Przez to tracisz włosy – używasz go codziennie!

Każdego dnia nasz organizm przyjmuje dużą ilość chemii, która obecna jest nie tylko w produktach spożywczych, ale także w kosmetykach. Jak się okazuje, to między innymi z tego powodu wypadają nam włosy! W jaki sposób możemy uporać się z tym problemem, by cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami?

Szampon – główny winowajca

Wydawać by się mogło, że szampony wpływają bardzo korzystnie na kondycję włosów. Niestety, preparaty produkowane na skalę przemysłową zawierają wiele substancji chemicznych, których działanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Które z nich najbardziej szkodzą naszym włosom? Oto kilka przykładów.

1. Laurylosiarczan sodu – substancja ta usuwa oleje do włosów, również te naturalne, które odpowiadają za nawilżanie. Usuwanie zbyt dużej ilości olejów może doprowadzić do wysuszenia włosów, czego konsekwencją może być ich łamliwość oraz wypadanie.

2. Parabeny – substancje te zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu, co prowadzi m.in. do wahań nastrojów, ale i do rozwoju nowotworów. W przypadku kobiet może to skutkować wypadaniem włosów.

3. Glikol propylenowy – to związek chemiczny, który występuje w kosmetykach. Po dostaniu się do oczu wywołuje zapalenie spojówek i gałki ocznej. Ponadto przyczynia się do uszkadzania struktury lipidowej błon komórkowych, wpływa niekorzystnie na drogi oddechowe, a duże stężenie tego związku w organizmie stwarza ryzyko zatrucia.

4. Dietanolamina – substancja stosowana w przemyśle tekstylnym i rolniczym. Często spotykana w detergentach, środkach czyszczących, rozpuszczalnikach tkaninowych, płynach do obróbki metali i kosmetykach, w tym szamponach i odżywkach.

5. Chlorek sodu – inaczej sól kuchenna, stosowany w celu zwiększenia zagęszczenia piany. Sól wysusza łodygi włosów, co także prowadzi do ich wypadania.

Czym zastąpić drogeryjne szampony?

Przemysłowe szampony nie są jedynym kosmetykiem do włosów. Istnieje wiele naturalnych produktów, które możemy wykorzystać. Oto i one:

1. Ocet jabłkowy – skutecznie usuwa brud z włosów nie uszkadzając ich. Ponadto ocet jabłkowy posiada właściwości antybakteryjne. Mogą być one szczególnie przydatne w walce z łupieżem, a także w rozwiązywaniu innych problemów dotyczących skóry głowy, które przyczyniają się do wypadania włosów.

2. Oleje nawilżające – każda skóra potrzebuje nawilżenia, również skóra głowy i włosy. Najlepsze będą oleje z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, olejem kokosowym, olejem jojoba lub olejem z konopi.

3. Olejki eteryczne – są to substancje pochodzenia naturalnego. Wśród nich warto wymienić chociażby miętę pieprzową, pomarańczę, cytrynę i lawendę. Pomagają one w walce z łupieżem, a także sprawiają, że włosy pięknie pachną.

4. Glony, zielona herbata i aloes – substancje te zawierają witaminy oraz minerały, które odżywiają skórę głowy. Aloes zawiera duże ilości witaminy E, przez co zapewnia skórze ochronę przed wolnymi rodnikami.

Problem wypadania włosów jest powszechny i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Na szczęście mamy do dyspozycji pokaźny arsenał naturalnych środków, które pomagają w walce z tą przypadłością. Więcej na ten temat dowiesz się z magazynu „Dr Medicus„. Nie czekaj – zadbaj o swoje włosy!