Napoje energetyczne – pomagają czy szkodzą?

Napoje energetyczne zyskały w ostatnich latach ogromną popularność na całym świecie. Porządny „kop energii” to dla wielu obowiązkowy element każdego dnia – niezbędny do normalnego funkcjonowania jak kawa, herbata czy kawałek czekolady. Jeszcze nie tak dawno temu, napoje energetyczne były domeną studentów, osób ćwiczących na siłowni i pracujących w niestandardowych godzinach. Obecnie stały się jednak powszechne wśród wszystkich. Niestety, to bardzo zła wiadomość…

 

Dlaczego napoje energetyczne są tak popularne?

Wiele osób traktuje napoje energetyczne jako remedium na niedyspozycję po upojnej nocy. Dzieje się tak, ponieważ produkty tego typu zawierają duże ilości pobudzającej kofeiny. To sprawia, że nadają się także do rozbudzania w poniedziałkowy poranek w biurze. Dla studentów, ale też ochroniarzy czy kierowców miejskich autobusów jest to natomiast doskonały środek przeciwdziałający senności.

Widać zatem, już na pierwszy rzut oka, że picie tego typu produktów ma swoje racjonalne przyczyny. Tylko co z tego, skoro właściwości napojów energetycznych są w rzeczywistości, co najmniej, wątpliwe? Owszem, mogą one na krótko przeciwdziałać senności, jednakże nie są one z całą pewnością lekarstwem na kaca czy też nie poprawę zdolności motorycznych. A jeśli nawet, to taka poprawa dzieje się w kosztem naszego zdrowia. Poważnym kosztem.

 

Co konkretnie pijemy?

Napoje energetyczne zawierają bardzo duże ilości kofeiny. To organiczny związek chemiczny, który jest środkiem psychoaktywnym. Oznacza to, że kofeina działa przez pewien czas na ośrodkowy układ nerwowy człowieka pobudzając mózg oraz wpływając, na przykład, na postrzeganie rzeczywistości bądź nastrój. Substancja ta jest nieszkodliwa w małych ilościach, jednakże jej nadmiar może być groźny dla zdrowia.

W jaki sposób? Kofeina podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza częstotliwość uderzeń serca oraz powoduje jego arytmię. Zdaniem niektórych lekarzy, część zgonów związanych jest ściśle z nadużywaniem napojów energetycznych. Opinia ta jest więc alarmująca, gdyż wskazuje, że te popularne produkty naprawdę są niebezpieczne dla zdrowia osób, które je spożywają w dużych ilościach.

Ponadto niektóre napoje zawierają także guaranę, taurynę lub żeń-szeń. Guarana jest substancją, która nie była nigdy dokładnie przebadana laboratoryjnie, trudno więc mówić o tym, że nie jest ona szkodliwa dla organizmu człowieka, skoro posiada podobne działanie do kofeiny. Napoje energetyczne zawierają także duże ilości cukru.

 

W jaki sposób napoje energetyczne szkodzą?

Jeżeli spożywamy jeden napój energetyczny dziennie, wówczas narażamy się na dwukrotne przekroczenie normy spożycia cukru. Wbrew deklaracjom producentów, napoje te nie zawierają znaczących ilości witamin. Trudno więc powiedzieć, by miały one korzystne działanie na zdrowie człowieka.

Ponadto należy wskazać, że połączenie cukrów, kofeiny oraz tauryny ma wyjątkowo negatywny wpływ na serce. Według badań przeprowadzonych przez lekarzy z uniwersytetu w Bonn, osoby, które wypiły napoje energetyczne, po godzinie doświadczyły znaczącego wzrostu częstotliwości skurczów mięśnia sercowego (u niektórych wystąpiły nawet palpitacje). Z całą pewnością więc nie mają one korzystnego wpływu na serce człowieka. Co ważne, spożywanie tego rodzaju napojów może skutkować poważnymi kłopotami zdrowotnymi w przyszłości. 

Napoje energetyczne stały się niezwykle popularne. Produkty te uchodzą za substancje, które pomagają w walce ze zmęczeniem czy też wspomagają koncentrację. Badania naukowe pokazują, że nie jest to jednak prawdą. W rzeczywistości napoje te bardziej szkodzą niż pomagają. Warto zatem zamieniać je na naturalne środki pobudzające koncentrację i wyostrzające zmysły. Poznasz je w magazynie „Dr Medicus„. Przekonaj się jak łatwo jest żyć zdrowo i w zgodzie z naturalnym rytmem własnego organizmu.