Sprawdź, które zabawki najbardziej zagrażają Twojemu dziecku

Wszystkie dzieci lubią zabawki. Nic dziwnego, dzięki tym przedmiotom nasze pociechy nie tylko miło spędzają czas, ale także poznają otaczający je świat. Musimy jednak wiedzieć, że wiele współcześnie produkowanych zabawek zawiera szkodliwe substancje, które zagrażają zdrowiu najmłodszych. Szczególnie niebezpieczne mogą być zabawki kąpielowe. Dlaczego? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kolorowa trucizna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile toksycznych substancji znajduje się w popularnych zabawkach. Mowa tu o rakotwórczej melaminie, trującym chromie czy ftalanach wywołujących astmę, zaburzenia płodności i nowotwory. Najczęściej tego typu substancje możemy znaleźć w tanich zabawkach pochodzących z Chin. Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowiły przyjrzeć się bliżej importowanym zabawkom. Wyniki kontroli były szokujące: blisko połowa z 1,5 miliona przebadanych zabawek nie spełniała podstawowych norm bezpieczeństwa. W niektórych zabawkach dopuszczalne stężenie ftalanów było przekroczone nawet kilkaset razy! Z całą pewnością korzystanie z tego typu zabawek nie jest dobre dla naszych pociech. Wielu rodziców wybiera je jednak ze względu na znacznie niższą cenę niż ta, którą należy zapłacić za produkty znanych marek. W tym przypadku oszczędność nie jest najlepszym pomysłem: takie postępowanie może narazić najmłodszych na utratę zdrowia a nawet życia.

Zabawki kąpielowe – siedlisko bakterii

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia dzieci są zabawki kąpielowe. Gumowe kaczki potrafią umilić każdą kąpiel, ale gromadzą się w nich bakterie i grzyby powodujące powstawanie pleśni. Nie chcemy przecież, by nasze dziecko miało kontakt z bakteriami i pleśnią. Nawet z pozoru niewinna zabawa polegająca na tryskaniu wodą z gumowych kaczek, przyczynia się do styczności z drobnoustrojami. Kontakt z nimi jest o tyle niebezpieczny, że bakterie mogą wywoływać na przykład infekcje oczu, uszu i przewodu pokarmowego.

Jak możemy chronić nasze dzieci?

Wiadomo, że nie możemy wyeliminować zabawek, również tych kąpielowych, z życia naszego dziecka. Zresztą byłoby to niekorzystne z punktu widzenia jego prawidłowego rozwoju. Poniżej prezentujemy kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować, aby zapewnić naszym pociechom bezpieczeństwo:

1. Wybierajmy wyłącznie zabawki, które są malowane farbą bezołowiową.
2. Kupujmy jedynie przybory do rysowania (na przykład kredki), które nie zawierają substancji toksycznych.
3. Unikajmy używanych zabawek: mogą one nie spełniać standardów bezpieczeństwa lub być po prostu zużyte bądź uszkodzone.
4. Nie kupujmy zabawek, które posiadają małe części. Dziecko może je bowiem łatwo połknąć, co może być dla niego nawet śmiertelnie niebezpieczne.
5. Unikajmy zabawek, które emitują hałas. Może on być niebezpieczny dla narządów słuchu dziecka.
6. Nie kupujmy zabawek z niesprawdzonych źródeł.
7. Zwracajmy uwagę na czystość zabawek, których używa nasze dziecko. Raz na jakiś czas warto jest dokładnie wyczyścić.

Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa. Pomagają one poznawać i rozumieć świat, który jest dla dziecka naprawdę fascynujący. Problem jednak w tym, że niektóre zabawki mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jak uchronić siebie i swoich najbliższych przez chorobami? Sprawdź, póki nie jest za późno – przeczytasz o tym w najnowszym numerze magazynu Dr Medicus.