Tarczyca – od niej zależy, czy masz zdrowe serce

Tarczyca pełni bardzo istotną rolę w organizmie. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar lub niedobór jej hormonów poważnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu.

Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów w organizmie człowieka. Jej funkcjonowanie ma wpływ na inne narządy. Nawet, jeśli praca serca jest nienaganna,  nieprawidłowe wydzielanie hormonów przez tarczycę może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Tarczyca reguluje funkcje organizmu

Tarczyca znajduje się w dolnej części przełyku i jest ważną częścią układu hormonalnego człowieka. Uwalnia hormony odpowiedzialne za regulowanie procesów zachodzących w organizmie. Hormony te mają duży wpływ między innymi na temperaturę ciała, oddychanie, ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy, masę ciała, na cykl menstruacyjny u kobiet i wiele innych, w tym także na serce.

Zwiększona lub zmniejszona produkcja hormonów tarczycy daje niepokojące i niemal natychmiastowe objawy:

 1. Zmiany rytmu serca (migotanie serca, arytmia) – nieprzyjemne uczucie przyspieszonej pracy serca lub zwolnienie jego pracy, rytm pracy jest niemiarowy.
 2. Częstoskurcz serca
 3. Rzadkoskurcz serca
 4. Podwyższone ciśnienie krwi
 5. Rozwój zmian miażdżycowych
 6. Przyspieszony metabolizm
 7. Niewydolność serca
 8. Ból w klatce piersiowej

 

Nadczynność tarczycy a serce

Badania dowodzą, że osoby dorosłe z wysokim poziomem hormonu tarczycy, zwanego trijodotyroniną (T3), są w grupie o zwiększonym ryzyku poważnych chorób serca. Hormon ten ma duży wpływ na naczynia krwionośne. Przy jego zwiększonym wydzielaniu naczynia zmniejszają opór, przez co następuje przyspieszenie akcji serca i dochodzi do tachykardii czyli częstoskurczu (ponad 100 uderzeń serca na minutę). Objawem są duszności związane z wysiłkiem, przez co chory nie może uprawiać aktywności fizycznej, a nawet nieduży wysiłek powoduje nasilenie dolegliwości.

Niedoczynność tarczycy śmiertelnym zagrożeniem

Mimo, że rzadziej mówi się o niedoczynności przy problemach z sercem, to warto pamiętać, że niedoczynność tarczycy może skutkować zaburzeniem pracy serca. Może też wystąpić rzadkoskurcz (bradykardia). Bradykardia sprawia że wszelkie czynności wysiłowe są niewykonalne dla chorego. Najczęstsze objawy tego schorzenia to: zmęczenie, ogólne osłabienie i złe samopoczucie oraz zawroty głowy.

Nasilenie objawów (zarówno przy nadczynności jak i niedoczynności) nawet u młodych osób może prowadzić do omdlenia, a w najgorszym wypadku – do śmierci.

Każdy problem związany z pracą serca, może mieć swoje źródło w zaburzeniach czynności tarczycy. Osoby, u których stwierdzono problemy związane z tarczycą, powinny szczególną kontrolować jego stan. Najważniejsze, by skutecznie diagnozować przyczynę dolegliwości i reagować zanim będzie za późno.

 1. Często chorujesz i wydajesz fortunę na leki, a lekarze nie wiedzą, co Ci dolega?
 2. Ktoś z Twoich bliskich zmaga się z dolegliwościami, których źródło nie zostało ustalone?
 3. W ciągu ostatnich 10 lat spotkałeś się z niekompetencją lekarzy?

Jeśli odpowiedziałeś „TAK” przynajmniej na jedno pytanie, nie zwlekaj i jak najszybciej sięgnij po magazyn „Dr Medicus”. Odkryj przyczyny chorób, dowiedz się, jak im zapobiegać i jak je leczyć. Nie pozwól się oszukiwać – poznaj prawdę na temat naturalnych i skutecznych terapii, o których nie powie Ci żaden lekarz!