rakotwórczym substancjom z papierosa przedostać się do organizmu przez śluzówkę przełyku.

 

Objawy

Rak jelita grubego i odbytnicy we wczesnym stadium może nie dawać żadnych objawów. W dodatku często mają one charakter niejednoznaczny i mogą towarzyszyć innym dolegliwościom układu pokarmowego, takim jak np. zespół drażliwych jelit. W związku z tym objawy te są z reguły ignorowane.

Do najczęstszych objawów raka jelita grubego należą:

– utrata masy ciała

– zaparcia

– krwawienia z odbytu

– anemia

– osłabienie

– bóle brzucha

– bolesne parcie

 

Rak jelita grubego to wyjątkowo groźny rodzaj nowotworu. Atakuje znienacka, kiedy szanse wyleczenia są stosunkowo małe w porównaniu do wcześniejszej diagnozy. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje około 90% szans na wyleczenie. Niestety, aż 70% pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno. Najczęściej dowiadują się o chorobie dopiero, gdy dochodzi do rozległych przerzutów. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

 

Badania

Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Do najważniejszych działań profilaktycznych należą odpowiednie badania. Do badań diagnostycznych, wykonywanych w celu wykrycia nowotworu jelita grubego zaliczamy:

– test na obecność krwi utajonej w kale (niestety nie daje 100% pewności)

– badanie przezodbytnicze

– oznaczenie markeru nowotworowego z krwi

– kolonoskopia

– kolografia TK

– wlew kontrastowy do jelita grubego

 

Leczenie

W przypadku zdiagnozowania raka nie można czekać ani chwili – należy natychmiast rozpocząć odpowiednie leczenie. W tym celu stosuję się najczęściej chemioterapię lub radioterapię, które mają osłabić komórki nowotworowe. W leczeniu raka jelita grubego najczęściej rezygnuje się z operacji wycięcia guza. Warto wspomagać się naturalnymi metodami leczenia. Pierwszym krokiem jest zmiana trybu życia i wyeliminowanie czynników chorobotwórczych.

 

Należy przede wszystkim zadbać o zdrową dietę. Wzmocni ona organizm, pomoże w walce z nowotworem i uchroni przed szkodliwym działaniem chemio lub radioterapii. Należy zrezygnować z fast-foodów, produktów smażonych, czerwonego mięsa i słodyczy. Przyspieszają one jedynie wzrost komórek nowotworowych. Stosowanie chemio czy radioterapii przy jednoczesnym kontynuowaniu niezdrowych przyzwyczajeń żywieniowych na pewno nie doprowadzi do wyzdrowienia.

 

Rak jelita – jak mu zapobiec?

Wczesne rozpoznanie nowotworu jest niezwykle ważne, ale jeszcze ważniejsze jest by mu zapobiegać. Niezależnie od tego, czy jesteś w grupie ryzyka czy nie, powinieneś wprowadzić do swojego życia kilka prostych zasad. Pomogą one nie tylko uniknąć raka, ale także wielu innych chorób. Dodatkowo poprawią Twoje samopoczucia i podniosą jakość życia. Aby uniknąć nowotworów jelita grubego, koniecznie:

 

Utrzymuj prawidłową masę ciała

Otyłe osoby dwa razy częściej chorują na nowotwory jelita niż osoby szczupłe. Dbaj o prawidłowe BMI. Nie powinno wynosić więcej niż 23. Powyżej tej liczby szansa na zachorowanie na raka jelita rośnie. Nie odkładaj odchudzania w czasie. Im wcześniej zaczniesz dbać o swoją wagę, tym większą masz szansę, by żyć długo i w dobrym zdrowiu.

 

Dbaj o aktywność fizyczną

Codzienna, umiarkowana aktywność zwiększy Twoją szansę na uniknięcie choroby. Biegaj, ćwicz jogę, jeździj na rowerze. Wykonuj lekkie ćwiczenia aerobowe. Możesz zapisać się na tańce lub chodzić na basen. Każda z tych opcji jest lepsza niż siedzenie całymi dniami przed telewizorem lub komputerem.

 

Zdrowo się odżywiaj i pij zioła

Zwracaj uwagę na zawartość cukru w produktach, w których byś się go nie spodziewał. Wiele z nich zawiera nawet do 20% cukru, np. jogurty czy ketchup. Odstaw produkty smażone i tłuste. Zastąp je solidną porcją warzyw i owoców.  Stosuj zróżnicowaną dietę bogatą w kwasy omega 3 i 6, witaminy, minerały i błonnik. Jak najczęściej jedz ryby i orzechy.  Warto też regularnie sięgać po zioła takie jak wrotycz, przywrotnik lub krwawnik, które pomogą oczyścić organizm z grzybów, pasożytów i toksyn. Jakby tego było mało, przyspieszają leczenie ran i mikrouszkodzeń w obrębie jelit. Mają silne właściwości przeciwzapalne i ściągające. Dzięki temu zapobiegają nowotworom układu pokarmowego.

 

Skończ z nałogami

Rzuć palenie i ogranicz alkohol. Staraj się również nie przebywać w towarzystwie osób palących. Bierne palenie jest równie szkodliwe co bycie palaczem, a według niektórych – nawet gorsze. Pijąc „od czasu do czasu” ze znajomymi staraj się nie przesadzać. Picie ma fatalny wpływ na organizm i prędzej czy później odbije się na zdrowiu.

 

A oprócz tego…

– unikaj stresu

– wysypiaj się

– unikaj żywności GMO i pryskanej glifosatem

 

Jeżeli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka lub zauważysz u siebie niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Ignorowanie problemu nie sprawi, że zniknie. Jednocześnie odstaw to, co szkodzi Twojemu zdrowiu. Im wcześniej rozpoczniesz zdrowy tryb życia, tym większą masz szansę na długie i zdrowe życie.

Dbaj o zdrowie nie tylko aby uniknąć chorób, ale również by lepiej się czuć i móc w pełni korzystać z życia. Jeżeli jeszcze nie wiesz jak to zrobić to koniecznie czytaj magazyn „Dr Medicus”. Zapisz się do darmowego newslettera, aby na bieżąco otrzymywać cenne porady dotyczące zdrowego trybu życia i odżywiania. Nie ma po co zwlekać. Już dziś weź swoją przyszłość we własne ręce!