Rak piersi – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!

Istnieją geny, które mogą wskazywać, że kobieta zachoruje na raka piersi. Te geny są określane jako BRCA1 i BRCA2. Odkrycia naukowców pokazują, że jeśli kobieta ma jeden z tych genów w zmutowanej postaci, jej szanse na zachorowanie w pewnym okresie życia wynoszą nawet 70%.

Naukowcy oparli tę informację na badaniu ponad 10 000 kobiet, które miały problemy z jednym z tych genów. Dzięki badaniom stwierdzono dodatkowo, że szanse osób posiadających wadliwy gen na pojawienie się raka jajnika także zdecydowanie się zwiększają.

 

Czym są geny raka piersi?

Jak powiedzieliśmy wcześniej istnieją dwa rodzaje genów raka piersi. Zostały one określone jako BRCA1 i BRCA2. Posiada je każdy człowiek – niezależnie od płci – jednak nie u każdego są one niebezpieczne. U mężczyzn, z oczywistych względów, nie wywołują one raka piersi. U kobiet natomiast zagrożenie pojawia się tylko wtedy, gdy w ich obrębie wystąpią jakiekolwiek mutacje – w każdym innym wypadku niebezpieczeństwo nie wykracza ponad przeciętną.

Jakim cudem udało się wpaść na te geny? Pierwotnie badacze rozpoznali je jako czynniki tłumiące guzy nowotworowe. Okazało się, że w sytuacji, gdy nie zostaną poddane mutacji, normalnie funkcjonując, są w stanie tłumić niebezpieczeństwo wystąpienia raka. Robią to regulując szybkość wzrostu komórek. Niestety, kiedy geny ulegną mutacji, ich kontrola nad wzrostem komórek rakowych zostaje przerwana i…

Do gry wchodzi nowotwór

Warto pamiętać, że każdy z nas otrzymuje od rodziców po jednym z wyżej wspomnianych genów. Posiadanie jednego zmutowanego i jednego normalnego genu nie oznacza, że nowotwór na 100% pojawi się w organizmie. Oczywiście, zwiększa to w pewien sposób szanse na jego rozwój, ale nie oznacza pewności. Najprawdopodobniej w takiej sytuacji rak nie będzie mógł zacząć rozwoju, ponieważ powstrzyma go drugi, prawidłowy gen. W sytuacji gdy oba geny są zmutowane, szansa na rozwój komórek raka piersi będzie zdecydowanie większa.

 

Jakie są różnice między BRCA1 i BRCA2?

BRCA1 znaleziono w 1990 roku na chromosomie 17., natomiast BRCA2 zlokalizowano w 1994 roku na chromosomie 13. Oba są odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki i jajników. Zmutowany gen BRCA1 może dodatkowo zwiększyć ryzyko wystąpienia raka macicy, szyjki macicy i jelita grubego oraz potrójnego ujemnego raka piersi. BRCA2 jest z kolei odpowiedzialny za wystąpienie chorób pęcherzyka żółciowego, raka okrężnicy żółciowej, żołądka oraz czerniaka.

 

Co zwiększa szansę mutacji w genach BRCA1 i BRCA2?

Posiadanie zmutowanych genów BRCA1 i 2 jest szczególnie prawdopodobne w sytuacji, gdy spełnione zostaną poniższe warunki:

  • Jeśli matka, siostra lub córka miała raka piersi.
  • Jeśli u którykolwiek z wyżej wymienionych członków rodziny rozwinął się rak piersi przed ukończeniem 50 lat.
  • Jeśli dodatkowe krewne (ciotka lub babcia) chorowały na raka.
  • Jeśli matka, siostra lub córka miały raka w obu piersiach.
  • Jeśli jakiekolwiek kobieta z rodziny chorowała na raka piersi i raka jajników.

Pamiętajmy także, że niektóre grupy etniczne są w większym stopniu narażone na tego typu mutację, niż inne. Do grona tego zaliczyć należy przede wszystkim Skandynawów, Niderlandczyków i Irlandczyków. Dotychczas nie stwierdzono jednak przyczyn takiego stanu rzeczy.

 

Wyniki badań

Badanie, w którym udział wzięło 9856 kobiet w wieku od ok. 20 do ponad 70 lat ze Stanów Zjednoczonych, Europy, Australii, Nowej Zelandii i Kanady, przyczyniło się do lepszego poznania właściwości genów BRCA1 i 2. Okazało się, że:

  • Około 4800 z nich miało raka piersi lub raka jajników jeszcze przed rozpoczęciem badania.
  • Około 5000 kobiet nie miało żadnego rodzaju raka.
  • Grupa posiadająca wadliwy gen BRCA1 miała 72% szans zachorowania na raka piersi przed ukończeniem 80 lat.
  • Grupa, która miała zmutowany gen BRCA2 była o 69% bardziej podatna na raka piersi przed ukończeniem 80 lat.

Ponadto kobiety, które miały zmutowany gen BRCA1, miały szansę zachorować na raka w wieku 30-40 lat. Osoby ze zmutowanymi genami BRCA2 miały większe ryzyko zachorowania na raka w wieku 40-50 lat. Szanse zachorowania na nowotwór jajników dla młodszych kobiet były niewielkie, ale ryzyko wzrosło wśród kobiet, które miały 40-50 lat.
Okazuje się więc, że te dwa geny mają ogromny, faktyczny wpływ na rozwój komórek nowotworowych. Wpływ, którego pod żadnym pozorem nie należy lekcewarzyć. O tym, jakie inne drobne niuanse w Twoim życiu, mogą wpływać na zwiększenie ryzyka pojawienia się choroby nowotworowej i jak im zapobiegać przeczytasz w magazynie Dr Mediucs.

Nie pozwól sobie na niewiedzę i ryzyko! Chroń siebie i najbliższych!