Nieświeży oddech? Są na to sposoby!

Nieświeży oddech to przypadłość, o której nie zawsze musimy mieć wiedzę, jednakże potrafi on niekorzystnie wpływać na nasze kontakty z innymi osobami. Po prostu podczas rozmowy z nami mogą one poczuć się nieprzyjemnie. Czy można sobie z tym w jakiś sposób poradzić? Oczywiście!

Jak poznać czy nasz oddech jest świeży?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie zawsze mamy świadomość, że nasz oddech jest nieświeży. Jest jednak bardzo prosty sposób, aby się o tym przekonać bez konieczności pytania drugiej osoby o zdanie. Wystarczy bowiem wyczyścić przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą nici dentystycznej, a następnie ją powąchać. Jeżeli okaże się, że zapach nie będzie przyjemny, oznacza to, że mamy nieświeży oddech.

Patrz co jesz!

Niektóre składniki naszej diety mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy. Najlepszym tego przykładem jest chociażby czosnek oraz cebula. Zawierają one bowiem allicynę. Jest to olejek eteryczny, który posiada właściwości lecznicze, a ponadto wydziela specyficzny zapach. Uporanie się z nim jest o tyle problematyczne, że allicyna przedostaje się do pęcherzyków płucnych. Stamtąd jest wydychana wraz z dwutlenkiem węgla. Jak można sobie z tym poradzić? Najlepiej unikać czosnku i cebuli przed spotkaniami z innymi osobami. Można też skorzystać ze specjalnych preparatów, które neutralizują tego typu zapachy. Dostępne są one w formie tabletek i można je kupić bez problemu w aptekach.

Może jesteś chory?

Nieświeży oddech może świadczyć o tym, że jesteśmy chorzy. Wiąże się on z chorymi migdałkami lub zatokami, zapaleniem błony śluzowej nosa, chorobą wrzodową czy ostrym nieżytem przewodu pokarmowego. Może być on również symptomem cukrzycy lub sygnalizować problemy z nerkami. Nieświeży oddech często jest skutkiem przyjmowania określonych leków. Chodzi tutaj chociażby o antydepresanty, leki na nadciśnienie i odwodnienie.

Dbajmy o zęby!

Na świeżość naszego oddechu istotny wpływ ma także higiena jamy ustnej. Bardzo ważne jest nie tylko regularne mycie zębów, ale także odwiedzanie dentysty. W gabinecie możemy bowiem wyleczyć nasze zęby i pozbyć się kamienia, co z całą pewnością przyczyni się do poprawy jakości naszego oddechu. Pamiętajmy również o płukaniu jamy ustnej. Gromadzą się w niej cząstki pokarmu, które także mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Dotyczy to szczególnie osób noszących protezy, gdyż – jeśli są one niewłaściwie dopasowane – drobinki jedzenia mają więcej zakamarków, w których mogą się zgromadzić. Na rynku dostępnych jest wiele płynów do płukania ust, a także nici dentystyczne, które są znakomitym uzupełnieniem tradycyjnego szczotkowania.

Naturalne sposoby na świeży oddech

Nieświeży oddech to problem, który można zwalczyć naturalnymi sposobami. Jednym z nich jest popijanie wody mineralnej. Przydatne są także napary ziołowe, w szczególności z szałwii i rumianku. Jeśli nie mamy czasu na zaparzanie ziół, doraźnie możemy sięgnąć po popularne cukierki (warto jednak sprawdzić, ile cukru zawiera taki produkt). Działają one ekspresowo, a przy tym możemy mieć je zawsze przy sobie.

Nieświeży oddech to przypadłość, która może być spowodowana poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Zawsze warto więc przyjrzeć się mu bliżej. Najpierw sami zbadajmy jakość swojego oddechu, a następnie – w razie potrzeby – skonsultujmy się z lekarzem. Więcej wskazówek dotyczących tego jak dbać o świeży oddech znajdziesz w magazynie „Dr Medicus”. Nie czekaj, już dziś zapoznaj się z naszymi poradami!