Jak bakterie wpływają na Twój nastrój?

Z bakteriami mamy do czynienia praktycznie wszędzie. Są one także w naszym organizmie i nierzadko pełnią bardzo pożyteczną rolę. Jednakże odkrycie kanadyjskich naukowców rzuca zupełnie nowe światło na rolę, jaką pełnią bakterie jelitowe. Otóż jak się okazuje, mają one ogromny wpływ nie tylko na pracę układu trawiennego, ale i na… mózg!

Fascynujący świat bakterii

Trudno jest powiedzieć ile tak naprawdę bakterii żyje w organizmie każdego z nas oraz jaki jest ich wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak naukowcy wciąż prowadzą badania w tym zakresie. Dotychczas wykazano, że autyzm, depresja i choroby neurodegeneracyjne są powiązane właśnie z mikroorganizmami zamieszkującymi w naszym ustroju. Dla przykładu, testy przeprowadzone na myszach wykazały, że zwierzęta żyjące w środowisku wolnym od zarazków cechowała dwukrotnie większa ilość hormonu stresu niż w normalnych warunkach. Ponadto badania wykazały, że bakterie żyjące w jelitach człowieka mogą oddziaływać na układ nerwowy na wiele różnych sposobów. W szczególności osoby z depresją kliniczną na ogół mają mniej zróżnicowaną – a zatem niezdrową – populację bakterii.

Jak działają bakterie?

Aby sprawdzić zależność pomiędzy występowaniem bakterii a pracą mózgu, naukowcy przeprowadzili pewien eksperyment. Przenieśli mikroflorę szczurów z depresją na inne zwierzęta, co spowodowało pojawienie się tej choroby u kolejnych osobników. Przeprowadzono również inne badanie – pobrano próbki kału od osób cierpiących na depresję. Następnie uzyskaną w ten sposób mikroflorę bakteryjną przeniesiono na szczury. Jak się później okazało, one również zaczęły wykazywać objawy tej choroby. Najlepszym tego przykładem była anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania przyjemności. Wiele zwierząt poddanych eksperymentowi straciło zainteresowanie rzeczami, które do tej pory lubiły.

Bakterie i choroba Parkinsona

Naukowcy odkryli także, iż istnieje związek pomiędzy bakteriami a chorobą Parkinsona. Otóż schorzenie to dotyka mózgu, a niektóre badania sugerują, że bakterie jelitowe przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Ludzie na nią cierpiący mają bowiem bardzo zróżnicowany mikrobiom w porównaniu do osób zdrowych. W celu wykazania tych zależności naukowcy przeszczepili mikroflorę od pacjentów z chorobą Parkinsona do myszy, które zostały wyhodowane w celu rozwinięcia choroby. Zwierzęta wykazywały ostrzejsze objawy, niż gdyby mikroflora pochodziła od zdrowych ludzi.

Bakterie – co jeszcze o nich wiemy?

Należy powiedzieć wprost, że medycyna mikrobiologiczna jest wciąż w początkowej fazie swojego rozwoju. Jej zwolennicy są jednak entuzjastycznie nastawieni do możliwości, które mogą niosą za sobą nowe odkrycia dokonywane w tej dziedzinie. Warto dodać, iż niektórzy psychiatrzy już zalecają swoim pacjentom branie probiotycznej mieszanki dobrych bakterii dla lepszego zdrowia psychicznego. Badania nad bakteriami i ich wpływem na układ nerwowy dostarczają coraz więcej informacji, które być może posłużą do opracowania skutecznego sposobu leczenia chorób w przyszłości.

Bakterie to mikroorganizmy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Być może znając mechanizmy działania tych mikroorganizmów, w przyszłości będziemy w stanie jeszcze skuteczniej chronić się przed chorobami. Skoro bakterie jelitowe mają wpływ na układ nerwowy, warto zadbać o zbilansowaną dietę, dzięki której dostarczymy organizmowi niezbędnych mikroelementów i m.in. poprawimy odporność. Chcesz wiedzieć więcej na temat najnowszych odkryć naukowych? Przeczytasz o nich w magazynie „Dr Medicus”.