Woda kokosowa – jakie są jej właściwości zdrowotne?

woda kokosowa właściwości

Często otrzymuje miano „napoju sportowego”, przez co może tracić zainteresowanie osób, które od sportu raczej uciekają. Woda kokosowa jest wolna od tłuszczu, stanowi bogactwo potasu i doskonale nawilża organizm. Choć trend na nią utrzymuje się od lat, w Polsce nie zyskała jeszcze takiej popularności, jak za oceanem.

Ten słodki, delikatnie orzechowy smak szybko gasi pragnienie, ma mało kalorii i sodu. Woda kokosowa pobierana z młodych, zielonych kokosów jest bardzo klarowna. Nie należy jej mylić z mlekiem, które jest pozyskiwane z dojrzałych orzechów palmy kokosowej.

Pielęgnuje, nawilża, odmładza – fakty i mity

Woda kokosowa znalazła wiele fanów wśród celebrytów światowej klasy. Odmładzające walory wody kokosowej nie są jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Choć nie wpływa na przyspieszanie starzenia, to niekoniecznie jest odmładzająca. Nie należy jej jednak przekreślać. Zawiera bardzo dużo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i hamują procesy starzenia. Warto ją włączyć do swojej diety, jednak podobny efekt można uzyskać jedząc dużo warzyw i owoców.

Woda kokosowa nie jest substytutem diety, ale doskonale nawilża organizm i warto po nią od czasu do czasu sięgać. Jej właściwości nawadniające ocenia się nawet na 10 razy lepsze niż tradycyjnych izotoników. Sekret wody kokosowej ma swoje źródło w elektrolitach i jest uwielbiana głównie ze względu na usprawnianie metabolizmu. To z kolei przekłada się na wygląd skóry, włosów i paznokci. Wodę kokosową warto łączyć ze zdrową zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną.

Czy może wspomóc walkę z nowotworem?

O jej antynowotworowych właściwościach pisze się dużo, choć ta informacja również wymaga sprostowania. Woda kokosowa zawiera kinetynę – jest to antyoksydant, który pełni istotną rolę w działaniu organizmu. Oprócz właściwości pielęgnacyjnych, ma również właściwości usuwające toksyny z organizmu. Dzięki temu nie tylko zapobiega rozwojowi nowotworów, ale również innych groźnych chorób. Antyoksydanty są pożądane w codziennej diecie, dlatego warto spożywać produkty, które zawierają ich bardzo dużo.

Woda kokosowa a ciśnienie krwi

Potas w diecie jest bardzo korzystny dla zdrowia serca. Przyjmowanie go w odpowiedniej dawce i formie może obniżyć ciśnienie krwi. Choć dużo mówi się o nim w przypadku wody kokosowej i jej zbawiennym wpływie na nadciśnienie, badania dowodzą, że ma ona znikome znaczenie.

Etykieta głównym źródłem informacji

Właściwości wody kokosowej zostały wielokrotnie potwierdzone badaniami, a część z nich wciąż jest prowadzona. Nie ma żadnych przeciwskazań do włączenia jej do codziennej diety. Jest bogata w składniki odżywcze i warto korzystać z jej dobroczynnych właściwości. Naturalnie orzeźwia, pomaga nawilżyć organizm, w ekstremalnych warunkach sprawdza się lepiej, niż zwykła woda i jest naturalnym napojem izotonicznym. Producenci prześcigają się w zachwalaniu wody kokosowej, jednak jej prawdziwym walorem jest naturalne pochodzenie.

Niestety wiele wód dostępnych na rynku jest sztucznie dosładzana cukrem lub sokami, przez co traci swoją wartość i niczym nie różni się od kolorowych słodkich napojów!

Nie zapominaj o nawodnieniu

Naturalna woda kokosowa sprawdza się zarówno przed treningiem, jak i po. Może okazać się zbawienna podczas kaca – to kolejny plus spowodowany obecnością dużej ilości elektrolitów. Woda kokosowa szybko nawodni organizm. Jeżeli nie masz dostępu do dobrej jakości wody kokosowej, nie musisz się martwić, zwykła woda lub izotonik również spełnią swoją rolę, a potas możesz uzupełnić jedząc np. banana. Wysokiej jakości woda kokosowa nie zawsze spełnia również oczekiwania budżetu.

Wszystkie elementy diety wpływają na samopoczucie i przede wszystkim zdrowie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania organizmu i rozpoznawania schorzeń oraz chorób, zajrzyj do magazynu „Dr Medicus”. Sygnały wysyłane przez ciało, to najlepsze źródło wiedzy o zdrowiu, naucz się je odczytywać. Chroń siebie i bliskich.