Czy wiesz jak pokonać smog?

Ciężkie, ołowiane powietrze. Mgła, przez którą nie sposób dostrzec obiektów oddalonych o kilkanaście metrów. Problemy z oddychaniem, zawroty głowy, kaszel, bóle w klatce piersiowej i zaczerwienione oczy. Smog dokucza nam niemal każdego dnia. Okazuje się jednak, że możemy z nim walczyć w bardzo prosty sposób…

Morderca nr 1?

Jak podają statystyki w Polsce z powodu smogu umiera rocznie przeszło 50 tysięcy osób. Co kilka dni nadwiślańskie miasta i wsie spowija ciężka, ołowiana chmura. Jej gęste kłęby osadzają się na naszych ubraniach, przenikają do domów i atakują płuca. Rezultaty tych, niewidocznych dla oka, wydarzeń są dla nas naprawdę tragiczne.

Zaczyna się od duszności, problemów z oddychaniem i drapaniem w gardle. Po pewnym czasie dochodzą do tego: zaczerwienienie oczu, powtarzające się bóle głowy, niedająca się pokonać chrypka, a także przewlekły kaszel. W klatce piersiowej nasila się ból, w ustach pojawia nieznośna suchość. To pierwsze oznaki nadciągającej astmy, zapalenia płuc lub alergii. Siwy, ciężki, gryzący pył powoli gromadzi się w naszym organizmie wyniszczając go od środka. Jest zabójczy i bezwzględny.

Czym właściwie jest smog

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku dużego zanieczyszczenia powietrza (możemy oglądać je pod postacią siwej, duszącej mgły zawieszonej nad ziemią). Źródłem smogu są nie tylko spaliny samochodowe, ale i produkty spalania paliw stałych (pyły i szkodliwe gazy pochodzące z kotłowni czy pieców grzewczych). Powstawaniu smogu sprzyjają bezwietrzna pogoda i duża wilgotność powietrza.

W smogu znajdziemy cały szereg szkodliwych związków chemicznych. Są to m.in.:

 • tlenek azotu

 • dwutlenek siarki

 • tlenek węgla

 • ozon

 • benzopiren

 • naftalen

W większych miastach zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie. Właśnie dlatego podstawowym zaleceniem dla mieszkańców jest znaczące zmniejszenie czasu spędzanego na zewnątrz. Spacer, gra w piłkę, jogging czy jakakolwiek inna forma sportu, uprawiana na powietrzu raczej nie powinna być przez nas poważnie rozważana. Kiedy normy smogowe są przekroczone o 300 czy 500% to nie tylko nic przyjemnego, ale także zdrowego.

Jeśli nie chcemy rezygnować z codziennej aktywności, a mimo to zależy nam, by ograniczyć szkodliwy wpływ smogu na nasz organizm możemy zainwestować w maskę antysmogową. Warto pomyśleć także o przenośnym mierniku zanieczyszczeń. Urządzenie takie pozwoli nam bez trudu, na bieżąco, sprawdzać jakość powietrza i kontrolować zagrożenie.

Istnieje też tańszy i równie skuteczny – a co najważniejsze naturalny – sposób na walkę ze smogiem, który możemy zastosować w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie rośliny, które oczyszczą powietrze z pyłów i innych szkodliwych związków.

Rośliny zwalczające smog

Nie od dziś wiadomo, że rośliny to naturalne, zielone filtry. Sprawiają one, że powietrze w naszym domu jest czystsze i lepszej jakości. Taką zdolność mają naturalnie rośliny doniczkowe. Dzięki temu nie tylko zdobią wnętrza mieszkań, ale także pochłaniają i neutralizują niebezpieczne substancje chemiczne (m.in. wspomniany benzopiren).

Które rośliny najlepiej ochronią nas przed smogiem? Oto lista tych najpopularniejszych:

 • Skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze z 6 szkodliwych substancji (benzenu, ksylenu, formaldehydu, amoniaku, toluenu i trichloroetenu) i dodatkowo je nawilża

 • Sansewieria gwinejska – produkuje duże ilości tlenu (także w nocy), oczyszcza powietrze i jest odporna na skrajne warunki atmosferyczne. Dobrze znosi upały i mrozy, nie trzeba jej często podlewać

 • Epipremnum złociste – filtruje powietrze i usuwa z niego m.in. formaldehyd i inne lotne zanieczyszczenia. Jest łatwa w uprawie, może rosnąć nawet w zacienionych pomieszczeniach. Uwaga! To roślina trująca dla kotów i psów, a także niebezpieczna dla dzieci (najlepiej trzymać ją poza ich zasięgiem).

 • Bluszcz pospolity – usuwa większość szkodliwych substancji, jest rośliną ozdobną (pięknie się pnie), ale niestety jest trujący dla dzieci i zwierząt domowych

 • Draceny (szczególnie d. odwrócona i d. obrzeżona) – usuwają wiele rodzajów zanieczyszczeń, m.in. ksylen, dwutlenek węgla, formaldehyd, toluen, trójchloroetylen. Warto ustawiać je w pobliżu okien, dobrze rosną w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.

 • Fikusy – oczyszczają powietrze z formaldehydów, trójchloroetylenu i benzenu, mają wysokie walory ozdobne

 • Zielistka Sternberga – łatwa w uprawie, chroni przed tlenkiem węgla (czadem) i benzenem

 • Paprocie filtrują i nawilżają powietrze, dodatkowo neutralizują szkodliwe promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne

 • Palmy doniczkowe (Areka żółtawa i Daktylowiec niski)

 • Storczyk – popularna roślina ozdobna (ceniona ze względu na swoje kwiaty), usuwa z powietrza formaldehyd

 • Aloes – usuwa formeldehydy i benzen, a sok z jego liści ma cenne właściwości zdrowotne.

Pamiętajmy, że rośliny doniczkowe nie tylko cieszą oko i są piękną ozdobą domowych wnętrz. To przede wszystkim cenne źródła tlenu i aktywne filtry „pochłaniające” zanieczyszczenia. Dzięki nim możemy oddychać czystym powietrzem, bez obaw o swoje zdrowie. Zamiast kupować drogie filtry powietrza czy kolejne leki zainwestujmy w roślinę doniczkową – zyskamy piękną ozdobę, a nasz organizm z pewnością nam podziękuje.

Więcej o naturalnych terapiach przeciwdziałania smogowi oraz skutecznych metodach niwelowania jego wpływu na nasze zdrowie przeczytasz w najnowszym numerze magazynu „Dr Medicus„. Nie skazuj siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo, Twoje zdrowie jest w Twoich rękach.