Czy wiesz co pomaga leczyć herbata?

Obojętnie, którą sobie wybierzemy – czarna, zielona, czerwona, żółta czy biała – warto wiedzieć, co pomaga leczyć herbata. Każdy jej rodzaj ma wiele leczniczych właściwości, bogactwo odmian i niezwykły, kojący smak. Warto poznać zdrowotne właściwości herbaty, zanim zdecydujemy się wziąć którąś z nich z półki sklepowej.

Herbata, jak powszechnie wiadomo, przybyła do Europy z Chin. W Państwie Środka ta wiecznie zielona roślina funkcjonowała nie tylko jako napój, lecz także – a może nawet przede wszystkim – środek leczniczy, służący swoimi prozdrowotnymi właściwościami medykom. Mędrcy dobrze wiedzieli co pomaga leczyć herbata i nie bez przyczyny najstarsze wzmianki o parzeniu herbacianych listków pochodzą sprzed drugiego tysiąclecia przed naszą erą.

Herbata pełniła w Chinach również funkcje pomocnicze podczas odprawiania rytuałów o charakterze sakralnym. Jednakże jako napój – spożywany nie tylko dla lepszego samopoczucia (fizycznego lub duchowego), lecz również dla przyjemności – pojawiła się „dopiero” ok. piątego stulecia naszej ery. Napój ten szybko jednak zdobył sobie zasłużoną popularność i dziś powszechnie uważa się go za narodowy specjał chiński.

Nie tylko chińska

Warto jednak pamiętać, że różne odmiany herbaty uprawia się nie tylko w Chinach, lecz także: Japonii, Indiach, Sri Lance czy Indonezji. Niewielkie plantacje spotkać możemy również w Wietnamie oraz Bangladeszu i Iranie. Panują tam odpowiednie warunki klimatyczne, które umożlwiiają częstsze zbiory – wykonuje się je na przestrzeni kilku wiosennych i letnich miesięcy.

Zbiorów dokonuje się wielokrotnie, wymagają one jednak również sporo cierpliwości. Zanim przystąpimy do zrywania liści z krzewu musimy poczekać roślina osiągnie odpowiedni wiek. Trwa to ok 5 lat od momentu zasadzenia krzewu .

Co pomaga leczyć herbata?

Herbata była w przeszłości przedmiotem wielu badań naukowych. W ich toku naukowcom udało się potwierdzić prozdrowotne właściwości tej fascynującej rośliny. Lecznicze działanie herbaty wynika najpewniej z obecności teiny, pektyny, garbników, a także szerokiej gamy olejków eterycznych. Bez większej przesady możemy powiedzieć, że ich obecność w roślinie sprawia, że herbata pomaga na niemal wszystkie dolegliwości zdrowotne.

Wymieńmy w tym miejscu tylko te najważniejsze, czyli wsparcie leczenia:

  • wrzodów żołądka,

  • miażdżycy,

  • problemów z sercem,

  • udarów mózgu,

  • nowotworów,

  • bólów stawów,

  • reumatyzmu,

  • rozstrojenia żołądka i problemów z układem pokarmowym.

Herbata wykazuje ponadto silne właściwości przeciwbólowe, do tego wspiera właściwą pracę mózgu, ułatwia koncentrację i redukuje zmęczenie. Co ciekawe herbata pomaga również na problemy skórne. Jak wynika z danych, udzielanych przez producentów kosmetyków pielęgnacyjnych, roślina ta coraz częściej stanowi składnik ich kuracji.

Powszechnie uważa się, że kompresy z herbaty doskonale wpływają na zmęczone oczy – przede wszystkim likwidują opuchliznę, mogą wpływać na zmniejszenie się jęczmienia i pomagać w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek. Warto wiedzieć, że – mimo osadu, jaki może pozostawać na zębach po wypiciu szklanki herbaty – napój ten zdobył sobie ogromne uznanie wielu dentystów.

Jakim cudem?

Odpowiedź okazuje się banalnie prosta. Dzieje się tak głównie ze względu na solidną porcję fluoru, która znajduje się w herbacie. Jak wiadomo pierwiastek ten ma duży wkład w proces wzmacniania zębów. Na temat fluoru, jak wiemy, występują różne opinie. Niektórzy badacze sugerują, że jego duże ilości są wręcz szkodliwe (i to nie tylko dla zębów).

Jeśli więc nie mamy ochoty sprawdzać na własnej skórze jak to faktycznie jest z tym fluorem – a przy tym nie chcemy rezygnować ze smaku i aromatu herbaty – to sięgnijmy po jej zieloną odmianę. Ona również zagwarantuje naszym zębom spore korzyści. Tak się składa, że zielona herbata zwalcza bakterie wywołujące próchnicę.

I nie dość na tym. Zielona herbata znacząco zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka żołądka oraz płuc. Mało tego, niektóre substancje, wchodzące w skład tej rośliny, neutralizują rakotwórcze substancje smoliste zawarte w tytoniu! Wydaje się więc, że jej regularne picie jest więcej niż wskazane.

Co pomaga leczyć herbata czerwona i biała?

Zaparzając herbatę zieloną, pomyślmy również o wypijaniu przynajmniej jednej szklanki pu-erh. Czerwona odmiana popularnego napoju znakomicie wpływa na perystaltykę jelit. To właśnie dzięki temu okazuje się fantastycznym sposobem na zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Wiele dać nam może również biała herbata, która zawiera najwięcej zwalczających raka antyoksydantów, potrafi regulować ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegać zawałowi serca.

Badania sugerują, że picie dwóch filiżanek białej herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca nawet o połowę! Do tego wspiera kości i zapewnia lepszą ochronę dziąseł oraz zębów. Jakby tego było mało badaczom udało się dowieść, że biała herbata posiada silne właściwości antybakteryjne. Wydaje się więc, że powinniśmy ją pić nawet częściej niż wszystkie inne herbaty.

Jeśli dodatkowo zadbamy o odpowiednią dietę, to mamy receptę na długie życie w pełnym zdrowiu. O małych zmianach, które potrafią dokonać wielkich rzeczy dla naszego organizmu, dowiesz się z magazynu „Dr Medicus”. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Warto mieć je pod pełną kontrolą. Sięgnij po prenumeratę „Dr Medicus” zanim zrobią to inni !