Migrena – czy wiesz jak skutecznie się jej pozbyć?

Uczucie otępienia, rozkojarzenie, problemy z jasnością umysłu – migrena to poważny problem, który powoli staje się globalnym zagrożeniem. Bóle głowy są często tak silne, że ograniczają codzienne funkcjonowanie do minimum, torpedują jakiekolwiek możliwości działania i negatywnie wpływają na kondycję psychiczną. A to, niestety, dopiero początek…

 

Migrena

Kiedy dopada nas migrena leki, sen i odpoczynek nie zdają egzaminu. Przez 4 do nawet 72 godzin pod znakiem zapytania staje wypełnianie obowiązków zawodowych, opieka nad dzieckiem czy prowadzenie samochodu. Wszystko to, łącznie z prostym wysiłkiem fizycznym, jest źródłem niespotykanego cierpienia i frustracji.

Badania wykazały, że regularne migreny objawiają się częściej u kobiet (14%-35%) niż mężczyzn (6%-15%). Ich moc wzrasta wraz z wiekiem i odczuwane są intensywniej przed okresem menopauzy. Potwierdzono, że zmiany hormonalne w kobiecym ciele mogą trzykrotnie zwiększyć objawy migrenowe – zarówno jeśli chodzi o częstotliwość, jak i moc oddziaływania.

Naukowcy podkreślają, że bóle głowy szczególnie nasilają się w okresie perimenopauzy, gdy co miesięczne cykle kobiety stają się nieregularne. Jest to czas poprzedzający menopauzę, w którym migreny pojawiają się więcej, niż 10 razy na miesiąc.

 

Wszystkiemu winne hormony?

O ile migrena jest naszym wrogiem, o tyle, jak się okazuje, że hormony nie zawsze. Zdaniem wielu specjalistów rozwiązaniem na te męczące dolegliwości jest właśnie terapia hormonalna. Jeśli kobieta jest w pierwszym etapie perimenopauzy, to tabletki antykoncepcyjne pomogą uregulować gospodarkę hormonalną. Natomiast plastry z estrogenem okażą się skuteczne w późniejszym okresie.

Pamiętajmy też, że leki przeciwbólowe bez recepty, które zażywamy chcąc szybko pozbyć się migreny czy innych dolegliwości z nią związanych, mają krótkotrwałe działanie. Badania potwierdziły, że na dłuższą metę, częste zażywanie leków przynosi wręcz odwrotny skutek od zamierzonego. I, co może być nieco zaskakujące, odbija się właśnie bólami głowy.

 

Co jeszcze może być przyczyną migreny?

Przede wszystkim depresja. Kobiety, które doświadczają radykalnego obniżenia swojego samopoczucia psychicznego także podatne są na bóle głowy. Tutaj przede wszystkim konieczna jest konsultacja z lekarzem i zakomunikowanie problemu w sposób szczery i bez ukrywania wstydliwych faktów.

Niektóre leki i zioła pomagające w leczeniu i łagodzeniu lekkich stanów depresyjnych, pomagają również koić bóle głowy. Właśnie dlatego nie warto zatajać przed specjalistą ani jednego faktu związanego ze swoim stanem zdrowia – zarówno tym stricte fizycznym, jak i psychicznym. Te kilka szczerych zdań może bardzo wiele zmienić.

Także niedobór magnezu w organizmie przyczynia się do objawów migrenowych. Ten pierwiastek jest kluczowy dla prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśni w naszym ciele. Chcąc podnieść poziom magnezu, nie musimy przyjmować tabletek bogatych w magnez. Możemy dostarczyć go do naszego organizmu w przyjemniejszy sposób – poprzez skórę. Wykorzystujemy w tym celu olejki lub kremy nasycone magnezem i wieczorem smarujemy nimi stopy.

Innym sposobem dostarczenia magnezu mogą być kąpiele z solą Epsom. Stosując tę metodę będziemy mogli nie tylko zadośćuczynić naszemu zdrowiu, ale też zrelaksować się, wyciszyć i poukładać sobie wszystko w głowie. To sposób znakomity dla ciała i umysłu.

 

Migrena czeka każdego

Badania, o których wspominaliśmy wcześniej, pokazują jeszcze jeden niepokojący trend. Podobnie jak z wiekiem zwiększa się moc migrenowych bólów głowy, tak stale zwiększa się procent kobiet, które na nie cierpią. Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat tylko nieliczni będą mogli cieszyć się tym, że nigdy nie mieli migreny. Wydaje się, że ból dopadnie każdego – prędzej czy później.

Jeśli zatem masz szczęście nie wiedzieć jak uciążliwe bywają migreny, staraj się zrobić wszystko, by się o tym nie przekonać. Nie czekaj i zacznij działać – monitorów stan swojego zdrowia, poziom magnezu i samopoczucie na bieżąco. Jeżeli problem już się u Ciebie pojawił, koniecznie wykonaj opisane w tym artykule kroki. Przede wszystkim jednak zajrzyj do magazynu „Dr Medicus„, gdzie znajdziesz znacznie więcej porad, sugestii i wskazówek. Nie zwlekaj dłużej, nie ryzykuj własnego zdrowia – to nie ma sensu!