Masz te objawy? To może być rak!

Ból głowy, nieustający kaszel, gorączka, to objawy najczęściej kojarzone z przeziębieniem a w najgorszym przypadku – z grypą. Leczone antybiotykami nie mijają, a stan zdrowia cały czas się pogarsza. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyną takiego samopoczucia może być rozwijający się nowotwór. Poznaj 10 objawów, które są bagatelizowane, choć powinny wywołać uzasadniony niepokój.

Zmiany skórne

Każda zmiana skórna, która nie ulega wygojeniu w ciągu dwóch tygodni, wymaga konsultacji z dermatologiem. Łuszcząca się skóra, zwykłe zaczerwienienie, zmieniające kolor, wielkość i kształt znamię mogą zwiastować rozwijający się nowotwór i wymagają natychmiastowej diagnozy. Warto skonsultować się ze specjalistą, by wykluczyć czerniaka. Ta forma nowotworu rozwija się najszybciej ze wszystkich, w związku z czym wskaźnik umieralności na czerniaka jest znacznie większy niż np. w przypadku raka piersi.

Utrata wagi

Każda utrata kilogramów niebędąca wynikiem diety czy aktywności fizycznej, powinna wzbudzać niepokój. Czasem przyczyną są problemy z tarczycą, czasem jest to wynik stresu, jednak wśród powodów znajduje się również rak. Tutaj warto zwrócić uwagę na jelito grube i żołądek.

Zgaga

To, co wpływa na pojawianie się zgagi, to nie tylko zła dieta, ale także stres czy nadmiar alkoholu. Aby wykluczyć, że w tym przypadku przyczyną jest rak, należy przede wszystkim zmienić dietę na lekkostrawną oraz całkowicie wyeliminować alkohol. Jeśli objawy nie ustąpią, wymagana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Gorączka

Jest to niezwykle częsty objaw grypy. Z reguły zbija się ją antybiotykami, pomaga też odpoczynek. Ale co w sytuacji, jeśli gorączka nie ustępuje? Jeśli nie ma oczywistej przyczyny, podniesiona temperatura ciała może być zwiastunem białaczki. Nie wolno bagatelizować tego objawu – mimo że zazwyczaj nie wywołuje poważnych konsekwencji, w tym przypadku może oznaczać, że organizm walczy ze śmiertelnym zagrożeniem.

Przewlekłe zmęczenie

Najczęściej jest wynikiem intensywnego trybu życia. W takim przypadku nawet weekend regeneracji wystarczy, aby wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jednak zmęczenie nie ustępuje, może być zwiastunem ukrytego nowotworu. Ponad 70% chorych skarży się na chroniczne zmęczenie. Rak sieje ogromne spustoszenie w organizmie, osłabia go prowadząc człowieka do skrajnego wyczerpania. Warto także zwrócić uwagę na inne objawy towarzyszące zmęczeniu, np. gorączkę, nawracający kaszel, krew w stolcu, spadek odporności i utratę apetytu.

Problemy z przełykaniem

To jeden z objawów, który może oznaczać raka gardła lub żołądka. Objawu nie można ignorować, jeśli pojawia się regularnie. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy problemom towarzyszy utrata wagi, apetytu i częste wymioty. Dla prawidłowej diagnozy warto wykonać endoskopie, która pokaże pełny obraz przełyku oraz żołądka.

Kaszel

Przewlekły, męczący, powodujący duszności. Jeśli jesteś palaczem, a kaszel trwa dłużej niż trzy tygodnie, koniecznie udaj się na konsultację. Taki objaw może zwiastować raka płuc.

Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych

Regularne krwawienia, to nic innego jak fizjologia kobiecego organizmu. Problem pojawia się, gdy krwawienia są bardzo nieregularne, lub pojawiają się u kobiet po menopauzie. Jeśli krwawienie pojawia się częściej niż co 25-35 dni może zwiastować poważniejszy problem. Kiedy cykl odbiega od normy warto iść do lekarza. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy nie musi być śmiertelnym zagrożeniem, lecz wymaga szybkiego działania.

Ból niewiadomego pochodzenia

Ból, który utrzymuje się przez dłuższy czas (ponad 4 tygodnie), ból którego nie da się zlokalizować, może zwiastować raka kości lub mózgu. Może mu towarzyszyć chroniczne zmęczenie. Niestety, występowanie takiego bólu oznacza, że najprawdopobobniej w organizmie doszło już do przerzutów.

Zmiany węzłów chłonnych

Węzły chłonne to małe gruczoły, które reagują na infekcje w organizmie. Zazwyczaj, w przypadku przeziębienia, czy grypy są powiększone, nierzadko również obolałe. Tymczasem mogą być również objawem raka. Białaczka oraz chłoniak, mogą powodować ich obrzęk. Jeśli obrzęk trwa dłużej niż cztery tygodnie, należy niezwłocznie udać się na konsultację. W tym przypadku również mogą pojawić się popularne objawy towarzyszące: zmęczenie, bezsenność, podwyższona temperatura ciała, spadek apetytu oraz utrata kilogramów.

Rak jest drugą, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce – z tego powodu prawdopodobieństwo zachorowania jest niezwykle duże. Wiele nowotworów można powstrzymać, jednak to wymaga wczesnej diagnozy. Występowanie, któregoś z wymienionych objawów nie musi od razu oznaczać śmiertelnej choroby.

Pamiętaj, że Twoje życie jest przede wszystkim w Twoich rękach. Aby zapobiec zachorowaniu na raka zacznij działać już dziś. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są kluczem do sukcesu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat profilaktyki antynowotworowej i zdrowego trybu życia, koniecznie zajrzyj do magazynu „Dr Medicus”. Chroń zdrowie swoje i swoich bliskich!