Co musisz wiedzieć, by nie paść ofiarą kleszczy

Zaczęły się wakacje – pora letnich wyjazdów, długich spacerów i spontanicznych wypadów za miasto. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu: łąki, lasy, parki czy miejskie skwery wabią nas przyjemnymi zapachami i wspaniałymi kolorami lata. Niestety, często zapominamy, że w miejscach tych czyha na nas śmiertelnie niebezpieczny wróg…

Trudno go dostrzec, a jeszcze trudniej ocenić, co przyniesie nam spotkanie z nim. Być może skończy się tylko małą opuchlizną i zaczerwienieniem, a może skutki będą o wiele straszniejsze. Bo kleszcz, choć jest niewielki, może wywołać ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Czy wiesz w jaki sposób skutecznie się przed nim ochronić?

Kleszcz kleszczowi nierówny

Większość ludzi boi się kleszczy, choć tak naprawdę nigdy nie mieli z nimi bezpośredniej styczności. W telewizji, radiu i internecie każdego roku pojawiają się niepokojące informacje o inwazji tych pajęczaków. Niestety, doniesienia prawdziwe przeplatane są, aż nazbyt często, z tworzonymi na bieżąco mitami – m.in. o tym, że kleszcze zeskakują na swoje ofiary z drzew albo że każdy jest nosicielem groźnej chroby.

Tymczasem, w rzeczywistości, nie każdy osobnik może zarazić nas groźną chorobą. Ale to tak naprawdę niewielkie pocieszenie, ponieważ jeden pajęczak może być nosicielem nawet kilku poważnych wirusów. I, chociaż żaden nie zeskoczy na nas prosto z drzewa, to – cierpliwie wspinając się po całym ciele – może swobodnie dojść w rejony naszej głowy.

Uważaj – kleszcze są wszędzie!

Jak mówiliśmy, wbrew powszechnym przekonaniom, kleszcze nie występują na drzewach. Najczęstszym miejscem ich bytowania są krzewy, wysokie trawy i zarośla. Miejski skwer, park, czy trawnik w przydomowym ogrodzie to zatem naturalny dom dla tych stworzeń. Warto wiedzieć, że czerwiec i lipiec to czas największej aktywności kleszczy – to właśnie w tych miesiącach odnotowuje się najwięcej zachorowań powodowanych przez pajęczaki.

O tym, jak łatwo „złapać” kleszcza przekonali się poznańscy policjanci, kiedy ich komisariat został zaatakowany przez pajęczaki bytujące na gołębiach (ptaki często przesiadywały na elewacji budynku, co odprowadziło do rozprzestrzenienia pasożyta). Niedawno znana polska aktorka wyznała, że od kilku lat cierpi na boreliozę – poważną chorobę spowodowaną przez kleszcza.

Przez wiele miesięcy nie zdawała sobie sprawy z niebezpieczeństwa: dopiero nasilające się objawy pozwoliły zdiagnozować chorobę. Aktorka „złapała” kleszcza podczas wakacyjnego wyjazdu… Pamiętajmy, że bez względu na to, dokąd się udajemy: na łąkę, nad jezioro czy na zwykły spacer po parku, ryzyko spotkania kleszcza znacznie wzrasta.

5 dowodów na to, że kleszcz może Cię zabić

Z roku na rok populacja kleszczy w Polsce stopniowo się powiększa, podobnie jak odsetek osób, które zachorowały w wyniku styczności z tym pasożytem. Każdy z nas wie, że kleszcze mogą być niebezpieczne, ale czy wiemy jak bardzo? Tych 5 informacji koniecznie musisz znać. Być może kiedyś ta wiedza uratuje Ci życie.

#1
Kleszcze przenoszą patogeny (bakterie i wirusy), które wywołują groźne choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Pierwsza objawia się rumieniem wędrującym (wyraźnym i powiększającym się zaczerwienieniem w miejscu ukąszenia) i bólem. Wywołuje gorączkę i ogólne uczucie osłabienia.

To choroba wielonarządowa: nieleczona lub niewłaściwie zdiagnozowana wpływa negatywnie na układ nerwowy, układ krążenia i stawy. W przeciwieństwie do boreliozy KZM jest chorobą wirusową, która z pozoru przypomina zwykłą grypę, jednak z czasem może zaatakować układ nerwowy wywołując zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Wielu pacjentów pomimo wyleczenia zmaga się ze skutkami ubocznymi tej choroby, do którch należą m.in. zanik mięśni, niedowład czy depresja.

#2
Skóra uszkodzona w wyniku ugryzienia przez kleszcza jest bardziej podatna na zakażenia: wystarczy zaledwie chwila, by w takie miejsce wdała się infekcja. Nawet jeśli nie zostaliśmy ukąszeni przez pajęczaka, to kontakt jego wydzieliny z raną na skórze może skutkować zainfekowaniem – patogeny dostają się do organizmu przez krew i wraz z nią są szybko rozprowadzane po całym ciele.

#3
W ślinie kleszczy znajdują się toksyczne związki, przez co jest ona silnym alergenem. Substancje w niej zawarte mogą prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. Pewna odmiana kleszcza wywołuje u pogryzionych alergię na czerwone mięso (zjedzenie nawet niewielkiej ilość takiego pokarmu wywołuje uczulenie a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny).

#4
Kleszcze to pasożyty, które cechują się wyjątkowo wysoką odpornością: potrafią przetrwać zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, można spotkać je na wysokości ponad 1000 m. n.p.m., a długość ich życia wynosi ok. 2 lat. Przez ten czas mogą mieć setki lub tysiące żywicieli (nie tylko ludzkich, ale i zwierzęcych), a to skutkuje przenoszeniem wielu rodzajów bakterii, wirusów czy pierwotniaków. W efekcie taki pajęczak jest w stanie zarazić nas wieloma różnymi chorobami, których leczenie będzie długie i trudne.

#5
Panuje przekonanie, że to ugryzienie kleszcza jest dla nas szczególnie niebezpieczne – nic bardziej mylnego! Wcale nie musimy zostać przez niego ukąszeni, żeby zarazić się wirusem KZM. By tak się stało wystarczy… pić swieże mleko, jeść masło czy ser przygotowany z mleka od krowy, na której żerował kleszcz-nosiciel.

Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pasożyty przenoszące patogeny chorobotwórcze przekazują groźne drobnoustroje potomstwu (liczba kleszczy-nosicieli nie maleje, ponieważ przekazują one „zdolność” do przenoszenia chorób kolejnym osobnikom).

Lekarstwo na kleszcze

Na szczęście pomimo niebezpieczeństwa, jakie niosą za sobą kleszcze, możemy skutecznie się przed nimi uchronić. Jak? Przede wszystkim…

  • warto uważnie obserwować swoje ciało (szczególnie po spacerach lub wycieczkach),
  • używać środków odstraszających kleszcze i wiedzieć, jak postępować w przypadku znalezienia kleszcza na skórze.
  • Najczęściej występujące choroby odkleszczowe można leczyć antybiotykami i odpowiednią profilaktyką polegającą na stosowaniu szczepień ochronnych.
  • Najważniejsza jest właściwa diagnoza i dobór odpowiednich leków – niestety, nie wszystkie środki przepisywane przez lekarzy służą naszemu zdrowiu. Niektóre z nich mogą być dla nas bardzo niebezpieczne, dlatego warto być czujnym i konsultować swoje objawy z różnymi specjalistami.

aaa

Nie czekaj dłużej, już teraz pobierz darmowy raport, który pomoże Ci uchronić się przed nieuczciwymi praktykami przemysłu farmaceutycznego:

Poniżej wpisz adres email, na który wyślemy Twój darmowy raport i dowiedz się:

  • Kto tak naprawdę przepisuje Ci leki (i dlaczego jest to przedstawiciel firmy farmaceutycznej, a nie… lekarz?)

  • Jakie 9 niebezpiecznych błędów popełniasz przyjmując leki i które z nich mogą okazać się tragiczne w skutkach?

  • Jakie intrygi knują politycy głównych partii, aby ukryć fakt, że lekarze niepotrzebnie faszerują Cię lekami?