Jak plastikowe słomki niszczą Twoje zdrowie?

Od dłuższego czasu organizacje proekologiczne alarmują w sprawie ogromnego zanieczyszczenia wód na całym świecie. Tony śmieci lądują w morzach i oceanach, przyczyniając się do uśmiercania wielu gatunków ryb i zwierząt morskich. Sprawcą całego zamieszania jest w dużej mierze plastik, w tym również niewinnie wyglądające plastikowe słomki.

Szokującą informacją może być także fakt, że w oceanach znajduje się obecnie więcej plastiku niż ryb. Te zatrważające statystyki to tylko wierzchołek góry lodowej, a każda plastikowa słomka wpływa na wzrost tych wskaźników. Zdjęcia publikowane przez instytucje walczące o dobro planety szokują. Fotografie przedstawiające żółwia z plastikową słomką w nosie bardzo szybko zyskały popularność. Problem wydaje się odległy, mimo iż takich przykładów jest znacznie więcej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak niepozorne przedmioty jak plastikowe słomki, których chętnie używamy do drinków i słodkich napojów, dewastują nie tylko planetę, ale i nasze zdrowie.

Zanieczyszczanie oceanów – zagrożenie dla łańcucha pokarmowego

Badania dowodzą, że ludzie wykorzystują około 550 milionów plastikowych słomek…dziennie! Wszystkie one lądują na wysypiskach lub w oceanach. Ryby i zwierzęta morskie niezwykle często mylą je z pokarmem. Oprócz bezpośredniego zagrożenia życia zwierząt i ryb, wynikającego ze spożycia elementu nieulegającego trawieniu, problemem jest także zanieczyszczenie ryb mikroplastikiem. Mikroplastik nieuchronnie staje się więc elementem łańcucha pokarmowego, który może mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia i życia.

Plastikowe słomki a ubytki w zębach

Ten powód może wydawać się błahy w porównaniu do szkody wynikającej ze spożycia plastiku, jednak on także dotyczy naszego zdrowia. Picie napojów przez plastikowe słomki koncentruje płyny w konkretnych miejscach na zębach – te miejsca są znacznie bardziej narażone na ubytki. Wszelkie napoje wysokosłodzone, gazowane, kwaśne i zawierające barwniki wpływają na pojawianie się próchnicy. W takim przypadku używanie plastikowych słomek może przyczynić się do znacznie poważniejszych uszkodzeń szkliwa niż sączenie kolorowych napojów bez użycia słomki.

Gazy i wzdęcia

Te nieprzyjemne dolegliwości powodujące ogromny dyskomfort w jelitach biorą się z nadmiaru powietrza. Jeżeli cierpisz na wzdęcia, a często sięgasz po plastikowe słomki, koniecznie z nich zrezygnuj, a napoje spożywaj w sposób tradycyjny.

Zmarszczki

Każdy palacz wie, jak duży wpływ na wygląd twarzy ma częste sięganie po papierosa. Najczęściej tłumaczymy to wpływem dymu tytoniowego, który jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia i urody. Tym bardziej zaskakiwać może fakt, że zmarszczki powstałe wokół ust to wynik ściągania delikatnej skóry podczas palenia papierosa. Analogicznie, im intensywniej wciągasz napój przez plastikową słomkę i napinasz przy tym usta, tym większe ryzyko, że znacznie szybciej pojawią się zmarszczki.

Problemy hormonalne

Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych pojawiającym się w wyniku regularnego spożywania napojów przez plastikowe słomki, może być zachwianie gospodarki hormonalnej. Polipropylen, z którego powstają słomki, jest endokrynnie czynny, czyli zaburza poziom estrogenu. Oznacza to, że może stać się powodem wielu problemów zdrowotnych, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworów.

Większość z nas na co dzień nie zastanawia się nad konsekwencjami własnych nawyków. Niestety, nawet tak niewinnie wyglądająca czynność, jak picie napojów przez plastikowe słomki może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Warto wspomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu: cząsteczki plastiku, które dostają się do organizmu kiedy używamy słomek, mogą stać się przyczyną wielu przewlekłych  dolegliwości.

Jeżeli ten temat Cię zainteresował i chcesz poznać całą prawdę na temat popularnych diet, leków i oszustw koncernów farmaceutycznych, zajrzyj do magazynu „Dr Medicus”. Odkryj naturalne sposoby na wzmocnienie odporności, nauczy się rozpoznawać popularne schorzenia i zobacz, jak sobie z nimi radzić.

Nie pozwól, żeby ktoś inny decydował o tym, co dla Ciebie najlepsze. Chroń swoje zdrowie z „Dr Medicus”!