Walka o sprawiedliwość – jaka jest kara za śmiertelny błąd lekarza?

błąd lekarza

Nikt z nas nie chciałby, by ta wiedza kiedykolwiek mu się przydała – obojętnie, czy chodziłoby o nas, czy naszych najbliższych. Unikamy tego tematu jak ognia, by nie kusić losu, jednak nie możemy ciągle udawać, że lekarze nie popełniają błędów. A takich, które prowadzą do śmieci pacjenta, jest w Polsce więcej niż nam się wydaje. Czy można je udowodnić i jakie kary grożą lekarzom, którzy dopuścili się zaniedbań?

O jakości niskiej opieki medycznej w naszym kraju napisano już wiele. Wprawdzie, jeśli leczenie pomaga nam pozbyć się choroby, wychwalamy naszych lekarzy pod niebiosa. Ale gdy tylko coś pójdzie nie tak, często słusznie podejrzewamy, że mamy do czynienia z zaniedbaniem albo wręcz błędem lekarskim. W takim wypadku mamy prawo dochodzić swoich praw przed sądem.1. W praktyce jednak nie wiemy za jakie zachowanie lekarzowi grozi odpowiedzialność karna.

Przeciwko polskim lekarzom toczy się obecnie coraz więcej procesów karnych dotyczących zaniedbań w sztuce medycznej. Nie są to sprawy łatwe, w szczególności jeśli skutkiem tego zaniedbania była śmierć pacjenta. Z uwagi na skomplikowany charakter procesu i konieczność zasięgnięcia opinii specjalisty, sprawy te zazwyczaj ciągną się latami.

Polskie prawo nie mówi wprost o karach, jakie należy wymierzyć lekarzom, którzy dopuścili się nieudanych czynności medycznych. Poszkodowani często więc rezygnują z dochodzenia swoich racji przed sądem przekonani, że i tak nic nie uda im się wywalczyć. A specjaliści, którzy postawili błędną diagnozę, dalej prowadzą swoje gabinety lekarskie i nie ponoszą żadnych konsekwencji swoich czynów.

Niezależnie więc od tego, czy jesteśmy chodzącym okazem zdrowia czy cierpimy na poważną chorobę, powinniśmy wiedzieć, jakie prawa przysługują nam w przypadku braku należytej staranności podczas leczenia. Wiedza na ten temat może nam pomóc w walce o sprawiedliwość.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedzialności karnej lekarzy, zapoznaj się z ofertą prenumeraty magazynu Dr Medicus

1K. Wroński, Odpowiedzialność karna lekarzy za błąd medyczny prowadzący do śmierci pacjenta – opis przypadku i analiza prawna sytuacji, Olsztyn 2014, s. 202-205