Jak powstrzymać procesy starzenia?

jak powstrzymać procesy starzenia

Już po 25. roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki, przede wszystkim mimiczne, a skóra traci jędrność. Mięśnie twarzy niczym nie różnią się od reszty ciała pod względem podatności na upływający czas. Zaczynają migrować w dół, przez co pogłębia się bruzda nosowo-ustna, bardziej widoczne stają się „worki” pod oczami, uwidacznia się również lwia zmarszczka. Cera zmienia koloryt, powstają na niej przebarwienia, staje się szara i matowa.

Jeśli dostrzegasz jeden z wymienionych objawów na swojej twarzy, to znak, że ciało domaga się odpowiedniej pielęgnacji. Procesy starzenia nie są powodem do wstydu, czy zmartwień. To naturalna kolej rzeczy. Warto jednak pamiętać, że jędrne ciało – również twarz – to przede wszystkim zdrowie i zachowanie funkcji. Dzięki mięśniom twarzy zamykamy i otwieramy oczy, całujemy, generujemy dźwięki, marszczymy czoło. Oprócz mięśni twarzy, ważną rolę pełni mięsień szeroki szyi. On również odpowiada za bogatą mimikę.

Ułóż swoją rutynę

Niezależnie od aktualnego stanu skóry, zadbaj o swoją codzienną rutynę, która po kilku tygodniach od rozpoczęcia stosowania, przyniesie pierwsze widoczne efekty

Oczyszczaj

Kosmetyki do makijażu, olejki, kremy, zanieczyszczenia z zewnątrz (np. smog) – to wszystko powinno zniknąć po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Dokładne oczyszczenie twarzy gwarantuje lepsze docieranie składników odżywczych z kolejnych nakładanych kosmetyków pielęgnacyjnych.

W pierwszej kolejności usuń makijaż. Olejki do demakijażu lub płyny micelarne są dobrym rozwiązaniem, ponieważ rozpuszczają wszystkie kolorowe kosmetyki i ułatwiają ich usunięcie. Dzięki temu nie naciągasz swojej skóry, nie trzesz i tym samym nie uszkadzasz. Do mycia twarzy używaj delikatnych środków o niskim pH.

Uwaga: Zwykłe mydła mają zbyt wysokie pH, przez co podrażniają, wysuszają i mogą przyspieszyć procesy powstawania zmarszczek!

Usuwaj martwy naskórek

Ale nie rób tego zbyt często. Jeżeli widzisz na swojej skórze nierówności, coraz częściej pojawiają się drobne wypryski, cera straciła równomierny koloryt, sięgnij po peeling. Zamiast sięgać po chemiczne specyfiki drogeryjne, wykonaj delikatny masaż wilgotnej twarzy przy użyciu fusów świeżo zmielonej i parzonej kawy – kawa dodatkowo nawilży cerę. Możesz użyć też delikatnej myjki do cery lub silikonowej gąbeczki. Taki zabieg raz na tydzień powinien być w pełni wystarczający.

Tonizuj

Wiele osób zapomina o tym etapie pielęgnacji, a jest to jeden z najważniejszych elementów, który pozwala skórze przywrócić naturalne pH.

Nakładaj serum

Zwłaszcza, jeśli skóra wymaga zaawansowanej pielęgnacji. Młoda cera nie jest aż tak wymagająca. Jeśli zdecydujesz się na włączenie tego etapu pielęgnacji na stałe, wybieraj produkty z witaminami A, C i E. Działają jako przeciwutleniacze, pochłaniają stres oksydacyjny, który wzmaga procesy starzenia. O te same witaminy zadbaj w swojej diecie!

Konsekwentnie nawilżaj

Wraz z wiekiem, skóra przestaje wydzielać duże ilości sebum. Z jednej strony, to dobra wiadomość, bo oznacza znacznie mniej wyprysków i niedoskonałości. Z drugiej jednak, właśnie przez mniejsze nawilżenie, pojawia się więcej zmarszczek mimicznych. Krem z kwasem hialuronowym będzie doskonałym rozwiązaniem. Kosmetyk powinien wspomagać utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci.

Jeżeli Twoja skóra lubi olejki, warto je stosować na noc, dzięki czemu cera rano będzie promienna. Olejki zapobiegają parowaniu wody. Pamiętaj jednak, ze olejek nakłada się na dokładnie oczyszczoną skórę. W przeciwnym razie rano bakterie dadzą o sobie znać w postaci wyprysków.

Stosuj kremy z filtrem – nie tylko latem!

Błędnie uważa się, że tylko letnie słońce przyspiesza fotostarzenie. W lecie wymagana jest większa ochrona, ale filtr powinno stosować się codziennie (np. SPF 30), kiedy twarz będzie wystawiona na słońce, zwłaszcza zimą, podczas górskich wędrówek. Światło UV rozkłada kolagen, co powoduje, że skóra staje się cienka i wiotka. Taka codzienna ochrona przyczyni się do likwidacji przebarwień, spłyci zmarszczki i poprawi elastyczność skóry.

Bezwzględnie wprowadź te zasady!

Dobieraj kosmetyki do stanu cery. Przetłuszczająca się cera nie będzie wdzięczna za nadmierne natłuszczanie i kilka rodzajów olejków nałożonych na noc. Staraj się ją delikatnie nawilżać.

Im mniej tym więcej. Większa ilość kremu nie przyczyni się do lepszego działania kosmetyku.

Nie ciągnij skóry! Niezależnie od tego, czy wykonujesz masaże twarzy, nakładasz krem, czy się malujesz, skóra nie powinna być poddawana naciąganiu. Wybieraj kosmetyki dające „poślizg” i nakładaj je delikatnie opuszkami palców. Aby ułatwić ich przenikanie przez skórę, ogrzej je pocierając w palcach przed aplikacją.

Zapoznaj się z anatomią twarzy. Wymaga to czasu, ale wspomoże świadomą pielęgnację. Kiedy idziesz na trening dokładnie wiesz, z jakimi mięśniami masz do czynienia i które z nich budujesz, czy rozciągasz. Z twarzą jest podobnie. Dotykaj swoją twarz, aby wiedzieć, gdzie zaczynają się jej mięśnie i jaką ma strukturę.

Alergia to przeciwskazanie do stosowania kosmetyku lub sygnał, że czas zmienić dietę. Jeżeli Twój żołądek nie toleruje jakiegoś jedzenia, to nie karmisz go na siłę. Wszelkie stany zapalne na cerze, plamy, wypryski, pieczenie są powodem, dla którego musisz odstawić kosmetyk, który je wywołuje. Czasem przyczyn należy szukać również w jedzeniu.

Zmień pościel na bawełnianą. Delikatną strukturę twarzy łatwo uszkodzić podczas snu, dlatego zadbaj o to, aby pościel była z przyjaznego i przyjemnego dla skóry materiału.

Codziennie wykonuj delikatny(!) masaż twarzy. Zanim jednak zaczniesz to robić, dowiedz się jak taki masaż wykonywać poprawnie! Źle wykonany masaż może przyczynić się do pogłębienia bruzd i zmarszczek!

Wybierz masaż odpowiedni dla siebie. Jeżeli skóra nie jest wystarczająco elastyczna i nie masz kosmetyku, gwarantującego poślizg, skup się jedynie na masażu polegającym na uciskaniu odpowiednich punktów.

Dbaj o szyję i dekolt. One też wymagają ochrony przed promieniami UV oraz codziennej pielęgnacji oczyszczającej i nawilżającej.

Zdrowa skóra to nie wszystko

Twarz, to przede wszystkim mięśnie, które przyczepione do skóry, kości lub siebie nawzajem odpowiadają za kształt twarzy, jej owal i młodzieńczy wygląd. Skóra natomiast odzwierciedla stan cery. Brak dbałości o mięśnie może przyspieszać ich migrację, a nieodpowiednia pielęgnacja skóry przyczynia się do pojawiania zmarszczek. Podobnie, jak o resztę ciała, o twarz należy dbać wielopłaszczyznowo. Pielęgnacja powinna zaczynać się od diety, nawodnienia i kończyć na zewnętrznej pielęgnacji odpowiednimi środkami. Do stanu cery przyczynia się również odpowiednia ilość snu.

Młody wygląd, to efekt uboczny właściwego dbania o ciało. Poprzez pielęgnację i dbałość o dietę osiągamy przede wszystkim zdrowie i energię. Jeżeli ten temat Cię interesuje i chcesz poznać więcej sposobów na zdrowie, zajrzyj do magazynu „Dr Medicus”. Dziel się zdobytą wiedzą z bliskimi. Zadbaj o siebie już dziś!