Sok z brzozy – Jakie ma właściwości zdrowotne?

sok z brzozy właściwości zdrowotne

Minerały i bogactwo składników odżywczych – tak w skrócie można scharakteryzować sok z brzozy. Potocznie nazywany jest bzowiną i może bardzo pozytywnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia. Pity regularnie wykazuje właściwości lecznicze. Dlaczego więc nie jest tak popularny, jak na przykład zielona herbata czy woda kokosowa?

Cudowny specyfik na dolegliwości

Sok z brzozy znany jest jako środek zapobiegający schorzeniom. Jest pełen wartościowych składników. Można pozyskiwać go nie tylko z pnia drzewa ale również z pączków brzozy oraz liści.

  1. Wzmacnia odporność

Stanowi bogactwo witaminy C. Wspiera organizm w walce z wirusami, dlatego tak chętnie –osoby doceniające jego właściwości – sięgają po niego wczesną wiosną oraz jesienią. Okres grypowy jest doskonałym momentem na rozpoczęcie brzozowej kuracji. Bezpiecznie można go podawać również dzieciom. Działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

  1. Chroni przed anemią, chroni serce

Zawiera wapń, żelazo, aminokwasy i potas – bardzo trudno znaleźć lepszy sposób na pozbycie się niedokrwistości. Pamiętaj, że diagnoza wymaga odpowiednich badań, jeśli podejrzewasz u siebie anemię, koniecznie wykonaj badanie krwi. Sok z brzozy skutecznie wspomaga układ krwionośny. Korzystnie wpływa na serce.

  1. Poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci

Większość czytelników uzna to za aspekt urodowy – nie bardziej mylnego. Stan skóry, paznokci czy włosów często jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się wewnątrz organizmu, dlatego w ich kontekście najczęściej mówi się o prawidłowej diecie. Dodatkowo sok z brzozy może służyć jako okład na rany – przyspiesza ich gojenie oraz jako płukanka do włosów – odżywia je i zamyka łuski.

  1. Łagodzi bóle reumatyczne

Dlatego często jest polecany osobom starszym, gdyż to oni najczęściej muszą mierzyć się z uciążliwym nieustępującym bólem stawów i kości. Zaleca się stosowanie zewnętrze w postaci maści z sokiem z brzozy. Można też robić bezpośrednie okłady – pamiętaj, że brzoza ma ogólne działanie przeciwbólowe.

  1. Pomaga pozbyć się toksyn

Dzięki temu szybko oczyszcza organizm i pozwala pozbyć się nadmiaru wody. To z kolei wpływa na poprawę wyglądu i samopoczucia. Szczególnie pozytywnie brzozową kurację, oceniają kobiety borykające się z cellulitem.

Skąd pozyskać drogocenny sok – uwaga na gatunki pod ścisłą ochroną!

Kiedy już znamy cudowne właściwości soku z brzozy, warto posiąść wiedzę, jak ten sok pozyskać. W końcu najlepsze i najbardziej wartościowe jest to, co pochodzi prosto z natury. Nie inaczej jest w przypadku bzowiny. Brzoza to prawdopodobnie najpopularniejsze drzewo w Polsce. Należy jednak pamiętać, że nie z każdego drzewa pozyskamy napój bezkarnie. Niektóre gatunki są objęte ochroną i pod żadnym pozorem nie wolno ich eksploatować.

Najpopularniejszym gatunkiem, na który możesz zwrócić uwagę jest brzoza brodawkowata. Łatwo ją rozpoznasz, ponieważ ma charakterystyczną białą korę. Jest jeszcze jedna, mniej popularna, brzoza omszona. Tylko z tych dwóch drzew możesz bezpiecznie – dla rośliny i bez narażenia się na wysoki mandat – pozyskać sok.

Wybrana brzoza powinna mieć około 10 lat. Najlepszą porą jest wiosna – zanim zaczną pękać pączki. Najlepiej jest wybierać drzewo, które niebawem zostanie ścięte. Jeżeli takiego nie ma, pamiętaj, aby ze szczególną ostrożnością wiercić otwór. Każda ingerencja w pień, kaleczy brzozę. Otwór (3 cm głębokości) należy wywiercić na wysokości około 50 cm, a w dziurkę włożyć plastikową rurkę. W ciągu doby pozyskasz około 1.5 litra soku, więc najlepiej zainstalować na pniu odpowiedniej wielkości naczynie. Sok przechowuj w lodówce, nie dłużej niż około 4 dni.

Jak go stosować, żeby nie zaszkodzić?

Specyficzny smak soku z brzozy aż prosi się, aby delikatnie go udoskonalić. Można to zrobić, dodając odrobinę miodu lub ulubionego naturalnego soku np. wiśniowego czy malinowego. Bzowiny się nie ogrzewa – podobnie jak miód, pełnię właściwości zachowuje stosowany na zimno.

Kuracja przeciwgrypowa powinna trwać około 3 tygodni. Trzy razy dziennie po około 90 ml soku powinno wystarczyć, aby wzmocnić organizm. W przypadku kuracji antycellulitowej, warto pić sok z brzozy codziennie około 150 ml przez 1.5 miesiąca.

Uwaga!

Jeżeli organizm wykazuje uczulenie na pyłek czy nadwrażliwość, musisz zrezygnować z picia soku z brzozy. Częstą negatywną reakcją są również obrzęki i niewydolność układu moczowego.

Natura skrywa wiele niespodzianek, jest najlepszym producentem kosmetyków, leków i pożywienia. W dobie syntetyków, warto zwracać się w jej kierunku i poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Zdrowie jest podstawą dobrego samopoczucia, a wiedza i świadomość, to najlepsza droga do sukcesu. Więcej informacji na temat zdrowego trybu życia znajdziesz w magazynie „Dr Medicus”. Zadbaj o siebie i bliskich!