Kiedy Twój organizm wysyła sygnały ostrzegawcze

Często bywa tak, że czujemy się źle psychicznie lub fizycznie. Jesteśmy zmęczeni lub po prostu nieszczęśliwi i nie umiemy znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy. Ciężko zinterpretować nam własne uczucia. Ale możemy nauczyć się rozpoznawać sygnały naszego ciała i umysłu i poprawnie je interpretować. Na co warto zwrócić uwagę i jakie zmiany wprowadzić w swoim życiu?

Przede wszystkim – praca. To miejsce gdzie spędzamy większość naszego dnia. Rozmawiamy o niej, analizujemy, myślimy co jeszcze musimy zrobić, planujemy. Jesteśmy w niej tak naprawdę dłużej niż 8 godzin dziennie. Jeśli więc Twoja praca przynosi Ci zbyt wiele stresu, pora coś z tym zrobić. Jak czujesz się rano wstając do pracy? Jak czujesz się w niedzielny wieczór myśląc o całym roboczym tygodniu? Jeśli na samą myśl o tym czujesz niepokój, chyba czas na zmiany.

Rodzina i przyjaciele wiedzą najlepiej

Jak często słyszysz od przyjaciół i rodziny rady? „Musisz odpocząć”, „wyglądasz na zmęczoną/zmęczonego”. I jak na to reagujemy? W najlepszym wypadku wpuszczamy jednym uchem, a wypuszczamy drugim. Ale przecież nie mówią tak bez powodu, oni są odbiorcami naszego zachowania i naszego wyglądu. Staraj się porozmawiać z nimi wprost, spytaj dlaczego sądzą tak, a nie inaczej i zastanów się, czy nie mają racji. Być może to pierwszy krok w stronę zmiany na lepsze?

Liczy się to, co teraz

Powinieneś zastanowić się także nad zmianą w życiu, jeśli nie myślisz o teraźniejszości, ale często uciekasz myślami do przeszłości i wspominasz „dobre stare czasy”. A z drugiej strony śnisz o lepszej przyszłości, snujesz plany na lepsze jutro i marzysz o tym gdzie będziesz za jakiś czas. Oczywiście nie ma nic złego we wspominaniu dobrych czasów i planowaniu przyszłości. Ale jeśli zabiera to większość twojego czasu, nie masz kiedy skoncentrować się na teraźniejszości. Postaraj się zwrócić na to uwagę.

Uczucie zazdrości pozbawia nas energii

Zazdrość. To kolejna ważna rzecz, na której powinniśmy się skupić. Jak często czujemy się zazdrośni? Jeśli często – może to oznaczać, że nie czujemy się dobrze, pewnie. Skupiając się na innych, pokazujemy sami sobie, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z własnego życia. Zapytaj sam siebie – skąd bierze się w tobie to negatywne uczucie?

Ciągle zmęczeni?

Równie ważne jest to, jak się czujemy wstając rano z łóżka. Jeśli codziennie jesteśmy zmęczeni, a dostarczamy naszemu organizmowi tyle snu ile potrzebuje – to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Codzienne uczucie zmęczenia może być objawem depresji! To poważny problem, ponieważ gdy ciągle towarzyszy nam zmęczenie, nie mamy siły mierzyć się z problemami i wyzwaniami, które stawia przez nami życie. Nowy dzień to nowe możliwości, ale żeby w pełni docenić każdą chwilę, warto poświęcić trochę czasu na odpoczynek – to z pewnością nam pomoże.

Kiedy jeszcze potrzebujemy zmiany w życiu?

  • Gdy jesteśmy niespokojni i nie umiemy „usiedzieć na miejscu”. Gdy ciągle musimy coś robić. Oznacza to, że nasza kreatywność została zachwiana. Powinniśmy nauczyć się oddzielać pracę od życia osobistego.
  • Gdy plotkujemy. Rozsiewając plotki zazwyczaj staramy się zatuszować własne utrapienia. Być może robimy to z zazdrości? Być może nie umiemy w inny sposób zainteresować rozmówcy? Jeśli czujesz potrzebę „sprzedawania” plotek, zastanów się z czego może to wynikać. Wnioski mogą być zaskakujące.
  • Gdy wszyscy dookoła nas irytują. Kiedy ciągle się „czepiamy”, zachowanie innych nas drażni i wszystko dookoła jest nie takie jak powinno być. Oznacza to niestety, że to my mamy problem, z którym sobie nie radzimy. Jest to dosyć niebezpieczne, bo w rezultacie takiego zachowania możemy „odepchnąć” od siebie bliskie osoby.
  • Kiedy przewidujemy złe rzeczy, które mogą się nam przytrafić. Taki tok myślenia bardzo hamuje nasze działanie. Czekamy w miejscu, przekonani, że zaraz wydarzy się jakaś tragedia. A czas na nas nie zaczeka… Na świecie dzieją się złe rzeczy, są one nieuniknione. Często nie mamy na nie wpływu. Za to mamy wpływ na pozytywne rzeczy, którymi możemy się otaczać i doceniać je każdego dnia. Wystarczy tylko spojrzeć z innej perspektywy.
  • Gdy często zadajemy sobie pytanie „to wszystko?!”. Oznacza to, że nie jesteśmy w pełni zadowoleni z naszego życia. Czujemy niedosyt. Wiemy, że na horyzoncie są możliwości i szanse, ale z różnych powodów, nie sięgamy po nie.

Jak wdrożyć zmianę w życie?

Potrzeba tak niewiele, żeby zdać sobie sprawę z własnych uczuć i emocji. Wystarczy tylko usłyszeć i zauważyć, a nie tylko biernie słuchać i patrzeć. Jeśli większość z powyższych sytuacji znamy z doświadczenia, powinniśmy zmienić nasze codzienne życie. Można zacząć od małych zmian. Każdy, nawet niewielki krok do przodu, przybliża nas do życia o jakim marzymy. Trzeba być tylko otwartym na zmiany i gotowym na nowe możliwości. Nie bój się zmian i zaufaj sobie. Zaufaj też nam i naszym poradom – więcej informacji na temat zdrowia znajdziesz w czasopiśmie „Dr Medicus.