Mity na temat zdrowego odżywiania

Każdego dnia media przekazują tysiące informacji na temat odżywiania. Telewizja, prasa, internet uczą nas jak jeść, ile jeść oraz co jeść. Okazuje się jednak, że większość tych wiadomości to mity, które nie tylko nie pomagają, ale przede wszystkim mogą zaszkodzić zdrowiu.

Poznaj kłamstwa żywieniowe, w które każdego dnia każą nam wierzyć mass media.

Sok pomarańczowy na dzień dobry

Picie soku z pomarańczy może przyczynić się do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Zawiera także dużo cukru (w przybliżeniu może być to nawet 8 kostek!), który przyjmowany na czczo, jest bardzo szybko przyswajany przez organizm. Warto dzień rozpocząć szklanką wody, a do soku wrócić na przykład podczas drugiego śniadania.

Tłuszcze powodują otyłość

To kłamstwo może przyczynić się do bardzo dużych problemów ze zdrowiem. Poddanie się tej fałszywej propagandzie, sprawia, że dużo osób sięga po produkty zawierające tłuszcze trans. To z kolei zwiększa ryzyko nie tylko otyłości, ale także chorób serca i cukrzycy. Jest to niebezpieczny dla organizmu typ kwasów tłuszczowych. Często też brak tłuszczu w diecie rekompensowany jest większą ilością cukru.

Ziarna zdrowsze niż owoce i warzywa

Nigdy ziarna nie powinny całkowicie wyprzeć z diety świeżych warzyw i owoców, ponieważ mimo wielu walorów odżywczych, nie mają tak wielu składników korzystnych dla organizmu. Dodatkowo pszenica może być wręcz niebezpieczna dla zdrowia.

Kalorie są wyznacznikiem dobrej diety odchudzającej

Z cała pewnością warto ustalić niezbędny dla organizmu bilans kaloryczny, jednak warto mieć także na uwadze produkty, które ten bilans budują. Batonik nie dostarczy tak wielu składników odżywczych, jak zdrowy posiłek o tej samej wartości kalorycznej. Węglowodany powodują wzrost wagi, dlatego osoby chcące schudnąć, powinny skupić się na diecie niskowęglowodanowej.

Żółtko jest niezdrowe

Jajka stanowią tanie i bogate źródło białka dostępne dla każdego. Powszechnie wiadomo, że żółtka są źródłem cholesterolu, ale przy tym zazwyczaj pomijana jest jego prawdziwa wartość odżywcza. Witamina A, B, kwas foliowy, minerały i przeciwutleniacze, to składniki, które zdecydowanie przemawiają za jedzeniem żółtka. Zamiast rezygnować z pożywnego posiłku, warto włączyć do swojego trybu życia aktywność fizyczną, która skutecznie radzi sobie ze złym cholesterolem.

Mleko to samo zdrowie

Reklamy mleka zachęcają do spożywania dużej ilości tego napoju, zapewniają, że dzięki temu organizm lepiej funkcjonuje i się rozwija. W tych zapewnieniach jest jednak więcej marketingu niż zdrowego rozsądku. Mleko pasteryzowane, to niestety antybiotyki i hormony wzrostu. Po pasteryzacji mleko staje się bardziej alergenogenne. Surowe wiejskie mleko jest zdrową alternatywą dla przetworzonego produktu. Zawiera witaminy i jest bogatym źródłem wapnia.

Tłuszcz roślinny jest zdrowy

To mit od dawna krążący w mediach. Jest równie niebezpieczny, jak mleczny marketing. Oleje roślinne same w sobie są potrzebne organizmowi i mają na niego korzystny wpływ. Jednak utwardzone tłuszcze roślinne to już zupełnie inna historia. Mogą one zwiększać ryzyko cukrzycy, nowotworu oraz chorób serca. Wszystkie zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, a jego nadmiar może wywołać poważne problemy zdrowotne. Ważne jest, aby przy dużym spożyciu tych kwasów skupić się na dostarczeniu większej ilości kwasów omega-3. Są one bardzo korzystne dla funkcjonowania organizmu, ale też ich działanie jest skutecznie hamowane przez omega-6. Dlatego ważna jest odpowiednia proporcja w dostarczaniu tych składników.

Odkryj prawdę na temat zdrowego odżywiania

Budowanie świadomości, na temat tego, co, jak i ile jeść, jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularne i prawidłowo skomponowane posiłki pomagają nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także uchronić się przed wieloma chorobami. Kłamstwa serwowane przez media mogą przyczyniać się jednak zamiast do poprawy, to do pogorszenia zdrowia i samopoczucia. Ważne jest, aby budować wiedzę i świadomość, która pozwoli selekcjonować informacje i wykorzystywać je tak, by pomóc swojemu organizmowi, a nie mu szkodzić.

Jeżeli ten temat Cię zainteresował i chcesz prowadzić zdrowy tryb życia oparty na naturalnych rozwiązaniach, a może nawet zmienić swój sposób odżywiania – koniecznie zajrzyj do magazynu „Dr Medicus”. Ta wiedza może uratować zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich. Nie czekaj, aż będzie za późno – działaj teraz!