Wróg w pełnej gotowości – co koniecznie MUSISZ wiedzieć o LDL

ldl

Lipoproteiny niskiej gęstości (LDL), to jedne z najniebezpieczniejszych elementów, z jakimi ma do czynienia nasz organizm. Chociaż ich pierwotna rola nie wydaje się nam czymś szczególnie godnym uwagi – podobnie jak wiele innych, cząsteczki te transportują substancje do określonych organów – to nawet ich niewielki nadmiar może grozić poważną chorobą serca, udarem, a nawet zawałem.

Bezcenny transport

Lipoproteiny niskiej gęstości to cząsteczki, które mają za zadanie przetransportować cholesterol z wątroby do poszczególnych komórek ciała, gdzie jest on wykorzystywany do budowy błon komórkowych i mitochondriów. Jak istotna jest rola cholesterolu w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, niech świadczy fakt, że bez niego nie byłaby możliwa komunikacja pomiędzy poszczególnymi komórkami. Warto pamiętać również i o tym, że cholesterol jest substancją nadającą komórkom odpowiednią sztywność i wspomagającą ich obronę przed patogenami.

Również nasz mózg, który składa się w ok. 60% z tłuszczu, w dużej mierze zbudowany jest właśnie z cholesterolu. Współtworzy on tzw. „osłonkę mielinową”, która otacza każdą komórkę nerwową i jest naturalnym izolatorem włókien nerwowych. Brak cholesterolu oznacza zatem ubytek prawidłowej ilości mieliny i skutkuje pojawieniem się zaburzeń na tle neurologicznym. Niestety, lipoproteiny niskiej gęstości (LDL), zaliczane są do tzw. „złego cholesterolu”.

Wszystko dlatego, że ich nadmiar powiązany jest z występowaniem chorób serca. Dowiedziono, że nadwyżka cholesterolu typu LDL ma tendencję do odkładania się w komórkach ścian tętniczych. Tworzy tam złogi określane jako „blaszki miażdżycowe” – te zaś, doprowadzają do zwężania się tętnic wieńcowych i stanowią główną przyczynę chorób serca.

Skąd bierze się problem?

Zasadniczą przyczyną zbyt dużej ilości „złego cholesterolu” w organizmie jest nadwaga. Dodatkowymi elementami, które z całą pewnością wpływają na ten aspekt naszego zdrowia jest także: palenie papierosów, przewlekły stres oraz zła dieta. Niestety, wysoki poziom LDL może mieć również podłoże genetyczne. Osoby zdrowe, które nie są w grupie ryzyka, związanego z chorobami serca zazwyczaj mają poziom „złego cholesterolu” w górnych granicach 160 mg na jeden decylitr krwi. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik ten powinien być o wiele niższy w wypadku osób zagrożonych chorobą serca – ze względu na powikłania chorobowe lub rodzinne.

Jak chronić się przed zbyt wysokim LDL

Sposobów na niefarmakologiczne obniżenie wysokiego stężenia LDL we krwi jest kilka. Niestety, wymagają one dużej siły woli i samozaparcia. Przede wszystkim bowiem, konieczne jest zadbanie o odpowiednią, niską masę ciała. Jeśli chcesz uniknąć problemów wynikających z nadmiernej ilości złego cholesterolu, to pozbądź się nadwagi. Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu i koniecznie wprowadź do swego życia zdrową dietę. Taką, która nie będzie obfitowała w potrawy tłuste, smażone i ciężkostrawne. Szczególnie zaś unikaj tłuszczy nasyconych i staraj się wybierać produkty o dużej zawartości błonnika. Badania dowiodły, że już tego typu, niewielkie zmiany mogą pomóc zbić poziom LDL o 5-10%.

Naturalnie konieczne jest również rzucenie palenia, a przynajmniej jego stopniowe ograniczanie. Papierosy wpływają negatywnie nie tylko na zbyt dużą ilość złego cholesterolu LDL, ale także zmniejszają ilość tego „dobrego” HDL. Jak pokazują badania każdy papieros mniej dziennie, w znaczący sposób odbija się na poprawie wyników.

Kiedy już rzucisz palenie, zacznij… pić alkohol. Tak jest, dobrze widzisz. Umiarkowane, rozsądne spożywanie trunków procentowych pozwala obniżyć poziom LDL nawet o 8%. Szczególne zasługi w tym względzie ma czerwone wino, które dobrze radzi sobie z podwyższaniem poziomu dobrego cholesterolu HDL (o jego doskonałych właściwościach zdrowotnych i sposobach jak możesz je wykorzystać dla poprawy kondycji swojego organizmu, przeczytasz w trzecim numerze magazynu „Dr Medicus”).

Więcej o tym, jak uniknąć nieświadomego podwyższania cholesterolu i szkodzenia sobie niewłaściwymi lekami dowiesz się z naszego darmowego raportu „Kiedy lek staje się śmiertelnie niebezpieczną trucizną”. Wpisz swój adres mailowy poniżej i kliknij POBIERZ.

aaa

Nie czekaj dłużej, już teraz pobierz darmowy raport, który pomoże Ci uchronić się przed nieuczciwymi praktykami przemysłu farmaceutycznego:

Poniżej wpisz adres email, na który wyślemy Twój darmowy raport i dowiedz się:

  • Kto tak naprawdę przepisuje Ci leki (i dlaczego jest to przedstawiciel firmy farmaceutycznej, a nie… lekarz?)

  • Jakie 9 niebezpiecznych błędów popełniasz przyjmując leki i które z nich mogą okazać się tragiczne w skutkach?

  • Jakie intrygi knują politycy głównych partii, aby ukryć fakt, że lekarze niepotrzebnie faszerują Cię lekami?