Chcesz rzucić palenie – zacznij od tego!

Rzucenie palenia to poważna życiowa decyzja. Wymagająca dobrego przygotowania, cierpliwości i dużego sprytu. Wielu palaczy nie docenia szczególnie tego ostatniego aspektu sprawy. Do wyjścia z wieloletniego nałogu przystępuje z marszu – bez przygotowania i z perspektywą rychłej porażki. Tymczasem, chcąc rzucić palenie, warto zadziałać niestandardowo.

 

Co musisz wiedzieć?

Dym papierosowy zawiera około 4000 substancji szkodliwych dla zdrowia. Najgorsza jest jednak nikotyna, która ma silne działanie uzależniające. Mimo, że dym tytoniowy jest wdychany do płuc, nie tylko one cierpią. Zatruwany jest cały organizm. Łatwo to zauważyć po zażółconych paznokciach i ziemistej cerze palaczy.
Proces oczyszczenia organizmu to proces długotrwały. Ogromny wpływ na czas trwania detoksykacji ma ilość wypalanych papierosów i długość uzależnienia. Im więcej i dłużej ktoś ulegał nałogowi, tym dłużej będzie trwało skuteczne oczyszczenie wszystkich narządów.

 

Zacznij od… środka

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu jest bardzo ważny. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby rzucające palenie. Warto wypijać duże ilości płynów – najlepiej wody mineralnej. Zalecane jest około 2 litrów dziennie. Taka ilość zmusi nerki do szybszej pracy, dzięki czemu będą filtrować więcej krwi. To świetny sposób na szybkie i skuteczne oczyszczenie całego organizmu nie tylko z nikotyny, ale też innych substancji trujących. Im częściej będziemy go stosować, tym mniejsze przywiązanie do papierosów będziemy odczuwać.

Oczywiście, nie pojawi się ono z dnia na dzień. Będzie to raczej perspektywa tygodni – o ile nie miesięcy, w przypadku palaczy z długim stażem. Po cichu jednak, niejako tylnymi drzwiami, wprowadzimy w swoje życie rozwiązania, które zminimalizują uzależnienie organizmu od nikotyny.

 

Antyoksydacyja pełną parą

Przeciwutleniacze mają dobroczynny wpływ na organizm, a zwłaszcza skórę. Ich działanie spowalnia procesy starzenia. Dla osób chcących oczyścić organizm i rzucić palenie są ważne z innych względów. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki dostarczone do ciała wraz z dymem tytoniowym. Aby skutecznie się ich pozbyć, należy na stałe włączyć do swojej diety napar z zielonej herbaty i żółtej akacji. Bardzo dużo przeciwutleniaczy znajduje się też w… ketchupie.

To właśnie one pozwolą nam efektywnie odtruwać organizm i przyzwyczajać go do nowych nawyków. Przerwanie palenia nie będzie w rezultacie tak wielkim szokiem, a ryzyko powrotu do nałogu znacząco się zmniejszy. Sytuacje stresowe będą nadal powodowały u nas chęć sięgnięcia po paczkę, jednak odruch znacznie szybciej uda się wygasić.

 

Uderzenie w nikotynę

Przy oczyszczaniu organizmu podczas rzucania papierosów dobrym pomysłem jest skorzystanie z winianu potasu. To kolejny naturalny przeciwutleniacz dostępny w aptekach i sklepach zielarskich. Jego działanie dosłownie absorbują nikotynę, do tego ma właściwości przeczyszczające. Najlepszym sposobem wykorzystania tego preparatu jest rozpuszczenie łyżki stołowej w szklance soku pomarańczowego. Napój należy pić codziennie przed zaśnięciem. Rano głód nikotynowy będzie znacznie mniejszy, a organizm naturalnie się oczyści.

 

Sport to zdrowie

To prawda znana chyba każdemu. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga w zachowaniu sprawności i prawidłowej masy ciała. Dodatkową korzyścią jest wspomaganie procesu oczyszczania organizmu. Ćwiczenia pobudzą metabolizm, dotlenią komórki i sprawią, że toksyny wydostaną się z ciała wraz z potem. Dodatkowo wysiłek odwróci uwagę od uciążliwych myśli poświęconych paleniu papierosów. Byli palacze powinni jednak pamiętać, że znacznie zmniejszyli swoją pojemność płuc przez nałóg. Aby uniknąć problemów z oddychaniem, ćwiczenia początkowo powinny być krótkie i proste.

Rzucenie palenia to pierwszy krok do poprawienia stanu swojego zdrowia. Warto jednak dodatkowo wspomóc organizm w oczyszczaniu i przyśpieszyć ten proces. Dopiero, gdy nikotyna i inne trujące związki chemiczne zostaną całkowicie usunięte, można w pełni odczuć różnicę. Poprawa wyglądu skóry, lepsza kondycja fizyczna i sprawniejsze funkcjonowanie wszystkich narządów to kolejny krok, o którym dowiesz się z biuletynu „Dr Medicus„.