Olej kokosowy – dlaczego powinieneś go stosować?

olej kokosowy w diecie

Olej kokosowy to coś o czym dopiero niedawno zrobiło się w Polsce głośno. Osoby, które cenią sobie naturalny i zdrowy tryb życia uważają go za jeden z najcenniejszych produktów codziennego użytku. Miano to osiągnął dzięki opinii najzdrowszego oleju na świecie. Nawet w sanskrycie palma kokosowa nosi nazwę kalpa vriksha, co tłumaczy się jako „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”. Co takiego znajduje się w oleju kokosowym i jak jego użycie wpływa na nasz organizm? Czy warto go stosować? Sprawdźmy sami!

Olej kokosowy i jego zawartość

Kwas laurynowy – stanowi 50% całego składu oleju kokosowego, podobne proporcje zawiera mleko matki. Gdy trafi do organizmu przekształca się w monolauryn zwiększając swoje właściwości bakterio- i wirusobójcze. Niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową, m.in.: wirus HIV, wirusy opryszczki, grypy, przeziębienia, a także bakterie wywołujące wrzody żołądka i nowotwory przewodu pokarmowego, a nawet zapalenie wątroby typu C.

Kwas kaprylowy – wpływa na silne działanie antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze oleju kokosowego. Jest naturalnym antybiotykiem, który działa tylko na te „złe” mikroorganizmy, w przeciwieństwie do antybiotyków syntetycznych, farmakologicznych. Dodatkowo wspiera naturalną florę bakteryjną.

Naturalne antyoksydanty – ich zawartość w oleju kokosowym wspiera naturalne mechanizmy obronne komórek, pomaga również w zaburzeniach trawienia i wchłaniania substancji odżywczych. Jest to także zasługa średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które metabolizują się inaczej niż te długołańcuchowe.

Połączone siły – wszystkie kwasy zawarte w oleju kokosowym mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Pomagają nam one uniknąć chorób takich jak zawał serca, miażdżyca tętnic, choroby zwyrodnieniowe. Tłuszcze te nie są magazynowane w organizmie przez co nie powodują niebezpiecznej dla zdrowia nadwagi i chorób z nią związanych – nadciśnienia, cukrzycy, żylaków czy choroby wieńcowej serca.

Jak stosować olej kokosowy?

Gotowanie – ze względu na bogactwo kwasów olej poprawia wchłanianie i utrzymanie w organizmie wapnia i magnezu u ludzi, którzy mają niedobory tych minerałów. Zalecany jest kobietom ciężarnym, karmiącym oraz dzieciom. Jest to jedyny tłuszcz, który może być bez obaw spożywany przez cukrzyków. Reguluje poziom cukru we krwi, poprawia wydzielanie insuliny i wykorzystanie glukozy – tym samym osłabiając chorobę.

Olej kokosowy zazwyczaj służy do smażenia, ale może być także dodatkiem czy głównym składnikiem produktów, np. zdrowej czekolady na bazie kakao, oleju kokosowego i miodu.

Dieta – udowodniono, że olej kokosowy wspiera odchudzanie i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Tłuszcze jakie zawiera, podobnie jak węglowodany są natychmiastowo przekształcane w energię. Różnicą jednak stanowi to, że nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Tym samym przyśpieszają proces spalania tkanki tłuszczowej. Jednocześnie zawarte w nim związki odżywiają mięśnie i poprawiają wydolność fizyczną co może stanowić także zaletę dla sportowców.

Kosmetyki naturalne – dzięki działaniom antybakteryjnym, antygrzybicznym i antywirusowym już pradawni uzdrowiciele leczyli nim oparzenia, egzemy, grzybicę, trądzik, zapalenia czy inne infekcje skóry. Dziś olej ma co najmniej sto różnych zastosowań jeśli chodzi o działania kosmetyczne. Może służyć jako składnik pasty do zębów, preparat do demakijażu, balsam do ciała, krem dla skóry łuszczącej się czy swędzącej, krem redukujący zmarszczki, chroniący przed promieniami UV, przynoszący ulgę po ukąszeniu owadów, a także odżywka do włosów, ze względu na działanie przeciwgrzybicze.

Jak widać olej kokosowy ma bardzo wiele prozdrowotnych zastosowań. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, najlepiej wprowadzić do diety taki olej, który był tłoczony na zimo, zawierający wszystkie substancję – nierafinowany, nie pozbawiony smaku ani zapachu. Z pewnością stosując go szybko zaobserwujesz zmiany w swoim organizmie.

Więcej na temat zdrowej diety i problemów układu pokarmowego przeczytasz w magazynie Dr Medicus.