Czy wiesz, gdzie szukać pomocy, gdy lekarz popełni tragiczny błąd?

prawa pacjenta

Trafiając do szpitala, tak naprawdę nigdy nie masz pewności, że wszystko potoczy się zgodnie z procedurami. Każdego roku odnotowuje się tysiące przypadków, w których lekarz popełnia błąd. Czasem jest on okupiony „tylko” dodatkowymi tygodniami na szpitalnym łóżku, innym razem poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a niekiedy nawet życiem. Czy wiesz, co robić i jak walczyć, gdy zamiast pomocy lekarz niesie Ci kalectwo?

Jest kwiecień, wczesne popołudnie. Do szpitalnej sali właśnie wjeżdża łóżko. Na białym prześcieradle, pod kołdrą leży pacjent. Jeszcze nie w pełni kontaktuje, co się z nim dzieje. Zaledwie kilka godzin wcześniej wycięto mu nerkę. Była to absolutna konieczność, ponieważ w organizmie Artura S. zagnieździł się nowotwór.

Lekarze nie mieli wątpliwości – intruza trzeba było się pozbyć możliwie jak najszybciej. Tylko w ten sposób da się go powstrzymać. Pan Artur jest już po operacji, ale jeszcze nie wie, że wszystko poszło inaczej, niż zakładał. Pozbawiono go zdrowej nerki, zostawiając z chorą, trawioną przez nowotwór

Kiedy ustąpił szok, zelżały napady bezsilnej złości i rozpaczy – przyszedł czas, by zadać sobie kluczowe pytanie: jak zachować się w takiej sytuacji? Jakie prawa ma pacjent, gdy to lekarz ewidentnie popełni błąd? Czy da się jeszcze coś z tym zrobić?

Zespół redakcyjny magazynu „Dr Medicus” przygotował listę najważniejszych praw i dobrych praktyk, dzięki którym możliwe jest wyjście z tak tragicznego położenia.

Idąc na badania, a zwłaszcza na wszelkiej maści zabiegi o pozornie niegroźnym przebiegu, pamiętajmy: w przypadku ważnych operacji musimy podpisać wcześniej zgodę na ich przeprowadzenie.

Jeśli nie czujemy pełnego zaufania do lekarza mającego wykonać zabieg, to mamy także prawo poprosić o opinię innego lekarza specjalistę lub wnieść o zorganizowanie konsylium lekarskiego – szczególnie w przypadku wątpliwości diagnostycznych lub terapeutycznych.

Tragiczne pomyłki – takie jak ta pana Artura – nie zdarzają się często. Warto jednak zachować szczególną ostrożność i czujność, bo życie mamy tylko jedno. Przede wszystkim zaś, ważne jest, by znać swoje prawa, one mogą uratować życie nasze lub naszych bliskich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przysługujących Ci praw, częstych błędów lekarskich i nadużyć, na jakie możesz być narażony koniecznie przeczytaj o tym w raporcie „Dr Medicus”.

 

NIE POZWÓL INNYM DECYDOWAĆ O ŻYCIU I ZDROWIU
TWOIM ORAZ TWOICH BLISKICH!

aaa

Nie czekaj dłużej, już teraz pobierz darmowy raport, który pomoże Ci uchronić się przed nieuczciwymi praktykami przemysłu farmaceutycznego:

Poniżej wpisz adres email, na który wyślemy Twój darmowy raport i dowiedz się:

  • Kto tak naprawdę przepisuje Ci leki (i dlaczego jest to przedstawiciel firmy farmaceutycznej, a nie… lekarz?)

  • Jakie 9 niebezpiecznych błędów popełniasz przyjmując leki i które z nich mogą okazać się tragiczne w skutkach?

  • Jakie intrygi knują politycy głównych partii, aby ukryć fakt, że lekarze niepotrzebnie faszerują Cię lekami?