Dieta przy nowotworze – które produkty wywołują raka?

Dieta przy nowotworze

Większość nowotworów można pokonać1 – od tych niezwykle optymistycznych słów rozpoczyna się opublikowany ostatnio raport American Insitute for Cancer Research. Według badań tamtejszych onkologów nawet 70% tych schorzeń można wyeliminować wprowadzając kilka prostych zmian w diecie i stylu życia. Na czym to polega?

Zmiany nie muszą być drastyczne, choć wymagają dostępu do specjalistycznej wiedzy. Podstawą diety antynowotworowej jest bowiem białko w odpowiednio dobranych proporcjach, tłuszcze i węglowodany. Dietetycy zalecają, aby przy układaniu jadłospisu pamiętać o trzech podstawowych zasadach2:

  1. Akceptuj swoje preferencje – staraj się jeść to, co lubisz i nie zmuszaj się do spożywania potraw, których jedzenie nie sprawia Ci żadnej przyjemności;

  2. Eliminuj zagrożenia – usuń pokarmy wywołujące raka lub znajdź dla nich zdrowsze zamienniki;

  3. Wprowadź zmiany racjonalnie – stopniowo zmieniaj swoje nawyki żywieniowe, aby Twój organizm miał czas, by się do nich przyzwyczaić.

Dieta przy nowotworze – jak powinna wyglądać?

Zdaniem Dominiki Adamczyk, która od wielu lat zajmuje się układaniem jadłospisów, które minimalizują ryzyko raka, z diety należy wyłączyć przede wszystkim czerwone mięso, cukier i przetworzony nabiał. Zamiast tego powinniśmy sięgać po duże ilości drobiu oraz produktów sezonowych, które zaopatrzą nasz organizm w cenne witaminy i składniki mineralne. Prawda, że proste?

A teraz wyobraź sobie, że jesteś na diecie antyrakowej od 3 miesięcy. Wyglądasz i czujesz się lepiej niż kiedykolwiek. Masz więcej energii, lepszy humor, a na dodatek udało Ci się zrzucić parę zbędnych kilogramów. Lekarz jest pod wrażeniem, bo wszystkie Twoje badania są po prostu idealne, a Ty jesteś chodzącym okazem zdrowia!

Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie: Jak mogę to osiągnąć? to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Od niedawna dostępne jest nowe czasopismo medyczne Dr Medicus, w którym znajdziesz wszystkie informacje o profilaktyce antynowotworowej. Uzyskasz dostęp do najnowszych badań, raportów i analiz medycznych, które pomogą Ci znacznie ograniczyć ryzyko tej groźnej choroby.

Kliknij w ten link już teraz i zapoznaj się z ofertą prenumeraty magazynu Dr Medicus

1 American Insitute for Cancer Research, Food, Nutrition, Physical Activity and the Prevention of Cancer, Waszyngton 2015, s. 12
2 U. Stachowiak, Dieta a nowotwór, Poznań 2014, s. 6