Jak leki rujnują Twój mózg

Każdy, nawet najmniejszy ból zabijamy lekami. A co leki zabijają w nas? Oprócz dolegliwości, niestety uszczuplają nasze zdolności umysłowe – przede wszystkim pamięć i koncentrację. I to zarówno leki na receptę, jak i te ogólnodostępne…

Na zdrowy sen

Najwięcej uwagi należy w tym temacie poświęcić środkom nasennym. To oszukiwanie naszego mózgu. Nasz organizm myśli, że śpi, ale mózg nie odpoczywa tak jak powinien, nie regeneruje się w swój naturalny sposób. Tabletki na sen powodują objawy podobne do tych, które towarzyszą nam podczas śpiączki czy upojenia alkoholowego.

Leki obniżające cholesterol

Owszem, zwalczają nadmiar cholesterolu we krwi, ale przy tym niekorzystnie wpływają na kondycję naszego mózgu. Upośledzają zdolności intelektualne i funkcje poznawcze. Utarło się, że cholesterol trzeba jak najszybciej wyeliminować z naszego organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ludzki mózg w 25% jest zbudowany właśnie z cholesterolu… Co więcej, nasz mózg wykorzystuje go przy procesie uczenia się, zapamiętywania i szybkiego myślenia! Nie każdy rodzaj cholesterolu jest więc szkodliwy, wręcz przeciwnie – znaczna jego część jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu! Jednak leki obniżające poziom cholesterolu w organizmie, nie biorą tego pod uwagę…

Warto zapamiętać

Kolejne miejsce pod względem szkodliwości zajmuje pokaźna grupa leków cholinergicznych. A wśród nich szczególnie:

 • Antybiotyki;
 • Leki na alergię;
 • Leki na nadciśnienie;
 • Leki rozkurczające;
 • Leki antydepresyjne i przeciwpsychotyczne.

 

Wszystkie mają niekorzystny wpływ na poziom acetylocholiny w organizmie. Acetylocholina to ważny element układu nerwowego, odpowiadający między innymi za procesy pamięciowe i zdolność koncentracji. To dzięki temu neuroprzekaźnikowi możemy uczyć się i zapamiętywać informacje. Przy niskim poziomie acetylocholiny stajemy się zapominalscy i często towarzyszy nam uczucie zakłopotania. Jego niedobór powoduje także ograniczenie zdolności pamięciowych i demencję, a nawet chorobę Alzheimera!

Jakie jeszcze skutki uboczne niosą za sobą cholinolityki, obniżające poziom tak ważnej acetylocholiny?

 • Widzimy niewyraźnie;
 • Często jesteśmy zmieszani;
 • Nasze wypowiedzi są niespójne;
 • Mamy zawroty głowy;
 • Mamy halucynacje;
 • Mamy problemy z pamięcią.

Zadbaj o kondycję swojego mózgu

Szczególnie szkodliwe dla naszej pamięci są powyższe leki stosowane regularnie i przewlekle. Narażone są na to zarówno osoby starsze, jak i młode – nie ma tutaj reguły. Porozmawiaj z lekarzem, czy są alternatywne środki, które możesz stosować zamiast tych rujnujących funkcje poznawcze. Jeśli nie – zacznij działać proaktywnie i zadbaj o swój mózg. Ćwicz, przebywaj na świeżym powietrzu, dostarczaj mu tyle snu i odpoczynku ile potrzebuje. Warto też postawić na zioła i zdrową dietę opartą o naturalne, nieprzetworzone produkty (pracę mózgu usprawniają np. orzechy).

Każde leki przynoszą skutki uboczne, a ich negatywny wpływ na mózg i pamięć może być dla nas bardzo niebezpieczny. Jednak na ulotkach medykamentów nie zawsze znajdziemy informacje na ten temat… Gdyby większość z nas zdawała sobie sprawę z takiego ryzyka, nie sięgnęlibyśmy po te leki. Jest mnóstwo innych sposobów, aby poradzić sobie z chorobą i dolegliwościami, nie narażając przy tym naszego mózgu. Przeczytasz o nich w czasopiśmie „Dr Medicus„.