Próchnica – skąd się bierze? Zapobieganie i leczenie

próchnica zapobieganie i leczenie

Próchnica dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Statystyki pokazują, że choruje na nią nawet więcej dorosłych niż dzieci. Nieleczona może stać się przyczyną wielu chorób, a w najgorszym przypadku powikłania mogą mieć negatywne skutki dla serca i nerek. Prawdopodobnie każdy choć raz w życiu zetknie się z problemem rozwijającej się próchnicy.

Skuteczne działania, to świadomość, jak powstaje próchnica i podjęcie profilaktyki, która pomoże jej uniknąć. Warto poznać temat, bo próchnica występuje równie często, jak grypa!

Skąd bierze się próchnica?

Najczęściej odpowiadają za nią infekcje bakteryjne, które wpływają na zniszczenia tkanek i demineralizację zębów. W jamie ustnej żyje kilkadziesiąt miliardów bakterii. Choroba lubi rozwijać się w warunkach niedostatecznej lub niepoprawnej higieny jamy ustnej. Istotną rolę odgrywa także dieta. Im więcej w niej cukrów, tym większe ryzyko, że pojawi się problem z próchnicą. Nie sprzyjają jej wyłącznie białka, tłuszcze i woda.

Przebieg próchnicy

Bakterie rozkładają cukry i w wyniku tego procesu powstają kwasy, które obniżają pH w jamie ustnej. Konsekwencją tego jest rozpuszczanie i wypłukiwanie jonów wapnia. Wtedy mamy do czynienia z demineralizacją. Dopóki próchnica wpływa wyłącznie na wygląd zęba (białe plamy, matowa struktura, odbarwienia) można go bez problemu uratować. Kolejnym etapem jest destrukcyjne działanie na szkliwo, bakterie przedostają się do wnętrza zęba i powstaje ubytek próchnicowy. Jeżeli na tym etapie nie trafisz do dentysty, pozwolisz infekcji spokojnie rozwijać się w zębie. Jeśli jednak nie zareagujesz pomimo bólu, może okazać się, że ząb będzie wymagał leczenia kanałowego lub całkowitego usunięcia.

Uważaj na powikłania, nie lekceważ bólu!

Ignorowanie stanu zębów – zwłaszcza jeśli ból się nasila i istnieje prawdopodobieństwo stanu zapalnego – może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Próchnica może stać się przyczyną zakażenia, które zaatakuje cały organizm! Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia żył, nerek, choroby reumatyczne.

Podejmij świadomą profilaktykę

Próchnicę, jak każdą chorobę, najlepiej powstrzymać w zarodku lub nie dać się jej pojawić. Oprócz płukania zębów wodą po każdym posiłku zawierającym cukry i dwucukry, warto włączyć kilka innych elementów do profilaktyki antypróchnicowej.

  1. Sól

Ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Dzięki płukankom roztworem wody z solą, możesz uniknąć przykrych konsekwencji rozwijającej się próchnicy. Przygotuj 200 ml ciepłej wody i dodaj małą łyżeczkę soli. Bez obaw możesz nią płukać zęby po każdym posiłku.

  1. Czosnek

Czosnek jest dobry na wszystko. To król wśród naturalnych antybiotyków. Jego antybakteryjne działanie wspomaga walkę z grypą, przeziębieniem i wpływa na odporność przez cały rok. Jego kolejnym atutem jest skuteczna walka z próchnicą. Warto na co dzień mieć go w swojej diecie. Możesz też doraźnie zastosować mieszankę zmiażdżonego czosnku ze szczyptą soli kamiennej – to również dobra kuracja przeciwbólowa i antybakteryjna zanim trafi się na fotel u stomatologa. Możesz też ją stosować w przypadku „podejrzanych” przebarwień. Być może są sygnałem o rozwijającej się próchnicy. Taki zabieg należy powtarzać przez miesiąc, najlepiej dwa razy dziennie.

  1. Olejek eteryczny z goździków

Skutecznie poradzi sobie z grzybami i bakteriami. Dezynfekuje dziąsła i zęby, dba o szkliwo, nie pozwala rozwijać się próchnicy. Kilka kropli olejku wystarczy wymieszać z olejem kokosowym i rozprowadzić na zębach za pomocą szczoteczki. Mieszankę możesz zastosować, jako pastę do zębów. Olejek możesz dodać też do pasty, której używasz na co dzień. Pamiętaj, że olejek eteryczny powinien być w 100% naturalny.

  1. Olej kokosowy

O oleju kokosowym najczęściej mówi się w kontekście wybielania zębów. Regularne ssanie małej łyżeczki oleju tuż po przebudzeniu przez 20 minut, pomaga pozbyć się bakterii z jamy ustnej, uniknąć powstawania płytki nazębnej i w efekcie tego – wybielić zęby w sposób naturalny. Skoro mowa o eliminowaniu bakterii, to oczywistym jest fakt hamowania rozwoju próchnicy! Po takim porannym rytuale należy zęby opłukać ciepłą wodą i standardowo umyć pastą. Tylko nie połykaj oleju – po płukance zawiera wszystkie bakterie, których chcesz się pozbyć z organizmu!

  1. Dbaj o dietę bogatą w witaminy

Skoro bogata dieta pełna witamin i minerałów korzystnie wpływa na organizm, oczywistym jest fakt, że ma również wpływ na zdrowie zębów. Przy okazji chroni dziąsła przed zakażeniami. Zwróć uwagę, czy w Twojej codziennej diecie nie brakuje fosforu, wapnia i magnezu. To one dbają o szkliwo. W zimie istotna jest suplementacja witaminą D3. Absolutną podstawą są witaminy E, C, K i A, stanowią fundament zdrowia stomatologicznego. Zjadaj 0,5 kilograma warzyw dziennie – przede wszystkim zielonych liściastych.

  1. Unikaj cukrów i nie dawaj ich dzieciom!

Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy u dziecka, nie nagradzaj go słodkimi batonami, ciastkami, cukierkami. Pamiętaj, że nagroda powinna być pozytywna, nagradzając słodyczami, dajesz sygnał, że cukier jest dobry. Staraj się nie słodzić herbaty i wyucz w dziecku nawyk picia wody. Cukry proste i dwucukry to prawdziwa uczta dla bakterii. Nie tylko tych nazębnych. Te zasady dotyczą jednak wszystkich, nie tylko małoletnich.

Nigdy nie lekceważ próchnicy

Pojawia się bez względu na wiek. Przyczyną rozwoju próchnicy zazwyczaj jest niewłaściwa dieta i niepoprawna higiena jamy ustnej. Na początku choroba może dawać nieoczywiste objawy lub wcale. Najczęściej dowiadujemy się o niej w gabinecie stomatologicznym, kiedy na fotel trafiamy z bólem zęba lub dużą nadwrażliwością. Warto obserwować swoje zęby, ich ciemniejsza powierzchnia, to sygnał, że mogły zostać zaatakowane infekcją, w wyniku której właśnie rozwija się próchnica. Jeżeli nie jesteś w stanie ocenić, czy Twoje zęby są zainfekowane, skorzystaj z konsultacji stomatologicznej.

Więcej na temat zdrowia i budowania fundamentów dla dobrego samopoczucia, znajdziesz w magazynie „Dr Medicus”. Świadomość i wiedza pomogą Ci uniknąć negatywnych konsekwencji, spowodowanych zaniedbywaniem zdrowia. Zadbaj o siebie i bliskich!