To zatruwa powietrze w Twoim domu!

Kiedy myślimy o zanieczyszczeniach powietrza, wyobrażamy sobie przede wszystkim spaliny emitowane przez silniki samochodowe oraz piece grzewcze. Wszystkie te pyły trafiają do atmosfery, a następnie przedostają się także do naszych domów. Ich wdychanie jest bardzo niezdrowe i trudno się przed tym ochronić. Co ważne, w naszych domach także są substancje, które zatruwają powietrze. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Farby

Farby oraz środki służące do ich zmywania emitują lotne związki organiczne, które mogą wywoływać liczne dolegliwości takie jak bóle głowy i gardła, nudności, zawroty głowy. Mogą się one nasilać podczas przebywania w świeżo pomalowanym pomieszczeniu. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, warto sięgać po farby o niskiej lub zerowej zawartości lotnych związków organicznych planując kolejne malowanie.

Teflon

Patelnie, które obecnie są w powszechnym użyciu, posiadają powłokę wykonaną z teflonu. Materiał ten, pod wpływem wysokiej temperatury, wydziela trujące opary. Przeprowadzone badania wykazały, że mogą być one śmiertelne dla niewielkich zwierząt, w tym ptaków.

Pralnie chemiczne

Pralnie chemiczne stają się coraz popularniejsze. Wyprane w ten sposób ubrania odznaczają się specyficznym zapachem. Jego źródłem jest perchloroetylen, substancja, która odpowiada za powstawanie nowotworów u zwierząt, co potwierdzono w badaniach laboratoryjnych. Aby ustrzec się przed działaniem perchloroetylenu, możemy suszyć ubrania na świeżym powietrzu co najmniej przez kilka godzin. Postarajmy się też unikać kupowania ubrań wymagających czyszczenia na sucho.

Dywany i wykładziny

Choć może to zabrzmieć nieprawdopodobnie nowo położone dywany i wykładziny emitują gazy, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą one wywoływać bóle głowy i gardła a nawet wysypki skórne. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór dywanu lub wykładziny o niskiej zawartości lotnych związków organicznych oraz wietrzenie pomieszczeń, w których znajdują się takie wykładziny. Z kolei najlepszym sposobem na uniknięcie szkodliwych substancji jest wybór naturalnych podłóg. Doskonale w tej roli sprawdza się na przykład bambus.

Środki czystości

Środki czystości nierzadko zawierają liczne substancje chemiczne, które są szkodliwe dla organizmu człowieka. Mogą one bowiem powodować wiele problemów ze skórą i płucami, a niektóre mają działanie kancerogenne. Badania wykazały, że w wyniku wieloletniego, regularnego stosowania chemicznych środków czystości płuca zdrowego człowieka wyglądają dokładnie tak jak płuca palacza. W internecie możemy jednak znaleźć wiele instrukcji przygotowania naturalnych i nieszkodliwych preparatów. Wykorzystują one na przykład takie składniki jak soda oczyszczona, ocet czy cytryna.

Bierne palenie

Nie od dziś wiadomo, że bierne palenie jest równie szkodliwe jak palenie czynne. Dlatego też jeśli nasi bliscy lub goście palą papierosy, poprośmy ich, aby robili to na zewnątrz, z dala od naszych dzieci i nas samych. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rzucenie palenia, co z całą pewnością będzie z korzyścią dla zdrowia wszystkich w otoczeniu palacza.

W jaki sposób możemy oczyścić powietrze w domu?

Istnieje kilka prostych sposobów na oczyszczenie powietrza w naszym domu. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

1. Rośliny doniczkowe – oczyszczają powietrze i produkują tlen, a ponadto mają walory ozdobne i są ciekawym elementem domowej przestrzeni.

2. Filtry do pieca – ograniczają emisję różnego rodzaju pyłów i zanieczyszczeń. Problem jest jednak w tym, że tanie filtry nie należą do najbardziej skutecznych. Warto więc zadbać o to, by filtr w naszym piecu był bardziej wydajny.

3. Przeczyszczenie wentylacji – każdy dom posiada odpowiednią wentylację, która jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa. Niektórzy jednak zapominają o tym, że wymaga ona okresowych przeglądów oraz czyszczenia.

W naszych domach znajduje się wiele rzeczy, które emitują zanieczyszczenia. Warto mieć tego świadomość oraz wiedzieć w jaki sposób można je ograniczyć lub wyeliminować. Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze magazynu „Dr Medicus”. Nie czekaj, zadbaj o czystość powietrza w swoim domu!