Uważaj – Twoje perfumy mogą być trujące!

Dla wielu kobiet perfumy to prawdziwa pasja. Nic dziwnego, mnogość zapachów sprawia, że można je dobierać do nastroju lub okazji. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że niektóre perfumy mogą być trujące. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu problemowi. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Kilka słów o perfumach

Perfumy to substancje kosmetyczne, które nadają ciału przyjemny zapach. Ich składnikami są olejki eteryczne, środki homogenizujące oraz rozpuszczalnik. Producenci kosmetyków stosują ponadto różnego rodzaju środki chemiczne – jest to przemyślany zabieg, który znacznie obniża koszty produkcji. Niektóre z tych substancji mają nieznane pochodzenie, dlatego stosowanie zawierających je perfum jest ryzykowne, może bowiem negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dla przykładu: perfumy mogą rozregulować gospodarkę hormonalną organizmu, zakłócać pracę tarczycy, wywoływać nudności i duszności. Co ważne, niektóre substancje stosowane w przemyśle kosmetycznym mogą mieć również działanie rakotwórcze.

Dlaczego tak się dzieje?

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, producenci perfum celowo dodają tego typu substancje, aby produkcja była bardziej opłacalna. Wśród nich możemy wskazać chociażby ftalany, parabeny czy syntetyczne piżmo. Dotyczy to nie tylko mało znanych firm, lecz również tych, które od lat uznawane są za luksusowe. Dlaczego jest zatem tak, że świadomie dodają one szkodliwe substancje do swoich produktów? Otóż firmy nie mają obowiązku ujawniania na etykietach całego składu perfum, albowiem receptury są chronione przez prawo autorskie. W ten oto sposób kupujemy produkty, które nam szkodzą. Szczególnie narażone są osoby o wrażliwej skórze oraz osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Z perfum powinny zrezygnować także kobiety w ciąży. Substancje te mogą bowiem negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Jak możemy się bronić?

Na pewno nie jest łatwo całkowicie zrezygnować z perfum, szczególnie jeżeli korzystaliśmy z nich przez dłuższy czas. Możemy jednak stosować pewne proste zasady, które pozwolą nam ograniczyć ich ewentualny negatywny wpływ na nasze zdrowie. Po pierwsze, powinniśmy testować nowe perfumy na niewielkim fragmencie ciała. W ten sposób minimalizujemy ryzyko ataku alergii. Ponadto zawsze wskazany jest umiar w stosowaniu perfum. Chodzi tutaj nie tylko o nasze zdrowie, ale również o komfort osób z naszego otoczenia. Mogą być one nadwrażliwe na zapach, stąd też zbyt intensywne perfumy mogą wywołać u nich poczucie dyskomfortu. Pamiętajmy więc, że możemy nieumyślnie zaszkodzić innym osobom. Dobrą alternatywą dla perfum mogą być olejki eteryczne. Ich wybór jest niezwykle bogaty, a naturalne pochodzenie zmniejsza ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych.

Dobrze dobrane perfumy są nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, że mogą być one szkodliwe dla naszego zdrowia, nawet jeżeli kupujemy produkty renomowanych marek. Zawsze możemy ograniczyć ich stosowanie. O szkodliwości kosmetyków dowiesz się sięgając po czasopismo „Dr Medicus”. Zamień chemię na naturalne produkty, zanim całkowicie zrujnują Twoje zdrowie!